A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Mit tegyél, ha egy forró autóban kutyát találsz?

2023. június 01., 14:45


Szerző: S.Zs.


Kategória: Egészség




A sok írás, fotó, videó ellenére is megesik még, hogy a gazda figyelmetlenségből vagy tudatlanságból bent hagyja a kutyáját az autóban, míg ő vásárol, vagy ügyet intéz. Ám bármilyen gyorsan is végez, a kutyáját óriási veszélynek teszi ki ez idő alatt. Hogyan segíthetsz, ha ilyen esettel találkozol?



 

 

 

Az autóban nem hagyunk állatot, résnyire lehúzott ablak mellett sem. Ellenkező esetben ez a kedvencünk életébe is kerülhet! Elég pár perc ahhoz, hogy a napon hagyott autó extrém forróvá váljon, főleg a nyári kánikulában. A veszély azonban tavasszal és ősszel is fennáll: a kinti 20-25 fokos hőmérséklet esetén is veszélyesen felmelegedhet a napon parkoló jármű.

 

 

Hogyan segíthetünk, ha mégis ilyen esettel találkozunk?

Szerencsés esetben még el tudjuk kapni a Gazdit, mikor az épp indulna el az autó mellől. Nyugodtan megszólíthatjuk, hogy felhívjuk a figyelmét a veszélyre. Fontos, hogy semmiképp se támadjuk le, legyünk udvariasak!

Előfordulhat azonban olyan eset is, hogy csak a magára hagyott állaton akad meg a szemünk. Gazdi pedig sehol. Hallani a médiában, hogy az autó ablakát betörhetjük, ha szenvedő állatot találunk benne - mielőtt azonban nekiállnánk megfelelő méretű követ keresni az akcióhoz, ezeket a lépéseket járjuk végig!

 

 

Az árnyékban parkoló autó is erősen felmelegedhet - a kánikulában ez is veszélyes a kutyára!
Az árnyékban parkoló autó is erősen felmelegedhet - a kánikulában ez is veszélyes a kutyára!

 

 

1. Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni a kutyával

Nem tudhatjuk, mióta van bent a kutya az autóban. Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni vele: egy egészséges kutya, amelyik jól is érzi magát, reagálni fog valahogyan a jelenlétünkre. Megugat minket, vagy épp csóvál, de mindenképp követ a tekintetével és fülel. Ha semmilyen reakciót nem mutat, az rossz jel lehet.

 

 

2. A rosszullét jelei

Keressük a rosszullét jeleit a kutyán, hogy felmérjük az állapotát! Ezek a tünetek jelennek meg hőguta esetén: gyors lihegés, a nyál megvastagodása és habzása, vörös nyelv és íny, hányás, hasmenés, szédelgés, koordinálatlan mozgás, tágra nyílt pupillák, remegés, a legsúlyosabb esetben pedig eszméletvesztés, kóma is felléphet. Ha semmire sem reagál a kutya, az nagy bajt jelezhet.

 

 

3. Biztos zárva az autó?

Nem sok esélye van, de egy próbát megér: hátha nyitva maradt az autó. Így lehetne a leggyorsabban segíteni a bajba jutott állaton… Ha zárva van, megpróbálhatjuk beindítani a riasztót azzal, hogy finoman megmozgatjuk az autót (ne tegyünk kárt benne!)

 

 

Ellenőrizzük a kutya állapotát az autóban és ennek fényében cselekedjünk!
Ellenőrizzük a kutya állapotát az autóban és ennek fényében cselekedjünk!

 

 

4. Hol a gazdi?

Az is gyors segítséget jelentene, ha megtalálnánk a gazdit, aki ki tudja nyitni az autót. Ha például egy bevásárlóközpont előtt áll az autó, jelezhetjük a bajt az információs pultnál, vagy az ügyfélszolgálaton,  hogy szólítsák fel az autó tulajdonosát, hogy azonnal siessen a kutyája segítségére. A rendszám ne maradjon el!

