
Ehet a kutya sütőtököt?
2022. szeptember 13., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A sütőtök igazi superfood – esszenciális mikrotápanyagokban és rostokban gazdag, ugyanakkor kalóriaszegény, tápláló finomság. Vajon kedvencünknek is adhatunk belőle?
A sütőtök számos jótékony hatással rendelkezik. Amellett, hogy természetes módon enyhíti a gyomorrontást és a hasmenéses panaszokat, az emésztőrendszerben felhalmozódott felesleget vizet is segít eltávolítani. Egészséges és ízletes zöldség, melyet érdemes beépítenünk étrendünkbe. Gazdiként persze felmerül a kérdés: kutyánk számára is biztonságos a sütőtök? Igen, ő is eheti, hiszen megannyi fontos tápanyag van benne, és rengeteg dologban segíthet, kezdve a fényesebb szőrzettől a jobb látásig. Ugyanakkor, mint minden egészséges tápláléknál, a sütőtökre is érvényes a mondás: „jóból is megárt a sok”. Milyen formában, és mennyit ehet belőle a kutya?
A sütőtök jótékony hatásai
Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. A, C és E-vitaminok mellett megtalálható benne a vas és a kálium is. Támogatja az immunrendszert, segíthet felvenni a harcot bizonyos betegségek és fertőzések ellen.
Antioxidánsokban gazdag. A sütőtökben található bétakarotin és lutein támogatják a szem és a bőr egészségét.

Fotó: thewildest.org
Támogatja az emésztőrendszert. Könnyű felszívódású rostokban bővelkedik, segíthet rendezni az emésztési panaszokat. A rostok növelik az ürülék térfogatát, ezáltal csökkenhet a hasmenés, és a kutya bűzmirigye is könnyebben tisztulhat külső segítség nélkül. A rostok fermentációja során jótékony zsírsavak keletkeznek, melyek plusz energiát biztosítanak a sejtek számára. Csökkentheti a vastagbél savasságának szintjét. És még egy előnye van a rostoknak: teltségérzetet adnak, így az ideális testsúly megőrzésében és a fogyókúra esetén is hatékony segítség.
Prebiotikumok tárháza. Bizonyos élelmiszerek esszenciális összetevői, ide tartózik például a sütőtök és a pézsmatök. A prebiotikumok támogatják a baktériumok jelenlétét az emésztőrendszerben. Erősíthetjük a kutya emésztőrendszerének egészségét, ha prebiotikus táplálékokkal látjuk el. Hasmenés és székrekedés esetén is jótékonyat hat.
Alacsony kalóriatartalmának hála túlsúly esetén is fogyasztható, sőt, még az egészséges testsúly visszanyerésében is segíthet!
Alacsony nátriumtartalma miatt azok is ehetnek belőle, akiknek oda kell figyelniük a bevitt só mennyiségére.

Fotó: housethatbarks.com
Tudnivalók a sütőtök etetéséről - Mennyit és hogyan?
1. Mennyi sütőtököt ehet a kutya?
Kezdjük egészen apró adaggal, ha kedvencünknek ízlik a kóstoló, akkor az alábbi mennyiséget tekinthetjük irányadónak: 1 teáskanál sütőtök 5 testtömegkilogramra. Tehát egy 5 kilós kutyának 1 teáskanálnyi sütőtökkel számolhatunk, 10 kilónál 2 teáskanál, és így tovább. Nagytestű kutyáknak legfeljebb 4 evőkanálnyi sütőtököt adjunk. Kölykök, kistestű kutyák és alultáplált ebek esetében egészen kis mennyiség adható.
2. Ehet a kutya tökmagot?
A tökmag Omega-zsírsavakban gazdag, így többek között alábbi problémák esetén segíthet: belső élősködők, vesekövesség, inkontinencia. Kérjük ki állatorvosunk tanácsát erről! A legjobb, ha otthon készítjük el a tökmagot: olaj nélkül pirítsuk meg a sütőben, mellőzük a fűszereket, így a sót is). Várjuk meg, amíg kihűl, majd zúzzuk apróra vagy porítsuk, és úgy szórjuk rá kutyánk eledelére.

