A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Így kerüld el a fagyálló mérgezést!

2020. december 05., 08:00


Szerző: B.Zsófi


Kategória: Egészség




A fagyálló egy erősen mérgező, az állatok számára édeskés illatú, és finom ízű folyadék. Azonban akár néhány nyalás is halálos lehet, visszafordíthatatlan vesekárosodást okozva a kutyának. Emiatt nagyon fontos, hogy mindent megtegyünk a fagyálló elkerülése érdekében!



A mérgezés tünetei

 

A legtöbb fagyálló folyadék etilénglikolt tartalmaz, mely a szervezetbe jutva különböző vegyületekre bomlik. Ezek agyvelő, valamint vesekárosító hatásúak. A kezdeti tünetek már néhány óra elteltével jelentkeznek. Ilyenek például az elesettség, nyáladzás, hányás, bágyadtság. Ha négylábúnk az első fázison túl van (Figyelem! Nem feltétlenül éli túl az első fázist sem a kutyus!), a mérgezés második szakaszában jelentkeznek a vesekárosodásra jellemző tünetek. Kezdetben megnő a folyadék fogyasztás, majd a vizelet mennyisége, utóbbi később teljesen megszűnik.

 

Így néz ki maga a folyadék
Így néz ki maga a folyadék
Fotó: wheelsca.s3.amazonaws.com

 

 

A mérgezés típusai

 

A fagyállóhoz kutyáink nem csak szándékos mérgezés okán, de saját hibánkból is hozzájuthatnak, a téli szezonban ugyanis megnő az autókba töltött folyadékok vásárlása. Ahhoz, hogy elkerüljük az általunk okozott mérgezést már a vásárlásnál is érdemes odafigyelni egy kicsit. Ha van lehetőségünk, olyan fagyállót válasszunk, melynek összetevőiben nem az etilén glikol, hanem a propilén glikol szerepel. Ez is mérgező ugyan, de a halálos kimenetel általában elkerülhető. Ügyeljünk rá, hogy a palackokhoz sehogy ne juthasson hozzá a kedvenc, és azok tartalma ne folyhasson állóvízbe, tócsába, vagy a talajra!

 

Szándékos mérgezés gyanúja állhat fenn, ha az utcán ismeretlen eredetű kiöntött kék, vagy zöld folyadékban húsdarabokat, belemártott kenyérdarabokat, vagy egyéb finomságokat találunk. A folyadék már önmagában is gyanús, mindenképpen kerüljük el! Abban az esetben, ha ételt találunk a folyadékban, mindenképpen szükséges bejelentést tenni a helyi hatóságoknak, állatvédő szervezeteknek, valamint értesíteni a környék állatorvosait, állattartó (kutya, macska) lakóit. Amennyiben ilyen információt kapunk, vagy mi tapasztalunk hasonlót, érdemes egy ideig pórázon sétáltatni az ebet, a macskákat pedig bezárva tartani. Az pedig nem is kérdés, hogy muszáj a kutyatartóknak minden erejükkel azon lenni, hogy kedvencüket az étel megtagadására, elkerülésére tanítsák a kezdetektől fogva!

 

Ne hagyjuk, hogy igyon a tócsából!
Ne hagyjuk, hogy igyon a tócsából!
Fotó: cdn.pet360.com

 

Teendők, ha már megtörtént a baj

 

Már kezdeti tünetek megjelenésekor, várakozás nélkül szaladjunk az állatorvoshoz!

 

Ekkor a legkönnyebben visszafordítható a folyamat, maradandó károsodások nélkül. A szakemberek vizelet-, vér-, és ultrahangos vizsgálatot követően állítják fel a diagnózist, és a mérgezés súlyosságához mérten végzik el a kezelést. Ez általában hánytatással, és vénába adott alkoholos infúzióval történik meg. Az alkohol ugyanis gátolja az etilén glikol lebomlását, nagy mennyiségben a szervezetbe juttatva elfoglalja azok bontó enzimjeinek kötőhelyét, tehát a mérgezés nem alakul ki. A magas alkoholtartalmú italok megitatásával otthon is megbirkózhatunk egy fecskendő segítségével, ha nem tudunk azonnal állatorvoshoz fordulni (folyamatos telefonos segítségkérés mellett!), de nagyon ügyeljünk, hogy csak kis mennyiséget juttassunk a szervezetbe.

 

Vesekárosodás esetén csak a dialízis, valamint a veseátültetés jelenthet megoldást. Ha azonnal állatorvoshoz fordulunk, ez nem történhet meg!

 

Az ősztől tavaszig terjedő hűvösebb időszakban fokozottan ügyelnünk kell kedvenceinkre, hogy merre szimatolnak, mit nyalnak fel, és körültekintően kell eljárnunk az utcán, vagy otthon található hulladékokkal. Ha mindent betartunk kicsi az esélye, hogy megtörténjen a baj.

 

 

Forrás: dogsnaturallymagazine.com, petcity.hu
Indexkép forrás: pethealthnetwork.com
Cikk első megjelenése: 2016. január 28.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Miért remeg a kutyám? Miért remeg a kutyám?
A remegésnek számos kiváltó oka lehet, külső tényezőktől kezdve betegségeken át egészen az érzelmi hatásokig. Mire figyeljünk és hogyan segítsünk kedvencünknek?

10 étel, amiből jobb, ha kutyád nem eszik 10 étel, amiből jobb, ha kutyád nem eszik
"Csak egy falatkát!" Kérlelő tekintetének nem könnyű ellenállni, de ha olyan étel vagy ital van kezünk ügyében, mely számára veszélyes, igenis muszáj. Nem lehet elégszer elmondani, hogy bizony akadnak olyan finomságok, melyekből kedvencünk nem kaphat. Lássuk a legfontosabbakat!

Ehet a kutya diót? Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!

Kutya a kertben - 10 dolog, ami veszélyt jelenthet Kutya a kertben - 10 dolog, ami veszélyt jelenthet
Kertünk az a hely, ahol kutyánk szabadon mozoghat, kedvére szaladgálhat, játszhat, napozhat. A mi felelősségünk, hogy mindez biztonságos is legyen számára.

A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Ebugatta Hírstart AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Irodakutya.com

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
3 dolog, amivel a legtöbb gazdi kedveskedni akar kutyájának, ám inkább árt vele Hírek - Címlapon
3 dolog, amivel a legtöbb gazdi kedveskedni akar kutyájának, ám inkább árt vele
Kutya segíti a veszélyeztetett viperák védelmét Hírek - Címlapon
Kutya segíti a veszélyeztetett viperák védelmét