Élő állat húsvéti ajándéknak? Rossz ötlet!
2021. március 24., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Sajnos a figyelemfelhívásokból sosem elég, még mindig túl sokan gondolják úgy, hogy jó ötlet a gyerekeket, rokonokat élő állattal meglepni húsvéti ajándékként. Nyuszi, kiscsibe, cica, kutya… ezzel a húzással akár halálra is ítélhetjük őket!
Húsvét közeledtével erősen megnövekszik a kereslet a kis nyuszikra, de ugyanígy a kiscsibékre, kiskacsákra, kutya kölykökre, kismacskákra is. Őket szinte kivétel nélkül ajándéknak szánják. Az öröm hatalmas, mikor a gyerkőc meglátja a fűben ugráló nyuszikát, vagy a kosárból boldogan csóváló kiskutyát. Nyugtatjuk magunkat, jó döntés volt, pláne egy hét elteltével, mikor a gyerekünk még mindig az ígéreteihez híven gondozza az új családtagot. Majd lassan elkezd alábbhagyni a lelkesedés. A harmadik szétrágott cipő után a kutyus kikerül az udvarra, az egyre büdösebb nyusziketreccel is kell kezdeni valamit… Aztán a négylábú kedvetlen lesz, jajj lehet, hogy beteg, mi tévők legyünk…?
Igen. Az állattartás, legyen szó akár egy nagytermetű kutyáról, vagy egy apró nyusziról, nem úgy működik, hogy masnival a nyakában megérkezik a családba a négylábú és boldogan élünk míg meg nem halunk… Ennél sokkal több dolgunk van egy állattal: hiszen kell gondoskodni az
- etetésről és itatásról,
- almának tisztításáról,
- oltásokról, chipről,
- sétáltatásról,
- élősködők elleni védelemről,
- karomvágásról, fogreszelésről, vagy épp kozmetikáról,
- betegség esetén állatorvosról, gyógyszerekről.
És így tovább. Ez mind idő és pénz. Mindkettőből sok - akár több mint egy évtizeden át. Gondoljuk végig, biztosan rá tudjuk szánni a sok időt és a sok pénzt is a húsvéti ajándékunkra? Ha a kétely legapróbb jele is felmerül bennünk, akkor nagyon rossz ötlet az állatkát beszerezni húsvétra.
Gondoljunk bele, milyen élete lesz az ilyen ajándéknak a jövőben - ismerve a nem mindig megfelelő hozzáállást hazánk állattartási kultúrájában. Mi lesz a sorsa pár hónap után a nyuszinak? Lehet belőle ebéd? Eszébe juthat a “felelős” gazdinak, hogy szabadon engedi, majd úgyis legel, tud magára vigyázni… Az is lehet, hogy csak simán nem vesz róla tudomást, elfelejti az etetést, néha az itatást is. A nyuszi körmei már természetellenesen hosszúak, fogai elképesztően megnőttek, mivel nem volt elegendő széna azok koptatásához, gyönyörű bundájuk pedig megfakult, de még így is elrejti kiálló bordáit. Állatorvosra se idő, se pénz, se kedv, mi legyen? Menhely? Engedjem el a réten? Netán egy jól irányzott ütéssel…
Természetesen kinek nem inge, ne vegye magára. Sajnos azonban nem mehetünk el szó nélkül a jelenség mellett, mert az igenis létezik. Az állatvédő szervezetekhez már hetekkel húsvét előtt megérkeznek az első húsvéti “ajándékok”, sokuk borzalmas állapotban. Nem csak nyuszik, de kutyák, macskák, és más állatkák is.
Megelőzhető lenne.
Ne dőljünk be gyerkőcünk könyörgésének elsőre, nekünk, felnőtteknek kell felelősen döntenünk.
Egy élettel, egy lélekkel játszunk, ha úgy döntünk, állatot ajándékozunk bármilyen ünnepen. Vagy úgy egyébként.
Egy felelős tenyésztő egyébként sem ad el a nyuszijaiból, kutyáiból, hogy tudja, azokat húsvéti ajándéknak szánják. A felelős állatbarát pedig meg sem próbál ilyen meglepit beszerezni...
Cikk első megjelenése: 2019. április 16.
Megünnepelnéd a kutyád születésnapját? Íme 7 szuper tipp egy felejthetetlen naphoz
Életünk fontos része. Megnevettet, és megtanít pozitívan szemlélni a világot. Szeretetre, elfogadásra és gyengédségre ösztönöz. Megérdemli, hogy megünnepeljük őt. Hogyan varázsoljuk emlékezetessé kedvencünk szülinapját?
Rekordszámú pályázat érkezett az állatvédő civil szervezeteknek kiírt pályázatra
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos bejelentette, hogy rekordszámú pályázat érkezett a május elején meghirdetett, állatvédelemmel, illetve mentő-, segítő- és vakvezető kutyás jellegű tevékenységgel foglalkozó civil szervezetek számára szóló pályázatra. A pályázati kiírás szerint a kérelmek benyújtására nyitva álló határidő kedden letelt, 284 szervezet élt a pályázat beadása adta lehetőséggel.
Eredményes volt az Európai Állatjólléti Tanácsok Fórumának idei ülése
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos örömmel számolt be arról, hogy Magyarország is képviseltette magát az EuroFAWC-on, május középén Edinburgh-ban. Az EuroFAWC, azaz az Európai Állatjólléti Tanácsok Fóruma 2006-ban jött létre annak érdekében, hogy platformot biztosítson az információk és nézetek megosztásához, valamint hálózatot biztosítson az Állatjólléti Tanácsok számára Európa-szerte. A testület működésének elengedhetetlen alapköve az elméleti és gyakorlati tapasztalatok megosztása a tagállamok között, valamint a közös állatvédelmi vízió kialakítása.
A kutyák már családtagok, nem háziállatok – de mit esznek és mennyiért? Felmérés készült a hazai kutyatartási szokásokról
A kutyatartók közel negyede szerint a kutyájuk fontosabb, mint a legtöbb családtagja vagy ismerőse. A legfiatalabb kutyagazdák között az arány egy harmad. Többek között ez derült ki a Whizzopet.hu webáruház által készített kutatásból.
Megható videó: Teniszlabda-eső várta a nyugdíjba vonuló labradort
Messi, a nyolcéves kutyus elmondhatatlanul örült, amikor meglátta, micsoda ajándékot kapott!