
Kutyáknál is lehetséges napégés!
Felismerés és kezelés
2018. május 05., 15:15
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Legtöbbünk bele se gondol, hogy a kutyák is leéghetnek a napon, méghozzá nem csak a kopaszok, hanem szőrös társaik is. A nyári időszakban természetes, hogy állandóan ott a kedvenc előtt a víz, és igyekszünk árnyékban is tartani amennyire lehet, de vajon ez elég?
Nehezen hihető ugyan, de állításunk a napégésről valóban igaz. Általában nehezen észrevehető, legtöbbünknek fel sem tűnik, mások pedig nem vesznek róla tudomást. Pedig éppen annyira súlyos fájdalommal, és következményekkel jár (bőrrák) kutyáknál, mint nálunk, embereknél.
Leggyakrabban a kopasz, vagy néhány milliméteresre nyírott szőrű ebeknél jellemző, de ugyancsak előfordul rövid, fehér, vagy világos bundájú kutyáknál. Jellemzően dalmatáknál, pitbulloknál, agaraknál, vizsláknál és kínai kopaszkutyáknál alakul ki. Ezeknek a fajtáknak nem elég, ha árnyékban tartjuk őket, és csak kevés időt töltenek napon. A napégés és bőrrák kialakulása ellen bizony őket is alaposan be kell kenni speciális naptejjel. Különös figyelmet igényel az orr, a fülek, a szájkörnyék, valamint az alhas.

Forrás: mikespettales.com
A napégés három típusa, és jellemzőik
- Felületi, részleges leégés: Kizárólag a bőr legfelső rétegét érinti, kipirosodással jár. A szőr még kapcsolatban van a bőrrel, hólyagok nem keletkeznek. Az emberek elsőfokú égési sérülésének felel meg. Kezelése a szőr eltávolításával, fertőtlenítéssel, és nyugtató krémekkel történik.
- Mély, részleges napégés: A felszíni réteget viszonylag nagy felületen érinti, néhány ponton a mélyebb rétegek is sérülhetnek. A bőr kipirosodik, helyenként több hámréteg is megfigyelhetővé válik. A másodfokú égési sérüléshez hasonlítható, bár az emberen látható hólyagok nem jelennek meg. Mindenképpen kórházi kezelést igényel. Intravénásan folyadékot, és létfontosságú ionokat juttatnak a kutya szervezetébe, majd fertőtlenítik, és ellátják a felületet. Ha a bőrnek több mint 15%-a sérül, akár átültetésre is sor kerülhet.
- Teljes mélységű égés: Az emberek harmadfokú égési sérüléseivel feleltethető meg, ebből kifolyólag súlyos veszéllyel, és nagy fájdalmakkal jár. Az összes bőrréteget érinti, sőt, a kötőszöveti réteg alá is behatolhatnak a káros sugarak. Gyógyulási ideje nagyon időigényes, az ebek akár heteket is eltölthetnek egy állatkórházban, és még így sem 100%-os a felépülés.

Forrás: http://www.dogster.com/
Házi praktikák az enyhe napégés kezelésére
Hideg borogatás: Vizezzünk be egy törölközőt, és tegyük a piros felületre. Hagyjuk rajta addig, amíg megszárad, majd ismételjük meg a folyamatot még néhányszor.
Zablisztes, hideg vizes fürdő: Fürdessük meg az ebet hideg vízzel, ezzel jelentősen csökkenthető az irritáció. A vízbe zablisztet keverve enyhülnek a tünetek, a kutyát sem fogja zavarni a hámló, viszkető bőr. A fürdő után hagyjuk magától megszáradni a négylábút. Az eljárás napjában többször megismételhető, amíg láthatóak a tünetek.
Ha észrevesszük, hogy kutyánk leégett a napon, akkor annak súlyosságától függően forduljunk orvoshoz, vagy alkalmazzuk a házi praktikákat. Ha az eb fájdalmat jelez, és a kipirosodott terület viszonylag nagy, akkor válasszuk az azonnali orvosi ellátást, mielőtt romlik az állapota, esetleg belázasodik!
Korábbi cikkeinkben a hőséggel kapcsolatban kifejtettük a hűtési lehetőségek, a forró aszfalt, a fürdőhelyek és a fürdési szabályok témáját is.
Forrás: dogs.thefuntimesguide.com
Indexkép forrás: static.lovedecor.com
Cikk első megjelenése: 2015. július 08.
Miért remeg a kutyám?
A remegésnek számos kiváltó oka lehet, külső tényezőktől kezdve betegségeken át egészen az érzelmi hatásokig. Mire figyeljünk és hogyan segítsünk kedvencünknek?
Még gazdija se tudta kiszedni a kutyát a szökőkútból, annyira élvezte a pancsolást
Rettentően jól szórakozott, esze ágában sem volt kijönni a vízből!
Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra?
Tikkasztó hőség, az elviselhetőség határát súroló hőmérsékletek… Mi sem könnyebb, mint bekapcsolni a klímát. Mire kell figyelnünk, hogy kedvencünk is jól érezze magát?
Forró autóba zárt tacskókat mentettek a győri tűzoltók
Elképesztő, hogy még mindig itt tartunk, de sajnos újra és újra el kell mondani: a nyári melegben NE HAGYJ ÁLLATOT AZ AUTÓBAN!
Tűző napon kötötte láncra kutyáját a gazda, míg elment nyaralni
Az állatvédők megpróbáltak segíteni, ám a kiérkező rendőrök szerint nem történt szabálysértés. A kutya másnapra eltűnt, az állatvédőket pedig elzavarták…