Így gondolnak a kutyák a játékaikra – érdekes eredményekre jutottak a kutatók
2022. június 22., 12:45
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A legtöbb gazdi mondhatni bármit megadna, hogy megtudja, mi jár négylábú barátja fejében. Például: vajon ha meghallja kutyánk egy játékának a nevét, mire gondol? Elképzeli az adott játékát? És hogyan? Ezekre a kérdésekre keresték a választ az ELTE kutatói.
Az Etológia Tanszék Családi Kutya Programjának kutatói új vizsgálatukban feltárták, hogy a kutyáknak ún. multimodális mentális képe alakul ki az ismerős tárgyakról – a tanulmányt az Animal Cognition folyóiratban publikálták. Ez azt jelenti, hogy amikor egy tárgyra gondolnak, a kutyák elképzelik a tárgy különböző érzékszervi jellemzőit. Például a kinézetét vagy a szagát.
A kutatócsoport abból indult ki, hogy azok az érzékszervek, melyeket a kutyák különböző tárgyak, például a játékaik azonosítására használnak, tükrözik azt, ahogyan a tárgyak jelen vannak az elméjükben – írják közleményükben. „Ha megvizsgáljuk, hogy a kutyák milyen érzékszerveket használnak, miközben egy játékot keresnek, megértjük, hogyan gondolnak rá” – magyarázza Shany Dror, a tanulmány egyik vezető kutatója. „Ha a szaglásukat vagy épp a látásukat használják a keresés során, az azt jelzi, hogy tudják, milyen szaga van az adott játéknak vagy hogyan néz ki.”
Korábbi vizsgálatuk során a kutatók feltárták, hogy csak néhány kivételes képességű kutya képes megtanulni tárgyak neveit.
“Ezek a tehetséges szótanulók most bepillantást engedtek nekünk az elméjükbe, hogy kiderüljön, mire gondolnak, amikor megkérdezzük őket: Hol a Teddy maci?” – magyarázza Dr. Andrea Sommese, a tanulmány másik vezető kutatója. Az első kísérletben 3 tehetséges szótanuló kutyát és 10 tipikus családi kutyát képeztek ki (azaz olyan kutyát, amelyek nem tudnak játékneveket), hogy odahozzák a jutalommal járó játékot. A képzés során a kutyák finomságokat kaptak és dicséretben részesültek, ha a megfelelő játékot választották a többi játék helyett.
A kutatók ezután azt figyelték meg, hogyan keresik a kutyák ezt játékot, amelyet mindig 4 másik közé helyeztek, fel- és lekapcsolt lámpák mellett egyaránt. Valamennyi kutya sikeresen kiválasztotta a tréningezett játékot világosban és sötétben egyaránt. Sötétben azonban tovább tartott, mire megtalálták.
A tehetséges kutyák sikeresen választották ki a gazdáik által megnevezett játékokat világosban és sötétben is. Ez alapján világossá vált, hogy egy játék nevének hallatán felidézik ennek a tárgynak a különböző érzékszervi jellemzőit, és ezt a „multiszenzoros mentális képet” tudják azonosítani, sötétben is.
A második kísérletben csak a tehetséges szótanuló kutyák vettek részt. Itt a kutatók arra törekedtek, hogy megtudják, mire gondolnak ezek a kutyák, amikor meghallják játékaik nevét. „Azáltal, hogy felfedtük, a kutyák milyen érzékszervekkel keresik a megnevezett játékokat, lehetőségünk nyílt arra, hogy következtessünk, mire gondolnak, amikor meghallják például, hogy Teddy Bear - magyarázza Dr. Claudia Fugazza, a tanulmány társszerzője.
„A kutyáknak jó a szaglásuk, de azt tapasztaltuk, hogy szívesebben hagyatkoztak a látásukra, és csak néhányszor használták az orrukat, szinte csak lekapcsolt világítás mellett” – magyarázza Miklósi Ádám professzor, az ELTE Etológia Tanszékének vezetője és a tanulmány társszerzője. „A kutyák gyakrabban és hosszabb ideig szimatoltak a sötétben. 90%-kal több időt töltöttek szimatolással, amikor lekapcsoltuk a lámpákat, de ez még mindig csak a keresési idő 20%-a volt."
Összegezve, a kutyák sikeressége a játékok megtalálásában, illetve a fényben és sötétben történő keresés során használt különböző érzékszervek azt jelzik, hogy amikor a kutyák játszanak egy játékkal, akár csak rövid ideig is, odafigyelnek annak különböző tulajdonságaira, és különböző érzékszervi információkat jegyeznek meg.
Forrás: biologia.elte.hu
Átkelt a szivárványhídon Janka, Csányi Vilmos kutyája
Az örök vadászmezőkre lépett Janka, Csányi Vilmos etológus szeretett kutyája. Janka 11 éves volt.
A kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai
A családi kedvencként tartott kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai, legújabb eredményeik azt mutatták, hogy sem a hőmérséklet, sem a páratartalom nem befolyásolta a kutyák teljesítményét, viszont a teszt helyszíne fontos tényező volt a feladat végrehajtása során.
A kutya-ember kapcsolat mint viselkedésmintázat nagyon hasonlít az anya-gyermek közti kötődésre
A kedvencként tartott törpemalacok a kutyákkal ellentétben nem kötődnek gazdájukhoz - állapították meg az ELTE Etológia Tanszék kutatói, akik emberi környezetben szocializált törpemalacoknál vizsgálták, hogy a kutyákhoz hasonlóan kialakul-e náluk olyan kötődés a gazdához, mint amilyen a gyerek-anya kapcsolatokra jellemző.
Így reagálnak a kutyák, ha gazdájuk sír
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói világszerte családi kutyák és törpemalacok emberi érzelmi hangadásra adott reakcióját hasonlították össze.
Segíti a kutyák tanulását, ha dicsérettel és simogatással is jutalmazzuk őket
A kutyák tanulási sikerére jó hatással van, ha nemcsak étellel jutalmazzuk őket, hanem dicséretet és simogatást is kapnak a jó teljesítményért - derül ki az ELTE Etológia Tanszék kutatóinak Scientific Reportsban megjelent legújabb kutatásából. Az etológusok az érzelmek, a tanulás és az alvás összefüggéseit vizsgálták. Eredményeik rávilágítanak, hogy a tanítási stílus és az alvás hogyan hat a kutyák viselkedésére és tanulási sikerére.