Megszülettek az őzgidák: ne nyúljunk a magára hagyott kicsinyekhez!
2024. április 21., 14:45
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
...ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy magára van hagyva! Ezekben a hetekben (is) különösen fontos, hogy felelős kutyások legyünk, és odafigyeljünk kedvencünkre, mikor a természetben járunk.
A tavasz végéhez közeledve érkeznek az apró őzgidák és a szarvas borjak. A gidák, borjak nincsenek egész nap anyjuk mellett: míg az táplálkozik, vagy épp valami megriasztja és elmenekül, addig kicsinye megbújik a magas fűben, vagy bokrok alatt. Az anya azonban minden esetben visszatér az aprósághoz, így hiába tűnik magára hagyottnak, megmentendőnek a gida, cseppet sem szorul segítségre!
A legjobb, amit elárvultnak tűnő állatkölyökbe botlás esetén tehetünk, ha továbbállunk. Bármilyen aranyos is az állatka, ne nyúljunk hozzá, ne menjünk túl közel hozzá! Ha anyja megérzi rajta az ember (vagy kutyánk!) szagát, elhagyhatja, ami viszont már a biztos halált jelenti az apróságnak. Ne akarjuk megmenteni se: rengeteg gida árvul el a segítő szándék miatt! Számtalan esetről számolnak be a menhelyek, vadasparkok, állatorvosok, amikor a jóakaró kirándulók megjelennek náluk egy-egy gidával, vagy épp nyuszival, akit az erdőn, mezőn találtak, anyja sehol, és biztosan hosszú napok óta éhezik is szegény pára… Ilyenkor már nincs mit tenni, a gida nem engedhető vissza az anyja mellé (aki pedig feltehetően kétségbeesetten keresi kicsinyét ott, ahol biztonságban tudva hagyta…)
Kutyásként nem csak magunkat kell fegyelmezzük, de kedvencünket is. A póráz használata a kutyafuttatók kivételével mindenhol kötelező, ez időszak alatt különösen figyeljünk erre! Kutyánk, jó orra lévén, könnyedén kiszagolhatja a számunkra láthatatlan, rejtőzködő állatokat, és kíváncsiságtól hajtva körbeszimatolhatja az apróságot. Mi talán észre se vesszük, csak annyit, hogy kutyánk nagyon érdeklődik valami szag iránt a nagy fűben – a gidán azonban már ott van a kutya szaga. (Arról nem is beszélve, ha kutyánk esetleg nem barátkozni akar a csöppséggel!)
Az őzgidákhoz és szarvas borjakhoz hasonlóan nem szorulnak segítségre a fűben megbújó nyuszik sem, de a legtöbb madárfióka sem. Utóbbiak előfordulhat, hogy a viharos szél miatt esnek ki a fészekből, ám anyjuk ilyenkor is eteti őket.
A vaddisznó malacokkal más a helyzet: nagyon ritkán fordul elő, hogy magányos malacba botlanánk, hiszen a kicsik mindig anyjuk mellett vannak. Ha mégis magányos malackával találkozunk, ne háborgassuk se mi, és kutyánknak se hagyjuk! Ijedtségében nagyon hangos visítással hívja mamáját, aki azonban nem ismer tréfát, ha malacáról van szó! A kicsinyét védő anyakoca igen veszélyes, gondolkodás nélkül támad!
Indexkép forrás: Unsplash - Vincent van Zalinge
Cikk első megjelenése: 2020. április 29.
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Őszi kutyasétáltatás
Az ősz kétségkívül a legideálisabb időszak a hosszú sétákra kutyusunkkal, hiszen nem olvadunk el a nyári melegben, és nem fagyunk át a téli latyakban. Sok gazdi több napos pihenésre indul kutyástul ősszel.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Óvatosan a kutyasétán: kezdődik az őzek násza
Nem csak az autóvezetőknek kell fokozottan ébernek lennie a nyár második felében: a kutyasétán, kiránduláson is keresztezhetjük a szerelmes őzek útját. Legyünk éberek!