
Kényszerpihenőre kerülnek a német rendőrkutyák az új állatvédelmi törvényük miatt
2022. január 12., 12:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Németországban január elsején lépett életbe az új állatvédelmi törvény, ami miatt a berlini rendőrkutyák egy részét kényszerpihenőre kell küldeni. A törvény szerint ugyanis az a módszer, amivel kiképzik és vezetik a kutyákat, állatkínzásnak minősül.
130 szolgálati kutya közül, 49-et kell ideiglenesen leszerelni a berlini rendőrség kötelékéből, mivel a frissen életbe lépett állatvédelmi törvénynek a kiképzési és vezetési módszereik nem felelnek meg. A vezetők ugyanis éles helyzetekben a póráz megrántásával és a nyakörv megszorításával kontrollálják a kutyák agresszivitását - az új törvény szerint ez már állatkínzásnak minősül. A kényszerpihenő érinti az őrző-védő- és a bombakereső kutyákat, valamint a német hadsereg különleges bevetési egységét is - írja az Index a The Guardian -ra hivatkozva.
“Az állatvédelmi törvény változásai miatt jelenleg nem áll módunkban a szolgálati kutyáink egy részét bevetéseken használni” - idézik Thilo Cablitz rendőrségi szóvivőt. A rendőrség egyelőre keresi a megoldást arra, hogy a szolgálatból kivont kutyákat újra alkalmazhassák a törvény megsértése nélkül.

Fotó: berlin.de
Az új állatvédelmi törvény rendelkezései az állattartási normák javítását célozzák. Elfogadását a német kormány azzal indokolta, hogy a pandémia alatt erősen megnőtt a házi kedvencek száma, sokan tapasztalat és kellő tudás nélkül vettek magukhoz állatot. A törvényben szabályozásra került benne nem csak a tenyésztés gyakorlata, de a kennelek mérete és szellőztetése is. Kitér arra is, hogy a gazdák kötelesek rendszeresen sétáltatni kutyájukat, és gondoskodniuk kell arról is, hogy kedvencük más kutyákkal is rendszeresen találkozhasson. A kutyák láncon tartása kizárólag szigorú feltételek teljesülése esetén megengedett, és megtiltottak minden olyan felszerelés használatát, ami fájdalmat okoz a kutyának.
Így ütközhet a törvénnyel a szolgálati kutyák képzésének és vezetésének gyakorlata is: például nem megengedett a nyakörv megszorítása. Ez pillanatnyi légzéskorlátozást okoz, amivel a vezető a feladat végét jelzi a kutyának. A póráz és a nyakörv használata nélkül a kutyák akció közben akár komoly sérüléseket is okozhatnak.
A berlini rendőrszakszervezet alelnöke, Stephan Kelm közölte, a belügyminisztériumhoz fordultak, hogy találjanak megoldást a helyzetre, amely szerintük komoly biztonsági kockázatokhoz vezethet. “Nyitottak vagyunk olyan kiképzési módszerek átvételére, amik nem járnak fájdalom okozásával. De jelenleg nem ismerünk ilyeneket” – idézi az Index a rendőrszakszervezet alelnökét.
Kegyetlen büntetés – vascsővel verték agyon kutyájukat, mert ugatott
A kutya bűne mindössze annyi volt, hogy ugatott – a kutya gazdái vacsővel estek neki büntetésül. A szomszédok értesítették az állatvédőket, ők pedig rendőrséget, akik azonnal a helyszínre is siettek. A kutya olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy már csak az altatás segíthetett rajta.
Így tanulnak és gyakorolnak a rendőrkutyák
Erő, ügyesség, gyorsaság, és rettenthetetlen bátorság. Ez mind jellemzi a rendőrkutyákat, akik fáradhatatlanul és óriási lelkesedéssel teszik a dolgukat minden nap. De hogy tartják formában magukat?
Per indult a tiltott állatviadalok szervezője ellen
Pert indított a Pest Vármegyei Főügyészség egy férfi ellen, aki tiltott állatviadalokat szervezett - közölte a vádhatóság csütörtökön az MTI-vel.
Közösen lépett fel az ügyészség büntető és közjogi szakága egy állatkínzó nővel szemben
Egy év börtönbüntetésre ítélte a bíróság a kutyáját súlyosan elhanyagoló nőt – emellett indítványozták a nő eltiltását az ebtartástól. A nő több hónapon keresztül nem gondoskodott a kutya etetéséről és itatásáról, ezzel majdnem az állat pusztulását okozta. Az alábbiakban olvasható a Somogy Vármegyei Főügyészség sajtóközleménye.
Állatvédő alapítványt hozott létre az igazságügyi tárca
Új alapítványt hozott létre az igazságügyi tárca Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány néven az állatvédelem erősítése, fejlesztése érdekében.