Fotó: nativepet.com
3. Ehet a kutya sütőtökkonzervet?
Amennyiben a konzerv „natúr”, tehát nem tartalmaz cukrot, cukorhelyettesítőket, vagy sót, fűszereket, akkor az előírt mennyiségben adhatunk belőle kutyánknak.
4. Mi a helyzet a nyers sütőtökkel?
Nem veszélyes, ugyanakkor gyomorrontást okozhat. A legjobb, ha főtt, párolt formában fogyasztja kedvencünk, de megsüthetjük a sütőben is. Mossuk meg a tököt, távolítsuk el a szárát, levelét, héját és a magjait, majd tetszés szerint vágjuk szeletekre, kockákra, és ezután főzzük, pároljuk vagy süssük meg. Ha a kutya nehezen rág (például idős kora miatt), pürésíthetjük az elkészült sütőtököt, így könnyebben el tudja majd fogyasztani.
5. Sütőtökös édességek
Pite, rétes, és egyéb finomságokat jobb, ha kerüli a kutya, bármennyire is ínycsiklandó az illatuk. Az üzletekben, pékségekben kapható édességek tartalmazhatnak olyan hozzávalókat, melyek károsak számára, például fűszerek, olajok, zsírok, a túl sok cukor vagy a cukorpótlóként használatos xilitol (nyírfacukor), amely halált okozhat, ha a kutya szervezetébe kerül.

Fotó: dogtime.com
Mire figyeljünk, ha sütőtököt szeretnénk adni kedvencünknek?
A sütőtök magas A-vitamin tartalma miatt nagyon oda kell figyelni a mennyiségre. Ha a szükségesnél több A-vitaminhoz jut a kutya szervezete (akár tökből, akár máshonnan), az befolyásolhatja a fehérjék és egyéb tápanyagok felszívódását, hosszabb távon növelheti a különböző hiánybetegségek kialakulásának kockázatát. Ha a kutya étvágytalan, hány, levert vagy láthatóan nem érzi jól magát, értesítsük állatorvosunkat!
Ugyanígy gondot okozhat, ha túl sok rostos táplálékot fogyaszt a kutya, mivel ilyenkor visszájára fordulhat az emésztésre gyakorolt jótékony hatás, és gyomorrontás, hasmenés alakulhat ki.
Tartsuk be a megfelelő mennyiséget, és ha bármilyen szokatlan tünetet észlelünk kutyánkon, vagy megváltozik a viselkedése, ne habozzunk segítséget kérni állatorvosunktól!
Forrás: be.chewy.com, pets.webmd.com
Indexkép forrás: dogtime.com
Újabb és újabb kincsekkel lepi meg gazdiját a lelkes kutya az irodában
Útjelző bója, munkavédelmi sisak, vödör, lapát és egy hintaló... Addig kutakodik a raktárban, amíg valami érdekeset nem talál, és már viszi is.
„Ő az életem fénypontja” - 16 évesen is remek formában van Venus Williams kedvence
Különleges kapcsolatot ápol kutyusával a világhírű teniszezőnő. Minden győzelme eltörpül amellett, mennyire szeretik egymást Harryvel, a kisöreggel.
A kutya bundája is korpásodhat - Mi okozhatja?
Apró fehér szöszmöszök a kutya bundáján? Csak nem korpásodik? Lehetséges egyáltalán?
Ehet a kutyám joghurtot?
Lágy, krémes, ellenállhatatlanul ínycsiklandó... Nem csoda, hogy a joghurtos pohár nyitásakor kedvencünk is mellettünk terem. De vajon adhatunk neki belőle?
Miért szeretnek a kutyák belehemperegni a kakiba?
… és egyéb szagos dolgokba, amit csak úton-útfélen találnak. Valami ellenállhatatlan erő vonzza szimatukat feléjük, majd hazafelé büszkén hordják „varázslatos” illatukat. Mi pedig nem győzzük befogni orrunkat, és lélekben készülünk egy (újabb) alapos fürdetésre.