 

 

5. Hívjuk a hatóságot!

Közben tárcsázzuk az illetékes hatóságot, rendészt vagy rendőrséget, és kérjük a segítségüket. Ha a végső esetben az autó ablakának betörésére kerülne a sor, jó, ha az egy rendőr jelenlétében történik. Emellett legyen mellettünk egy vagy több tanú is!

  

 

6. Ha tényleg nincs semmi más lehetőség: törjük be az ablakot!

A bajban minden perc számít! Amennyiben semmilyen eredménnyel nem járna a próbálkozásunk, nincs más hátra, mint az ablak betörése. Előtte azonban készítsünk a telefonunkkal fényképet és videót az autóról: a legjobb, ha ezeken látszik az autó, a rendszám és a rosszul lévő kutya is. Ha ez nem megoldható, ezeket külön-külön készítsük el, ne maradjon ki semmi! Fontos: a képek és a rendszám már személyes adatnak számíthatnak, így azokat csak bizonyítékként használjuk, ne publikáljuk sehol!

A kutya kiszabadításánál figyeljünk, hogy csak annyi kárt tegyünk az autóban, amennyit feltétlenül muszáj!

 

 

Ha a kutya kiszabadult...

Ha a kutyát kiszabadítottuk, mielőbb kezdjük el a testhőmérsékletének normalizálását, lehűtését!

Nem szabad hirtelen, drasztikusan lehűteni a kutyát, hanem csak szép fokozatosan!

  • Első lépésként vigyük hűvös, árnyékos helyre, még jobb, ha egy légkondicionált helységbe tudjuk vinni!
  • Fontos, hogy adjunk neki vizet (de ne jéghideget!), így megszüntethető a dehidratált állapot. Ha nem akar inni, ne erőltessük, inkább nedvesítsük a nyelvét, száját.
  • Hűsítsük a testét is vízzel: fokozatosan vizezzük be, törölgessük nedves ruhával vagy szivaccsal a hasát, ágyékát. Nedves törölközőt is tehetünk a fejére, nyakára, vagy a hasára, ez is nagyban segíti a hűtést.
  • Hőguta esetén elengedhetetlen, hogy állatorvos is lássa! Akkor is el kell vinni állatorvoshoz, ha a hűtés hatására jobban lesz! Fontos, hogy szakértő szemek is lássák, hiszen további kezelésre is szüksége lehet a kutyának!

 

 

 

***  A fotón szereplő kutyák mindössze az illusztráció elkészültéig
voltak a klímával hűtött autóban

 

 

Forrás: Kutyabarathelyek.hu - rex.hu
Cikk első megjelenése: 2018. augusztus 01.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Biztonságban az autóban – 6 tipp, hogy kutyád is jól érezze magát kocsikázás közben Biztonságban az autóban – 6 tipp, hogy kutyád is jól érezze magát kocsikázás közben
A megfelelő felszerelés birtokában kedvencünk is biztonságban utazhat velünk.

Miért remeg a kutyám? Miért remeg a kutyám?
A remegésnek számos kiváltó oka lehet, külső tényezőktől kezdve betegségeken át egészen az érzelmi hatásokig. Mire figyeljünk és hogyan segítsünk kedvencünknek?

Még gazdija se tudta kiszedni a kutyát a szökőkútból, annyira élvezte a pancsolást Még gazdija se tudta kiszedni a kutyát a szökőkútból, annyira élvezte a pancsolást
Rettentően jól szórakozott, esze ágában sem volt kijönni a vízből!

Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés! Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!

Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra? Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra?
Tikkasztó hőség, az elviselhetőség határát súroló hőmérsékletek… Mi sem könnyebb, mint bekapcsolni a klímát. Mire kell figyelnünk, hogy kedvencünk is jól érezze magát?

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

MOL Nyrt. AEGON Magyarország Zrt. Ebugatta MTI

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Minden reggel így várja a postást a hatalmas kutya, hogy üdvözölhesse Hírek - Címlapon
Minden reggel így várja a postást a hatalmas kutya, hogy üdvözölhesse
Vádat emeltek a férfi ellen, aki olyan súlyosan bántalmazta kutyáját, hogy az belehalt Hírek - Címlapon
Vádat emeltek a férfi ellen, aki olyan súlyosan bántalmazta kutyáját, hogy az belehalt