A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Életveszély nyáron: hőguta kutyáknál

2024. július 06., 08:00


Szerző: S.Zs.


Kategória: Egészség




Nem kell ahhoz kánikula, hogy a hőguta fenyegesse kedvencünket: már a tavaszi meleg napokon is megtörténhet a baj - nem beszélve a nyári forró napokról! De hogy előzhetjük meg, hogyan ismerhetjük fel, és mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?



 

Tűző napsugarak, kevés árnyék, forró levegő. Kutyáinkat sajnos nagyobb mértékben veszélyezteti a hőguta, mint minket. Nem képesek úgy leadni a hőt, mint az emberek, testük rövid idő alatt képes felhevülni - pillanatok alatt kész a baj.

 

Ha a kutya szervezete nem képes leadni a termelődő hőt megfelelő mértékben, akkor jön létre a hőguta. A tartósan magas hőmérséklet kémiai reakciókat vált ki a szervezetben, ennek következtében leépülnek a sejtek, fellép a kiszáradás, a vér besűrűsödésének veszélye. Utóbbi megnehezíti a szív munkáját, kialakulhatnak vérrögök - mindez károsítja a szöveteket. Ha az állat nem kap időben segítséget, fennáll a létfontosságú szervek leállásának veszélye. Az utolsó pillanatban érkező segítség után van esély a gyógyulásra, azonban magas a tartós károsodás kockázata.

 

Kulcsfontosságú, hogy időben felismerjük, ha kutyánk teste veszélyes mértékig túlhevül, így időben segíthetünk!

 

 

Hőguta kutyáknál: a nyári életveszély
Hőguta kutyáknál: a nyári életveszély

 

 

A hőguta tünetei:

  • Gyors lihegés: A kutyák legfontosabb eszköze szervezetük lehűtésére a lihegés. A megszokott, nyugodt lihegés megváltozása, felgyorsulása, erősödése jelzi: valami nincs rendben! Ez alapján gyanakodhatsz a túlhevülésre, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a túlzott lihegés más baj okozója is lehet! (Ide kattintva olvashatsz bővebben az okairól!)
  • A nyál megvastagodása
  • Vörös nyelv és íny: Jól jelzi a dehidratáltságot: ha a kutya ínye, nyelve pirossá válik, adj neki azonnal vizet! A szín változása mellett a nyelv duzzadtsága is jelzi a bajt!
  • Hányás, hasmenés: akár véres hányás, hasmenés is lehet a tünetek között, erre is figyelj oda!
  • Szédelgés, koordinálatlan mozgás: Ha a kutya szédeleg, bizonytalanul, billegve jár, akkor nagy a valószínűsége, hogy hőgutát kapott. Gyorsan segítened kell rajta, nehogy elveszítse eszméletét, normalizálni kell a testhőmérsékletét!
  • Szapora szívverés
  • Tágra nyílt pupillák
  • Megemelkedett testhőmérséklet: A kutya testhőmérséklete 38-39°C. Hőguta esetén ez emelkedik: ha eléri a 41°C-ot, azonnali sürgős cselekvésre van szükség! Ezt a magas testhőmérsékletet már nem képes a szervezet kezelni, agykárosodás, szerv-leállás lehet a következménye.
  • Eszméletvesztés, kóma

 

 

Folyadékpótlás: elengedhetetlen a hőguta megelőzéséhez és a dehidratáció megszüntetéséhez is
Folyadékpótlás: elengedhetetlen a hőguta megelőzéséhez és a dehidratáció megszüntetéséhez is

 

 

Hogyan segíthetsz, ha a hőguta tüneteit észleled kutyádon?

A legfontosabb a testhőmérséklet normalizálása, a hűtés! Nem szabad azonban hirtelen, drasztikusan lehűteni kedvenced, hanem csak szép fokozatosan!

  • Első lépésként vidd hűvös, árnyékos helyre, még jobb, ha egy légkondicionált helységbe tudod vinni!
  • Fontos, hogy adj neki vizet (de ne jéghideget!), így megszüntetheted a dehidratált állapotot.  Ha nem akar inni, ne erőltesd, inkább nedvesítsd a nyelvét, száját.
  • Hűsítsd a testét is vízzel: fokozatosan vizezd be, törölgesd nedves ruhával vagy szivaccsal a hasát, ágyékát. Nedves törölközőt is tehetsz a fejére, nyakára, vagy a hasára, ez is nagyban segíti a hűtést.
  • Hőguta esetén elengedhetetlen, hogy állatorvos is lássa! Ha a hűtés hatására jobban lesz, akkor is el kell vinni, hogy szakértő szemek is megvizsgálják, szükség lehet további kezelésre.

 

 

Vízparton a legjobb a hőségben, de ha nincs erre lehetőség, vizezéssel hűsítsük a kutyát
Vízparton a legjobb a hőségben, de ha nincs erre lehetőség, vizezéssel hűsítsük a kutyát

 

 

A legfontosabb a megelőzés!

