
Ehet a kutya uborkát?
2023. április 24., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Nem minden zöldség és gyümölcs egészséges a kutyák számára, de bőven akadnak olyanok, amelyeket a kutya is biztonsággal fogyaszthat. A kígyóuborka is ide tartozik – egészséges alternatívája lehet az előregyártott jutalomfalatoknak.
Alacsony kalóriatartalmú, roppanós finomság – nem csoda, hogy kedvenceink is szeretik az uborkát! Egy fél csészényi szeletelt uborkában mindössze 8 kalória található, töredéke annak, amit egy közepes nagyságú jutalomfalat tartalmaz. Mellette szól az is, hogy elenyésző mennyiségben tartalmaz sót és zsírt, továbbá tápanyagokban gazdag: vitaminok (B1, C, K, biotin), ásványi anyagok (kálium, mangán, réz, molibdén). Egyetlen csésze uborka például fedezi a napi K-vitamin szükségletünket. Ez a vitamin többek között hozzájárul az erős és egészséges csontok megőrzéséhez – jótékony hatásait kutyáink is érezhetik!
Mennyi uborkát ehet a kutya?
A legjobb, ha követjük a 10% szabályt. Állatorvosok ajánlása alapján a jutalomfalatok és egyéb finomságok legfeljebb a kutya napi ételadagjának 10%-át tegyék ki. Természetesen egy vizslánál ez több ubit jelent, mint mondjuk egy máltai selyemkutyánál. Számoljuk ki a napi porciót, és ügyeljünk arra, hogy az extra falatkák adásánál betartsuk a szabályt (családtagjainkat is kérjük meg erre).

Fotó: pumpkin.care
Mindenekelőtt nézzük meg, egyáltalán tetszik-e kedvencünknek az uborka. Mossuk meg, hámozzuk meg, majd vágjuk fel. Adjunk neki egy vékony szeletkét, és ha ízlik neki, kaphat belőle többet is – a fenti szabályt betartva. Ha mégis gyomorpanaszokat okozna, a jövőben kerüljük az uborka adását.
Ubiztonságos nasi!
Az uborka amellett, hogy egészséges finomság, tulajdonságainak köszönhetően a súlycsökkentésben is segíthet. Túlsúlyos, elhízott kutyáknál a rendszeres, ízületkímélő mozgás mellett legalább ilyen fontos a megfelelő étrend felállítása és betartása – ennek részét képezheti az uborka is.
Jótékony hatással van az ízületekre is! A benne található ásványi anyagok erősítik az ízületet és a kötőszövetet. Ízületi gyulladás, fájdalom, merevség esetén némi uborka elfogyasztása enyhítheti a tüneteket.

Fotó: pumpkin.care
Még egy fontos jellemzője van, ez pedig nem más, mint a magas víztartalom. Talán meglepően hangzik, de az uborka 96%-a víz! Nemcsak a fogyókúrára fogott kutyáknak ajánlott, de egészséges társaiknak is nyáron, hűsítő-hidratáló nasiként.
Mire figyeljünk?
Két lehetséges veszélyt hordoz magában az uborka fogyasztása: ha kedvencünk túl sokat eszik belőle, a másik pedig a nagyobb darabok okozta fulladás. Itt is érvényes a „jóból is megárt a sok” figyelmeztetés – bármennyire is egészséges az uborka, nagyobb mennyiség gyomorrontást okozhat, főleg, ha kutyánk első alkalommal evett belőle, és még nem szokott hozzá a pocakja.
A fulladást pedig könnyen megelőzhetjük azzal, ha vékony szeletekre vagy akkora kockákra vágjuk az uborkát, melynek elfogyasztása nem okoz a kutya számára nehézséget. A kölykök és kistestű kutyusok, illetve a falánk ebek esetében erre különösen fontos odafigyelni!

Fotó: earthnworld.com
Mi a helyzet a savanyú uborkával?
Kerülendő a kutyák számára! Olyan hozzávalókat tartalmazhat, melyet szervezetük nem képes feldolgozni. A boltok polcain kapható savanyú uborka levében lévő cukor és ecet nem kutyának való! Egy-két falatka jó eséllyel nem okoz gondot, de inkább a nyers kígyóuborkából adjunk neki egy keveset. Örülni fog neki!
Forrás: akc.org, thesmartcanine.com
Indexkép forrás: pumpkin.care
Cikk első megjelenése: 2022. október 06.
6 tévhit a nagytestű és óriás kutyákról, amit nem kell feltétlenül elhinni
Lusták, nem valami eszesek és könnyen elhíznak? Csupán néhány feltételezés a termetes bundásokról, amit bárki megcáfolhat, aki kicsit is ismeri őket.
Grillparti és a kutyák - erre figyelj!
A melegedő tavaszi napoktól megindul a grillszezon és abba se marad, míg ősz közepén rosszra nem fordul az időjárás. A kerti sütögetés a nyár elengedhetetlen programja, ám mint mindent, ezt is okosan és odafigyelve kell csinálnunk - főleg, ha négylábú barátunk is velünk tart!
A rostok jelentősége kutyáink táplálásában
Kedvencünk minőségi táplálásának lényeges részét képezik az élelmi rostok. Hogyan biztosíthatjuk számára a kellő mennyiségű rostot és mit okozhat annak hiánya?
5 tünet, ami komoly bajt is jelezhet a kutyánál
Erőteljesen liheg vagy nyálzik? Folyton szomjas és vizet kér? Másként kezd el viselkedni? Talán még a szaga is megváltozik... Mi mindenre utalhat, ha szokatlan tüneteket tapasztalunk kedvencünknél?
Ehetnek a kutyák epret?
Ízlelhetjük apró szeletekre vágva, porcukorral meghintve vagy pürésítve, és akkor még nem is beszéltünk a mennyei eperlekvárról... Már a gondolatától is összefut az ember szájában a nyál! Nincs is min csodálkozni, ha a finomság illata kedvencünk figyelmét is felkelti. Adhatunk nekik epret?