
Kényszerpihenőre kerülnek a német rendőrkutyák az új állatvédelmi törvényük miatt
2022. január 12., 12:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Németországban január elsején lépett életbe az új állatvédelmi törvény, ami miatt a berlini rendőrkutyák egy részét kényszerpihenőre kell küldeni. A törvény szerint ugyanis az a módszer, amivel kiképzik és vezetik a kutyákat, állatkínzásnak minősül.
130 szolgálati kutya közül, 49-et kell ideiglenesen leszerelni a berlini rendőrség kötelékéből, mivel a frissen életbe lépett állatvédelmi törvénynek a kiképzési és vezetési módszereik nem felelnek meg. A vezetők ugyanis éles helyzetekben a póráz megrántásával és a nyakörv megszorításával kontrollálják a kutyák agresszivitását - az új törvény szerint ez már állatkínzásnak minősül. A kényszerpihenő érinti az őrző-védő- és a bombakereső kutyákat, valamint a német hadsereg különleges bevetési egységét is - írja az Index a The Guardian -ra hivatkozva.
“Az állatvédelmi törvény változásai miatt jelenleg nem áll módunkban a szolgálati kutyáink egy részét bevetéseken használni” - idézik Thilo Cablitz rendőrségi szóvivőt. A rendőrség egyelőre keresi a megoldást arra, hogy a szolgálatból kivont kutyákat újra alkalmazhassák a törvény megsértése nélkül.

Fotó: berlin.de
Az új állatvédelmi törvény rendelkezései az állattartási normák javítását célozzák. Elfogadását a német kormány azzal indokolta, hogy a pandémia alatt erősen megnőtt a házi kedvencek száma, sokan tapasztalat és kellő tudás nélkül vettek magukhoz állatot. A törvényben szabályozásra került benne nem csak a tenyésztés gyakorlata, de a kennelek mérete és szellőztetése is. Kitér arra is, hogy a gazdák kötelesek rendszeresen sétáltatni kutyájukat, és gondoskodniuk kell arról is, hogy kedvencük más kutyákkal is rendszeresen találkozhasson. A kutyák láncon tartása kizárólag szigorú feltételek teljesülése esetén megengedett, és megtiltottak minden olyan felszerelés használatát, ami fájdalmat okoz a kutyának.
Így ütközhet a törvénnyel a szolgálati kutyák képzésének és vezetésének gyakorlata is: például nem megengedett a nyakörv megszorítása. Ez pillanatnyi légzéskorlátozást okoz, amivel a vezető a feladat végét jelzi a kutyának. A póráz és a nyakörv használata nélkül a kutyák akció közben akár komoly sérüléseket is okozhatnak.
A berlini rendőrszakszervezet alelnöke, Stephan Kelm közölte, a belügyminisztériumhoz fordultak, hogy találjanak megoldást a helyzetre, amely szerintük komoly biztonsági kockázatokhoz vezethet. “Nyitottak vagyunk olyan kiképzési módszerek átvételére, amik nem járnak fájdalom okozásával. De jelenleg nem ismerünk ilyeneket” – idézi az Index a rendőrszakszervezet alelnökét.
Életet mentett Ego, a belga juhász
A Fertő-tónál került bajba egy nő – szerencsére Ego, Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság soproni személykereső kutyája időben megtalálta!
Ég veled, Berci! – Hűséges kutyájától búcsúzik a BRFK
Csalhatatatlan szimatú keresőkutya, aki minden rosszfiút lebuktatott, de hűséges társ és barát is volt.
Akár több év börtön is várhat a polgárdi kutya- és macskamegmérgezőre
Fagyállóval mérgeztek meg ismeretlenek kutyákat és macskákat a Fejér vármegyei Polgárdiban. Az elkövetőre a település lakossága nyomravezetői díjat is felajánlott.
Jollyval, a rendőrkutyával kíván kellemes húsvéti ünnepet a Rendőrség
Akár egy kedves képeslap - Jolly, a négylábú rendőr és Lados Réka r. főhadnagy részvételével készültek vidám képek, melyek segíatségével szép ünnepet kíván a BRFK.
Az állatvédelem közös ügyünk – szakmai konferencia volt a rendőrségen
A felelős állattartás, az állatok ellen elkövetett bűncselekmények és a megelőzés fontossága is témája volt annak a szakmai konferenciának, amelyet a rendőrség Teve utcai székházában tartottak 2023. április 5-én.