Kutyasétáltatókat is megbüntettek a kijárási tilalom alatt
2020. november 13., 10:45
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
A kijárási tilalom megengedi a kutyák megsétáltatását, azonban adott feltételekhez köti. A tilalom életbe lépése utáni első éjszakán öt kutyasétáltatóval szemben kellett intézkednie a rendőröknek, mert azok nem tartották be a szabályokat.
“A helyzettel éljünk és ne visszaéljünk!” - írta Ovádi Péter, a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos Facebook posztjában, amikor közölte a jó hírt, miszerint megengedett lesz a kutyasétáltatás a kijárási tilalom ideje alatt is.
A kedd késő este megjelent Magyar Közlöny szerint a kijárási tilalom este 8 és reggel 5 óra között tart, ez idő alatt csak bizonyos meghatározott esetekben megengedett a lakó- vagy szálláshelyünk elhagyása. Ide tartozik a kutya sétáltatása is, azonban e téren is korlátozottak a lehetőségek:
[...] kutyasétáltatás céljából este 8 óra és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen tartózkodás azzal, hogy a kutyasétáltatás során a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely 500 méteres körzete nem hagyható el.
Az Operatív Törzs beszámolója szerint a szigorítások életbe lépése utáni első éjszakán öt kutyasétáltatóval szemben kellett intézkednie a rendőröknek, mivel nem tartották be erre az 500 méteres távolságra vonatkozó szabályt.
A gazdik közül hármat helyszíni bírsággal sújtottak, két ember ellen szabálysértési feljelentést tettek - írja az MTI.
Arról nincs információ, mennyire lehetett szándékos a kutyasétáltatók részéről a szabály figyelmen kívül hagyása, vagy csak észrevétlenül is átlépték az 500 méteres határt.
Mindenesetre hasznos lehet, ha napközben ránézünk telefonunkon, vagy számítógépünkön a térképre: keressünk fix, könnyen megjegyezhető pontokat (adott kereszteződést, üzletet stb.) a megszokott kutyasétáltató útvonalunkon, hogy lássuk, mi az a legmesszebbi pont, ami még az 500 méteren belül esik. Így könnyen megjegyezhetjük, meddig mehetünk el úgy, hogy “átlépnénk a határt”.
Kifejezetten a kutyások számára készült egy térkép is, melyen meg tudjuk adni lakóhelyünk pontos címét, a térkép pedig pontosan jelöli azt az 500 méter sugarú kört, melyen belül tartózkodhatunk kedvencünkkel a tilalom ideje alatt. A térkép ide kattintva érhető el.
Ne felejtsük otthon a maszkunkat sem, hiszen a nagyobb városokban szinte minden közterületen kötelező hordani, és nem kivételek ez alól a kutyafuttatók sem: a rendelet szerint az önkormányzatok dönthetnek a kutyafuttatók nyitvatartásáról. Bezárásáról ezidáig egy békéscsabai futtatóról értesültünk (CsabaParkban található kutyafuttató), a nyitva tartó futtatókon azonban szinte mindenhol arra kérik a gazdikat, viseljék a maszkot (természetesen a megfelelő módon: orrot és szájat is takarva!), valamint tartsák meg egymástól a megfelelő távolságot.
Indexkép forrás: MTI/Balogh Zoltán
Kutyasétáltatási etikett
Minden bizonnyal az összes kutyatartónak volt már rossz tapasztalata kutyasétáltatás közben abból fakadóan, hogy egy póráz nélküli kutyát odaengedtek a saját, pórázon vezetett kutyájához.
Mitől lesz valaki jó gazdi?
Mitől lesz jó egy anya, egy gyerek, egy testvér, feleség vagy éppen férj? Nagyon sokrétű válaszok lehetnek. Mi most néhány gondolatot a jó gazdiságról szeretnénk megosztani.
Őszi kutyasétáltatás
Az ősz kétségkívül a legideálisabb időszak a hosszú sétákra kutyusunkkal, hiszen nem olvadunk el a nyári melegben, és nem fagyunk át a téli latyakban. Sok gazdi több napos pihenésre indul kutyástul ősszel.
A kutyasétáltatás nem csak a kutyának jó!
A kutyasétáltatás előnyeit tudósok igazolták Gazdira nézve is: jót tesz az egészségnek, és növeli a környékbeliek biztonságérzetét is. Nekünk, Gazdiknak ezek nem ismeretlen tények - most azonban tudományos bizonyítékokkal is alátámasztották a feltevéseket.
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!