
Így kerüld el a fagyálló mérgezést!
2020. december 05., 08:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
A fagyálló egy erősen mérgező, az állatok számára édeskés illatú, és finom ízű folyadék. Azonban akár néhány nyalás is halálos lehet, visszafordíthatatlan vesekárosodást okozva a kutyának. Emiatt nagyon fontos, hogy mindent megtegyünk a fagyálló elkerülése érdekében!
A mérgezés tünetei
A legtöbb fagyálló folyadék etilénglikolt tartalmaz, mely a szervezetbe jutva különböző vegyületekre bomlik. Ezek agyvelő, valamint vesekárosító hatásúak. A kezdeti tünetek már néhány óra elteltével jelentkeznek. Ilyenek például az elesettség, nyáladzás, hányás, bágyadtság. Ha négylábúnk az első fázison túl van (Figyelem! Nem feltétlenül éli túl az első fázist sem a kutyus!), a mérgezés második szakaszában jelentkeznek a vesekárosodásra jellemző tünetek. Kezdetben megnő a folyadék fogyasztás, majd a vizelet mennyisége, utóbbi később teljesen megszűnik.

Fotó: wheelsca.s3.amazonaws.com
A mérgezés típusai
A fagyállóhoz kutyáink nem csak szándékos mérgezés okán, de saját hibánkból is hozzájuthatnak, a téli szezonban ugyanis megnő az autókba töltött folyadékok vásárlása. Ahhoz, hogy elkerüljük az általunk okozott mérgezést már a vásárlásnál is érdemes odafigyelni egy kicsit. Ha van lehetőségünk, olyan fagyállót válasszunk, melynek összetevőiben nem az etilén glikol, hanem a propilén glikol szerepel. Ez is mérgező ugyan, de a halálos kimenetel általában elkerülhető. Ügyeljünk rá, hogy a palackokhoz sehogy ne juthasson hozzá a kedvenc, és azok tartalma ne folyhasson állóvízbe, tócsába, vagy a talajra!
Szándékos mérgezés gyanúja állhat fenn, ha az utcán ismeretlen eredetű kiöntött kék, vagy zöld folyadékban húsdarabokat, belemártott kenyérdarabokat, vagy egyéb finomságokat találunk. A folyadék már önmagában is gyanús, mindenképpen kerüljük el! Abban az esetben, ha ételt találunk a folyadékban, mindenképpen szükséges bejelentést tenni a helyi hatóságoknak, állatvédő szervezeteknek, valamint értesíteni a környék állatorvosait, állattartó (kutya, macska) lakóit. Amennyiben ilyen információt kapunk, vagy mi tapasztalunk hasonlót, érdemes egy ideig pórázon sétáltatni az ebet, a macskákat pedig bezárva tartani. Az pedig nem is kérdés, hogy muszáj a kutyatartóknak minden erejükkel azon lenni, hogy kedvencüket az étel megtagadására, elkerülésére tanítsák a kezdetektől fogva!

Fotó: cdn.pet360.com
Teendők, ha már megtörtént a baj
Már kezdeti tünetek megjelenésekor, várakozás nélkül szaladjunk az állatorvoshoz!
Ekkor a legkönnyebben visszafordítható a folyamat, maradandó károsodások nélkül. A szakemberek vizelet-, vér-, és ultrahangos vizsgálatot követően állítják fel a diagnózist, és a mérgezés súlyosságához mérten végzik el a kezelést. Ez általában hánytatással, és vénába adott alkoholos infúzióval történik meg. Az alkohol ugyanis gátolja az etilén glikol lebomlását, nagy mennyiségben a szervezetbe juttatva elfoglalja azok bontó enzimjeinek kötőhelyét, tehát a mérgezés nem alakul ki. A magas alkoholtartalmú italok megitatásával otthon is megbirkózhatunk egy fecskendő segítségével, ha nem tudunk azonnal állatorvoshoz fordulni (folyamatos telefonos segítségkérés mellett!), de nagyon ügyeljünk, hogy csak kis mennyiséget juttassunk a szervezetbe.
Vesekárosodás esetén csak a dialízis, valamint a veseátültetés jelenthet megoldást. Ha azonnal állatorvoshoz fordulunk, ez nem történhet meg!
Az ősztől tavaszig terjedő hűvösebb időszakban fokozottan ügyelnünk kell kedvenceinkre, hogy merre szimatolnak, mit nyalnak fel, és körültekintően kell eljárnunk az utcán, vagy otthon található hulladékokkal. Ha mindent betartunk kicsi az esélye, hogy megtörténjen a baj.
Forrás: dogsnaturallymagazine.com, petcity.hu
Indexkép forrás: pethealthnetwork.com
Cikk első megjelenése: 2016. január 28.
Fagyálló mérgezés kutyáknál – Miről ismerhetjük fel?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a jelekkel, mert a fagyálló mérgezés életveszélyes állapotot okoz!
Elhízás - Az első számú egészségügyi veszély! A te kutyád is érintett?
A felmérés ugyan az Egyesült Államokban készült, de a szakemberek szerint az egész világon fennálló problémára világít rá.
Jelenleg ugyanis ez a legnagyobb egészségügyi probléma, ami a házi kedvenceket sújtja. Milliókat öl meg idő előtt, óriási fájdalmat és szenvedést okoz, és sok pénzébe is kerül a gazdáknak. A legérdekesebb pedig, hogy egyszerűen elkerülhető lenne, ha hajlandóak lennének a gazdik nyitott szemmel járni, felismerni a problémát és változtatni bizonyos szokásokon.
Kolbászfalatkákba rejtett szögekkel próbálnak ártani a kutyáknak Budapesten – fokozott figyelem szükséges a sétákon!
Sajnos időről-időre felüti a fejét egy-egy figyelmeztető bejegyzés, poszt, felhívás, melyek különféle mérgezési kísérletekről, ártó szándékú próbálkozásokról szólnak. Ezúttal Budapesten történt ilyen eset.
„Ő az életem fénypontja” - 16 évesen is remek formában van Venus Williams kedvence
Különleges kapcsolatot ápol kutyusával a világhírű teniszezőnő. Minden győzelme eltörpül amellett, mennyire szeretik egymást Harryvel, a kisöreggel.
A kutyák 5 érzékszerve: Tudtad, hogy egész másképp működnek, mint az emberé?
Ha jobban elmélyedünk benne kiderül, hogy bizony sokkal több mindenben tér el érzékelésük az emberétől. Ennek köszönhetően pedig másképp fogják fel a körülöttük lévő világot. Így már talán érthető, hogy miért is találnak bizonyos dolgokat például ijesztőnek, ami nekünk fel sem tűnik.
De nézzük, hogy hogyan is működik az 5 érzékszerv szőrös barátainknál!