Medve jelenlétére figyelmeztetnek a kedvelt kirándulóhelyeken
2023. április 01., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Utazás
Legyünk figyelmesek, ha kirándulni, túrázni indulunk kutyánkkal: kedvelt kirándulóhelyek környékén is találtak medve jelenlétére utaló nyomokat.
Márciusban több helyen is találtak arra utaló jeleket, hogy medvék cammognak erdeinkben. A nyomok kedvelt kirándulóhelyeken és környékükön is előfordulnak, így érdemes ébernek lenni a túrán, kiránduláson és betartani a javasolt szabályokat, magatartást (lásd lentebb).
Nógrád megyei medve figyelő március közepén tette közzé, hogy a Karancsságban, a Hagymás erdőben találtak kirándulók medvenyomokat. Március végén pedig a Salgó erdeiben talált nyomokról írtak posztjukban: szintén egy túrázó tapasztalatát idézik, aki a Salgó erdeiben, a Salgó kapu régióból egészen fel a várig, és a piros jelzésű túraútvonalon haladt. Az említet útvonalon többször is medve nyomokra bukkant. Az oldal fokozott éberségre int és javasolja, hogy ne egyedül, hanem csoportosan induljunk túrára, kirándulásra!
Március elején a WWF Magyarország Facebook posztja figyelmeztetett arra, hogy az Aggteleki Nemzeti Park területén is észleltek medvét: az állat a Sajó folyó mentén tűnt fel. Mint írják, az állat mozgásának irányáról nincs információ, ezért érdemes ébernek lenni az érintett terület környékén.
Érdemes tehát az északi erdőkbe tervezett túrákon ébernek lenni, és fejben tartani a legfontosabb szabályokat és magatartási formákat:
- A medvét kerüljük el mindig – akkor is, ha egészen fiatal! A bocsok közelében nagy valószínűséggel az anyjuk is ott van. A legtöbb konfliktus az anyamedvékhez kapcsolódik!
- A medve indokolatlanul nem támad emberre, sőt ha lehetősége van rá, messze elkerüli.
- Ha erdőben járunk, és úgy gondoljuk, hogy bármikor felbukkanhat, keltsünk magunk körül zajt (pl. fütyülés). Nagyobb társaság esetén kisebb a támadás veszélye.
- Ha mégis medvével találkozunk, de az állat nem vett észre minket, lehetőleg feltűnés nélkül, halkan azonnal távozzunk a helyszínről. Ha a medve észrevesz, ne próbáljuk elzavarni kövekkel vagy bármi mással.
- Autós találkozás esetén tilos elhagyni a járművet!
- Ne etessük, közelről ne fényképezzük a medvét!
- Ha a medve közeledni próbál, hagyjuk ott a magunkkal vitt élelmet egy helyen, és lassan, figyelemmel kísérve az állatot, távolodjunk el a környékről.
- Ne nézzünk a medve szemébe, ez agresszivitást válthat ki, ugyanakkor ne fordítsunk hátat az állatnak.
- Ha a medve két lábra áll, őrizzük meg nyugalmunkat, ez még nem jelent kimondottan támadási jelet, lehet, hogy csupán a terepet fürkészi.
- Ha a medve közel merészkedik, ne provokáljuk, és ne tegyünk hirtelen mozdulatokat.
- Ha a medve mégis odajön hozzánk, feküdjünk hasra, a fejünket takarjuk el a kezünkkel, és maradjunk mozdulatlanul.
- Kutyasétáltatás, kutyával való vadászat esetén is veszélyes helyzet alakulhat ki, ha a medve elől menekülő kutya a gazdához fog visszafutni – akár az őt követő állat kíséretében.
- Az erős illatú élelmiszereket ne a sátorban tároljuk. Éjszakára célszerű a sátortól távolabb, fára, a medve által hozzáférhetetlen helyre tenni.
- Ha kutyánk is kiszúrná a medvét, azonnal hívjuk oda magunkhoz, tegyük pórázra, hogy véletlenül se érezze a medve a közeledő kutya által fenyegetve magát. Ne engedjük ugatni, csitítsuk, és a fentieket betartva kezdjünk el távolodni a mackótól.
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Túrázás kutyával – Ezek a leggyakoribb sérülések
Balesetek sajnos bármikor történhetnek, kirándulás közben is. Mire figyeljünk?
Hátizsák kutyáknak – Praktikus tippek a viseléshez
Ha úgy döntöttünk, szeretnénk kedvencünkre hátizsákot adni, felmerülhet a kérdés, hogyan szoktassuk hozzá? Mi kerüljön bele? És mi ne? Ebben szeretnének most segíteni.