Ahogy más betegségek, balesetek esetén, itt is a megelőzés a legfontosabb! Jobb elkerülni a bajt!

Sajnos a hőguta leggyakoribb oka még minidig az, hogy a tűző napon parkoló autóban hagyják a kutyát a gazdák, míg beugranak egy boltba, vagy ügyet intézni. Ilyen esetben pár perc is elegendő a tragédiához.

 

A sétákat igyekezz korán reggelre és estére időzíteni, napközben nem csak a levegő, de az aszfalt is felforrósodik! A testmozgást is ezekre az órákra kell tenni, de ha van lehetőséged, oldd meg úsztatással, vízben való játékkal a mozgatást - nem csak a fárasztás lesz így megoldva, de könnyedén elkerülheted a hőgutát is! Sétákra is vigyél magaddal vizet, hordozható itatótálkát, hogy ez idő alatt is lehetősége legyen inni.

 

Ha az udvaron tartod kutyádat, fontos, hogy biztosíts neki árnyékos, hűvös helyet és friss vizet! A vizes tálkája lehetőleg olyan legyen, amit nem lehet könnyen felborítani.

Érdemes napközben is vízzel hűsíteni a kutya testét: ez neki is kellemes felfrissülést hoz!

 

 

A rövid orrú fajták nagyobb veszélynek vannak kitéve
A rövid orrú fajták nagyobb veszélynek vannak kitéve

 

 

Gondolj arra is, hogy egyes kutyafajták, vagy egy-egy tulajdonsággal bíró kutyák hajlamosabbak a hőgutára. A fekete szőr szívja magába a meleget, de a hosszú szőrűek is rosszabbul tűrik a forróságot társaiknál. Ha a szőr megnyírását, rövidítését választod, ne felejtsd el, hogy a bunda védelmez is: ha túl rövidre vágod, kutyád bőre könnyen le fog égni a napon - a nem túl nagy bunda pedig segít szigetelni is.

 

A “rövid orrú” fajták nagyon nehezen viselik a hőséget: nehezebben lélegeznek, így a lihegéssel sem tudják olyan hatékonyan hűteni magukat, mint társaik. A különböző bulldogokra, a boxerekre, a mopszokra ilyen időben fokozottan oda kell figyelni, de a Shih Tzu-k, a Csau Csau-k, és a Pekingi palotakutyák is rossz hőség-tűrők.

 

 

 

Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: thedoggyblog.co.uk
Cikk első megjelenése: 2016. július 12.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Mit tegyél, ha egy forró autóban kutyát találsz? Mit tegyél, ha egy forró autóban kutyát találsz?
A sok írás, fotó, videó ellenére is megesik még, hogy a gazda figyelmetlenségből vagy tudatlanságból bent hagyja a kutyáját az autóban, míg ő vásárol, vagy ügyet intéz. Ám bármilyen gyorsan is végez, a kutyáját óriási veszélynek teszi ki ez idő alatt. Hogyan segíthetsz, mit tehetsz, kihez fordulj, ha ilyen esettel találkozol?

Dehidratáció kutyáknál - hogyan alakul ki és mit tehetünk ellene? Dehidratáció kutyáknál - hogyan alakul ki és mit tehetünk ellene?
A szomjúság és a kiszáradás közötti különbség szembetűnő, ám nem minden dehidratált kutya mutatja előbbi jeleit. Fontos tudnunk róla, mert rövid idő alatt életveszélyes állapotot okozhat.

Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra? Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra?
Tikkasztó hőség, az elviselhetőség határát súroló hőmérsékletek… Mi sem könnyebb, mint bekapcsolni a klímát. Mire kell figyelnünk, hogy kedvencünk is jól érezze magát?

Izzik a talpunk alatt a talaj: vigyázzunk kutyáink mancsára! Izzik a talpunk alatt a talaj: vigyázzunk kutyáink mancsára!
Tappancs: a kutya legcukibb testrésze - Egyben nagyon fontos védelmi szerepe is van! A hőségben különösen fontos, hogy vigyázzunk rá!

Ovádi Péter a nyári forróság veszélyeire hívja fel az állattartók figyelmét Ovádi Péter a nyári forróság veszélyeire hívja fel az állattartók figyelmét
Ovádi Péter állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos emlékezteti az állattartókat a nyári meleg veszélyeire, melyek különösen súlyosan érinthetik az állatokat. A forró időjárás nemcsak az emberek, hanem négylábú barátaink számára is komoly kockázatokat rejt. A hőguta és a kiszáradás komoly egészségügyi problémákat okozhatnak a kutyáknál, melyek akár életveszélyesek is lehetnek.

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Hírstart JULIUS-K9 EB OVO Közhasznú Egyesület

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Miért nem passzol a kutyám személyisége a fajtájához? Hírek - Címlapon
Miért nem passzol a kutyám személyisége a fajtájához?
A semmiből tűnt fel az árva kölyök, amikor idős kutyájuktól végső búcsút vettek Hírek - Címlapon
A semmiből tűnt fel az árva kölyök, amikor idős kutyájuktól végső búcsút vettek