Kutyasétáltatók figyelem! Ne nyúljatok az őzgidához!
2018. május 07., 15:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A tavasz első napsugarai hatására mindenki örömmel látogat ki a természetbe. Zöldellő erdők- mezők, mindenütt virágok... És természetesen nem maradhat otthon kedvencünk sem!
Április hónap a természetben a megújulást jelképezi. Az eddigi kopár vidék rohamosan alakul át. Kirügyeznek a fák, előbújnak a virágok, minden megújul, újjászületik. Az állatoknál sincs ez másképp: többek közt az őzek ellési időszaka is április-májusra esik.
Ha kutyáinkkal kilátogatunk a természetbe, ügyeljünk arra, hogy sétánkkal ne zavarjuk meg az őzeket. Ilyenkor tartsuk pórázon kedvencünket, s ha őzgidával találkozunk, még véletlenül se érintsük meg, kutyánkat se engedjük közel a gidához! Ha rátalálunk egy csöppségre, mérlegeljünk: nem sérült-e, nem szorul -e segítségre. A legtöbb esetben azzal tehetünk érte a legtöbbet, ha továbbhaladunk, és nem foglalkozunk vele…
A Magyar Bushcraft Közösség Facebook oldalán jelent meg egy meghatóan kedves történet, mely által egy őzgida bőrébe bújhatunk bele:
"Üdvözlök mindenkit!
Két napja születtem a Mogyoród melletti erdőben, jelenleg a testem akkora mint egy fél kilós kenyér. Mivel még nem vagyok elég erős a futáshoz, édesanyámnak nagyon kell rám vigyáznia nehogy elkapjanak kóbor kutyák, vagy a róka. Az, hogy most láthattok gyakorlatilag annak köszönhető, hogy egy mezőn voltunk amikor a fák takarásából kilépett egy nagy ember zöld kalapban és a vizslája. Az ösztönöm sugallatára nem próbáltam meg a nagy gazban a mamám után szaladni, mert sajnos az még nem megy, hanem bebújtam egy fűcsomó alá. Pontosan tudtam, hogy nincs más dolgom mint láthatatlanná válni amíg el nem múlik a veszély és anya vissza fog jönni értem.
Erős szuszogásra lettem figyelmes amikor szétnyíltak a növények előttem és egy nagy fülű, barna kutya meredt rám. Iszonyúan megrémültem és moccanni sem mertem csak reménykedtem benne, hogy láthatatlan vagyok. A vizsla valóban „nem látott”, csak állt három lábon és meredten figyelt… de „nem látott”. Ekkor megérkezett az ember aki sokkal nagyobb volt mint a kutya és dörmögött valamit, majd megfogta a nyakörvét és félrehúzta.
Motyogott valamit, majd felém fordult miközben a zsebében kotorászott és már teljesen más hangon csak annyit mondott: „egyemmeg”. Nagy szerencsémre Ő sem vett észre, mert a mozdulatlan láthatatlanságom és a rejtő színem tökéletes. Egy lapos, fekete eszközzel néhányat kattintott, majd elment. Anya egy óra múlva visszajött értem és mivel már nagyon éhes voltam alig emlékeztem arra, hogy majdnem felfedeztek, de szerencsére láthatatlan voltam.
Sok leendő barátom születik mostanság és kérlek benneteket, ha megtaláljátok Őket ne fogjátok, vagy simogassátok meg egyiket se. Ne vigyétek haza, mert a mamájuk ott van a környéken és lehet, hogy a sűrűből riadtan figyel."
Indexkép forrás: panoramio.com
Cikk első megjelenése: 2015. április 17.
Őszi kutyasétáltatás
Az ősz kétségkívül a legideálisabb időszak a hosszú sétákra kutyusunkkal, hiszen nem olvadunk el a nyári melegben, és nem fagyunk át a téli latyakban. Sok gazdi több napos pihenésre indul kutyástul ősszel.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!
Szénanátha kutyáknál - Tünetek és teendők
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvedhetnek a szénanátha kellemetlen tüneteitől, bár esetükben elsősorban a bőr érintett. Mit érdemes tudni az állapotról és hogyan segíthetünk kutyánknak?