Fogadd be az utolsó napjaira!
Hospice kutyáknak
2016. november 20., 06:00
Szerző: RSM
Kategória: Állatvédelem
Szívfacsaró, de gyönyörű gondolat a kutya-hospice. Az Amerikából induló kezdeményezés olyan mentett kutyáknak ad otthont, akiknek meg vannak számlálva a napjaik. Mert minden kutya megérdemli, hogy szerető családban búcsúzhasson el a földi léttől, minden gondoskodást és szeretetet megkapva.
Egyre többen választanak menhelyről kutyát maguknak, így segítve a gazdátlan, sorsára hagyott ebeknek. A tapasztalat azt mutatja, hogy a kölyköket és a serdülőkorú kutyákat a legkönnyebb örökbe adni. Minél öregebb egy állat, annál nehezebben találnak számára befogadót. Pedig nagyon sokan kerülnek idősen, betegen az állatvédő szervezetekhez. Számukra szinte lehetetlen a gazdásítás.
Ennek több oka is van. Legfőképp az, hogy hosszú időre keres társat az ember. Olyan kapcsolatra vágyik háziállatával, mely minél tovább tart. Másrészt egy egészséges kutya eltartása nem terheli meg annyira a pénztárcát, mint egy folyamatosan orvosi kezelésre szoruló egyedé. És ne felejtsük el azt sem, hogy a társadalmunk egyáltalán nem szocializálódik az elmúlásra.
Ezeket a tényeket felmérve, Amerikában több állatvédő szervezet is elindította a kutya-hospice programot. Ez nem tévesztendő össze azzal a tevékenységgel, amikor egészséges kutyákat visznek öregek és halálos betegek közé, terápiás céllal. Itt pont a kutyák azok, akik épp a szivárvány innenső oldaláról készülnek átmenni a másikra.
Az amerikai Foster Dogs NYC megalkotta erre a szerveződésre a “Fospice” (Foster+hospice) szót, ami a magyarban talán az "befogadó+otthon ápoló" kifejezéseknek felel meg. Sarah Brasky az egyesület alapítója szerint nagyon sok öreg és beteg kutya hal meg a menhelyeken, holott ők is megérdemelnének egy szerető otthont, megfelelő környezetet és orvosi kezelést életük végén. Hozzátette azt is, hogy ezeknek a kutyusoknak szüksége lenne ölelő családra és kényelemre az utolsó hónapjaikban, éveikben.
Ezért olyan embereket keresnek, akik képesek ezt megadni. Cserébe hozzájárulnak a befogadásukhoz. Támogatási csomagot adnak, amiben a speciális ágytól kezdve az egészségügyi ellátások elérésén át, a tápig, számos dolog megtalálható.
Az utóbbi hónapokban egyre több állatmentő szervezet csatlakozott a programhoz. Felismerték, hogy ezek a gazdátlan beteg, vagy idős kutyák rendkívül különlegesek. Hihetetlen szeretettel és hálával vannak új, és egyben utolsó gazdájukhoz. Lehet, hogy csak rövid ideig lesznek az ember hűséges társai, de ezalatt sokkal intenzívebben adják át érzelmeiket. Számukra sokszor az is elegendő, ha ágyuk gazdájuk közelében van. A szeretett ember észlelése fájdalomcsillapító hatású, ezért enyhülnek tüneteik, és életerejük is megsokszorozódik.
A Hospice Foster Program kifejezetten úgy hirdeti a befogadásra váró kutyákat, hogy nem rejti véka alá a betegségek, állapotok súlyosságát. A legtöbb “árva” kutya vagy már 15 év feletti, vagy mozgás-, hallás-, illetve látássérült. Esetleg mindkettő.
Reméljük, hogy ez a tengerentúli kezdeményezés Magyarországon is szárnyra kap, és számos idős és beteg kutya töltheti szerető családban élete hátralevő részét.
Forrás: goodnewsnetwork.org, secondhandhounds.org
Cikk első megjelenése: 2015. június 23.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet?
Ahogy öregszik kedvencünk, gyengülhet a látása. Mintha homály fedné szemeit, vagy valami másról van szó?
A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.
Kisállat-olimpiát rendez egy menhely a lelkes gazdikeresők részvételével
Videóközvetítések segítségével mi is drukkolhatunk a szőrös, borzas, tollas és pikkelyes versenyzőknek. Csak imádni lehet mindnyájukat!