
Farkasból családtag
Házőrzőtől a társig
2015. február 22., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Könnyű
A kutyák az elmúlt évtizedekben egészen különböző szerepeket töltöttek be „embereik” életében. Persze minden a farkas (Holdra vonyítós) korszaknál kezdődött, amikor még nem közeledett társként a kettő, a négy lábhoz.
Ismerjük mindannyian az ebek megszelídítésének történetét, s bár azóta rengeteg idő telt el, a hűség, a szeretet, mint kötelék azóta is jelen van hétköznapjainkban. A négylábúakat, azonban másképp definiálták régen, és most.
Dingó, Bodri, Buksi stádium, pár szóval így lehetne jellemezni a vidéki, házőrzői lét mozaikjait. A vacsora sokszor tejbe áztatott kenyér volt, de az asztalról lemaradt sütemény, hús, maradék is az etetőtálban landolt. A lánc napközben az élettérrel volt egyenlő, míg éjszaka a kedvencek őrizték a terepet, sok esetben a kerítésen túlra merészkedve. Védelmező feladatokat láttak el. A gazdák szerették a csahosokat, de a kapcsolat mégis egy távolságtartóbb dimenzióban létezett.
A városi élet is magához vonzotta az ebeket, a panelekbe, lakásokba, aprócska társasházakba. Négy fal, parketta, szőnyeg – távol a természetes élőhelytől. A tulajdon őrzése ebben az esetben is fontos szerepet játszott, de elsősorban a gyerekek, szülők álmát teljesítették be a mini méretű kutyák. Az apró fajták ugrásszerű keresletét ez adta. A zajos, poros, rohanós világban is igényelték a tappancsokat.
A helyszín a harmadik fok esetében bármi lehet. Ház, lakás, telek. A kapcsolat, azonban egészen más. Szoros. Családi. Van, aki ezt megveti, akad, aki nem normális dolognak vallja, hogyha a négylábúak hasonló szeretettel vannak kezelve, mint a családtagok. Mindenkinek magának kell eldönteni melyik ösvényt választja, de az tény, hogy a következetes szeretetnél nincs előrébb vezetőbb, és gyümölcsözőbb. A következetességet lényeges kiemelni, hiszen az egész napi gügyögős, elkényeztetős rajongás sem a kutyák, sem a gazdák hasznát nem szolgálják.
Bodri, vagy Áfonya, lakás, vagy ház, házőrző, vagy családtag – opciók, amelyeket mi határozunk meg. Az viszont vitán felül áll, hogy a kutyának helye van az életünkben, mindegy, hogy hova sodor minket a sors.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Megmentette gazdája és barátai életét egy kutya a texasi árvízben
Ugatásával mentette meg egy nyaraló baráti társaság életét egyikük kutyája. A pihenésük könnyen tragédiába torkollott volna, ha nem ébrednek fel időben.
Egy segítőkutya is oklevelet kapott a MATE Kaposvári Campus diplomaosztóján
A Dallam névre hallgató kutyus két éve került a most gyógypedagógiai szakon diplomát szerző Mercédeszhez a Baráthegyi Vakvezető és Segítőkutya Alapítványtól segítőkutyaként, ahol vakvezető kutyának képezték ki, végül azonban személyi segítőkutyaként került a lányhoz.
Mercédesz azt mondja: már a kezdetektől fogva rendszeresen bevitte kutyáját az órákra, a vizsgáit, szigorlatát és záróvizsgáját is vele csinálhatta meg. – Azt gondolom, ha az egyetemem nem állt volna ilyen empatikusan hozzánk, a diplomám se lehetett volna olyan szép, amilyen szép lett – mesélte. Dallam volt az első segítőkutya, akit kitüntettek az egyetemen.
Kutyák a Titanicon
Te tudtad, hogy kutyák is utaztak a Titanicon? Egészen pontosan 12 eb indult útnak New York felé, de csak hárman tudtak élve távozni a hajóról.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Figyelem, az Év Hős Kutyája kerestetik!
A Társállatok Világnapján, június 20-án nyílt meg a nevezési lehetőség Az Év Hős Kutyája 2025 elnevezésű megmérettetésre. A szolgálati, terápiás, segítő és mentőkutyák számára meghirdetett verseny célja, hogy bemutassa, népszerűsítse és elismeréssel díjazza azon ebeket, amelyek áldozatos munkájukkal nap mint nap embereken segítenek.
A jelöléseket augusztus 20-ig várják.