Kutyáink vitaminszükséglete - Szükséges-e pótolni? - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Kutyáink vitaminszükséglete - Szükséges-e pótolni?

Hipo- és hipervitaminózis


2019. október 24., 06:30


Szerző: B.Zsófi


Kategória: Egészség




A kutya és ember vitaminszükségletében nincs lényeges eltérés, mivel az emlősöknek kisebb különbségekkel ugyan, de hasonlóak az igényeik. Beszélhetünk zsírban, és vízben oldódó vitaminokról, melyek hatása eltérő, és a szükséges mennyiség sem hasonlítható össze.



A zsírban oldódó, kumulatív vitaminokat a máj tárolja. Egészséges kutya esetén nincs szükség a pótlásukra, mert a szervezete magától is előállítja a szükséges mennyiséget. Ilyenek a D, E, K, A vitaminok.

 

A vízben oldódó vitaminokkal teljesen más a helyzet, túladagolni őket nehéz, szinte lehetetlen, ugyanis a kiválasztás során a vizelettel távozik a felesleges mennyiség. A legnagyobb különbség az ember és kutya vitamin szükséglete között a C-vitamin. Az ember számára esszenciális, vagyis létfontosságú, és a bevitt tápanyaggal kell pótolni, míg a kutya szervezete előállítja természetes táplálékából, a húsból. Mégis érdemes alkalmanként kicsit megemelni az adagot, és pótolni a vitamint. Hatása az emberhez hasonlóan immunitás növelő, így betegségek esetén a segítségünkre lehet. Nem szabad azonban állandóan fenntartani a pótolt mennyiséget, a C-vitamint kizárólag kúraszerűen alkalmazzuk! A hosszú időtávon adagolt, túlzott mennyiségű vitamin megváltoztatja a vizelet pH-ját, ezáltal megnő a kiválasztott húgykő mennyisége. Ez szerencsésebb esetben a vizelettel távozik, de megemelheti a műtéti úton eltávolítandó húgykő valószínűségét is.

 

Húgykövesség kutyáknál
Húgykövesség kutyáknál
Fotó: allatorvos.net

 

A B-vitamin az, melynek pótlására gyakrabban szükség van. Szinte minden, a szervezetben lezajló biokémiai folyamat igényel vitamin támogatást, hogy az katalizátorként működve beindítsa a kaszkádfolyamatot. Erre a leggyakrabban alkalmazott anyag a B-vitamin. Megfelelő mennyiségű katalizátor hiányában a szénhidrátbontó - folyamatok, ezáltal a szervezet működése is lelassul. Gyengeséget, szívrendellenességet, és neurológiai panaszokat okoz. A B-vitamin hipovitaminózisa kutyáknál szembántalmakhoz, here megbetegedéshez, és bőr-, valamint szaruhártya elváltozásokhoz vezet.

 

A zsírban oldódó vitaminoknál, mint azt már fentebb említettük, nagyobb esély van a túladagolásra, mely sokkal súlyosabb  következményekkel jár, mint víz bázisú társaiknál. Már-már túl gyakori a D-, és A vitamin túladagolása, és főként fiatal kutyáknál történik meg. A prémium, és extra prémium tápok vitaminokkal vannak dúsítva, de adagjuk ki van titrálva. Ez azt jelenti, hogy testtömegre ki vannak mérve az egyes porciók, fel vannak tüntetve a csomagoláson, és kizárólag annyit szabad adni belőle az ebnek. A probléma általában abból adódik, ha az étel kint van hagyva (addig eszik, ameddig éhes alapon) a kutya előtt, vagy ha túlzottan nagy mennyiséget kínálunk fel a négylábúnak.  Ekkor a testtömegéhez mértnél jóval több vitaminhoz jut. Ez beépül a májba, és onnan nem tud kellően rövid idő alatt elbomlani.

 

Angolkór kutyáknál. Kezelése kis mértékben lehetséges, de fájdalmas művelet
Angolkór kutyáknál. Kezelése kis mértékben lehetséges, de fájdalmas művelet
Fotó: classconnection.s3.amazonaws.com

 

Fiatal kutyáknál a csontosodás minőségét, és időtartamát változtatja meg. A csontok puhaságát, és láb deformitást okoz, mely akár az egész további életükre hatással lehet. A A-vitamin hipervitaminózisa felnőtteknél látászavarhoz, szem-és bőrbántalmakhoz, a szaruhártya elváltozásaihoz és idegrendszeri zavarokhoz vezet. Súlyos esetben az íny gyulladás, valamint a fogak kihullása lehet a következménye. A D-vitamin hiánytünete a jól ismert angolkór.

 

A vitaminokból célszerű a „multi” előtaggal rendelkező készítményeket vásárolni, hiszen nem tudhatjuk, melyik vitaminból igényel többet az eb szervezete. Ezeket sose kapja 2-3 hónapnál tovább, nem kúraszerűen alkalmazva túladagoláshoz, a szervezet telítődéséhez vezet. Mielőtt vitaminpótlásra szánnánk el magunkat, mindenképpen kérjük ki állatorvos véleményét!

 

A kutyák táplálásáról, és monomer igényéről részletesen korábbi cikkünkben olvashatnak!

 

 

 

Forrás: videokedvenc.hu
Indexkép forrás: media.safebee.com
Cikk első megjelenése: 2016. január 13.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Ehetnek a kutyák pisztáciát? Ehetnek a kutyák pisztáciát?
Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?

Honnan tudom, hogy túlsúlyos a kutyám és mit tehetek ellene? Honnan tudom, hogy túlsúlyos a kutyám és mit tehetek ellene?
Az elhízás veszélyei kedvenceinket sem kímélik - jól tudjuk, de vajon képesek vagyunk felismerni a túlsúlyra utaló jeleket? Hogyan szabadulhatunk meg a feleslegtől?

Ehet a kutya uborkát? Ehet a kutya uborkát?
Nem minden zöldség és gyümölcs egészséges a kutyák számára, de bőven akadnak olyanok, amelyeket a kutya is biztonsággal fogyaszthat. A kígyóuborka is ide tartozik – egészséges alternatívája lehet az előregyártott jutalomfalatoknak.

Gyomorcsavarodás kutyáknál - Tünetek, teendők és az életveszélyes állapot megelőzése Gyomorcsavarodás kutyáknál - Tünetek, teendők és az életveszélyes állapot megelőzése
A gyomorcsavarodás súlyos és sajnos gyakori állapot, mégis keveset tudunk róla. Gazdiként kiemelten fontos tisztában lennünk tüneteivel és a szükséges teendőkkel.

Ehetnek a kutyák epret? Ehetnek a kutyák epret?
Ízlelhetjük apró szeletekre vágva, porcukorral meghintve vagy pürésítve, és akkor még nem is beszéltünk a mennyei eperlekvárról... Már a gondolatától is összefut az ember szájában a nyál! Nincs is min csodálkozni, ha a finomság illata kedvencünk figyelmét is felkelti. Adhatunk nekik epret?

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Beagle Club Online JULIUS-K9 EB OVO Közhasznú Egyesület Hírstart

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Állatvédelem hazai helyzete – mikor lesz változás? Hírek - Címlapon
Állatvédelem hazai helyzete – mikor lesz változás?
Macskák segítenek az árva kutyáknak - színészek pózoltak a menhelyi kutyákkal Hírek - Címlapon
Macskák segítenek az árva kutyáknak - színészek pózoltak a menhelyi kutyákkal