
Kolbászfalatkákba rejtett szögekkel próbálnak ártani a kutyáknak Budapesten – fokozott figyelem szükséges a sétákon!
2023. március 21., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Sajnos időről-időre felüti a fejét egy-egy figyelmeztető bejegyzés, poszt, felhívás, melyek különféle mérgezési kísérletekről, ártó szándékú próbálkozásokról szólnak. Ezúttal Budapesten történt ilyen eset.
Budapest XVIII. kerületében, a Péterhalmi-erdőben, valamint a Hargita és Béke tér környékén is találtak kiszórva olyan kolbászfalatkákat, melyekbe szögeket, csavarokat rejtett az ártó szándékú ismeretlen. A gyanútlan kutya a falatkát lenyelve akár súlyos sérüléseket is szenvedhet, hiszen az éles, hegyes tárgyak megszúrhatják, elvághatják a nyelőcsövét, vagy a gyomrát.
A rendőrség már nyomozást indított az ügyben, ha pedig elkapják a tettest, akár évekre is börtönbe kerülhet, hiszen a tette állatkínzásnak minősül, az egyik kutyasétáltató pedig elmondta, már tavaly ősszel is történt hasonló eset, s akkor volt olyan állat, amely elpusztult emiatt – írja a Liner.hu a Tények beszámolója alapján.
Ha tehetjük, kerüljük el az érintett területeket, emellett fokozottan figyeljünk kutyasétáltatás közben, bármerre is járunk. Egyik szemünk végig legyen kedvencünkön! Kizárólag a megelőzés segíthet az ilyen és a csalétkes mérgezések esetében. De mit tehetünk, hogy megelőzzük a bajt?

Fotó: Unsplash - Fakurian Design
Hogyan előzzük meg?
- Tanítsuk meg kutyánknak, hogy senkitől, soha, semmit ne fogadjon el és a földről se egyen fel semmit!
- Ha flexipórázzal sétáltatunk, ne engedjük vele a kutyát messzire! Minél messzebb megy a gazditól, annál lassabban tudunk reagálni, ha valamit fel akar enni a földről - már ha a sötétben egyáltalán észrevenni, hogy nem csak szaglászik a bokor alján…
- És nagyon fontos: a szemünket mindig tartsuk a kutyán!
- Udvaron tartott kutya esetében válasszuk le az udvar első felét, ahova könnyen bedobhatók a mérgezett falatok, és erre a területre ne engedjük ki kutyánkat. Nézzük át rendszeresen az udvar ezen felét, és ha gyanús falatokat találunk, jelentsük, hátha segítségül szolgál a tettes felkutatásában!
Ha mégis megtörténne a baj:
- Ha azt látjuk, hogy kutyánk viselkedése megváltozott, hányás, remegés, hasmenés, nyáladzás jelentkezik, AZONNAL vigyük állatorvoshoz! Az idő a legnagyobb ellenségünk, gyorsan kell cselekedni - ez életet menthet!
- Ha mérgezésre gyanakszunk, tejjel, vagy langyos sós vízzel itassuk, míg el nem jutunk az orvosig.
- Ha tudunk, vigyünk magunkkal az orvoshoz abból, amit kutyánk felevett, ez segíthet a pontosabb diagnózis felállításában.
+1 – Még több megelőzés
- Legyünk felelős gazdák! Élni és élni hagyni: tartsuk be a szabályokat gazdaként is!
- Ne engedjük kutyánkat elcsatangolni, „önsétáltatni”! Ez veszélyes a kutyára és másokra nézve is – azon túl, hogy az önsétáltató kutya után biztosan nem takarítja fel senki az otthagyott „csomagot”.
- Sétáltatás esetén se feledkezzünk meg utóbbiról: mindig takarítsunk fel kutyánk után!
- Ne hanyagoljuk el a kutya tanítását és nevelését se – megfelelő szabályok, foglalkozás és lefárasztás esetén nem válik kutyánk a szomszédok rémálmává.
Kutyák és a kávé - A koffein mérgező lehet kedvencünk számára
Mindennapjaink kihagyhatatlan frissítő itala, de tudjuk-e, hogy a benne lévő koffein milyen hatással lehet kutyáinkra?
Veszélyes fűszerek - ezekből jobb, ha nem eszik a kutya
Ételeink kedvelt ízesítői a fűszerek, jótékony hatásuk miatt előszeretettel fogyasztjuk őket. Ám az, ami egészségünknek kedvez, négylábú barátaink számára komoly gondokat okozhat. Tudj meg többet!
Kutyák segítenek a Mórahalom közelében történt madármérgezés felderítésében
Védett ragadozómadarakat, egerészölyveket (Buteo buteo) és barna rétihéjákat (Circus aeruginosus) mérgeztek meg a Csongrád-Csanád vármegyei Mórahalom közelében, az ügyben büntetőeljárás indult - közölte a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság a honlapján.
Akár több év börtön is várhat a polgárdi kutya- és macskamegmérgezőre
Fagyállóval mérgeztek meg ismeretlenek kutyákat és macskákat a Fejér vármegyei Polgárdiban. Az elkövetőre a település lakossága nyomravezetői díjat is felajánlott.
Vigyázat, mérgező! Avagy miért nem ehet a kutya csokoládét?
Kedvelt nassolnivalónk, a csokoládé sajnos már kis mennyiségben is komoly gondot okozhat kedvencünk egészségére nézve. Mitől minősül mérgezőnek, és mit tehetünk, ha kutyánk csokoládét fogyasztott?