A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Megszülettek az őzgidák: ne nyúljunk a magára hagyott kicsinyekhez!

2024. április 21., 14:45


Szerző: S.Zs.


Kategória: Jó tudni!




...ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy magára van hagyva! Ezekben a hetekben (is) különösen fontos, hogy felelős kutyások legyünk, és odafigyeljünk kedvencünkre, mikor a természetben járunk.



 

A tavasz végéhez közeledve érkeznek az apró őzgidák és a szarvas borjak. A gidák, borjak nincsenek egész nap anyjuk mellett: míg az táplálkozik, vagy épp valami megriasztja és elmenekül, addig kicsinye megbújik a magas fűben, vagy bokrok alatt. Az anya azonban minden esetben visszatér az aprósághoz, így hiába tűnik magára hagyottnak, megmentendőnek a gida, cseppet sem szorul segítségre!

 

A legjobb, amit elárvultnak tűnő állatkölyökbe botlás esetén tehetünk, ha továbbállunk. Bármilyen aranyos is az állatka, ne nyúljunk hozzá, ne menjünk túl közel hozzá! Ha anyja megérzi rajta az ember (vagy kutyánk!) szagát, elhagyhatja, ami viszont már a biztos halált jelenti az apróságnak. Ne akarjuk megmenteni se: rengeteg gida árvul el a segítő szándék miatt! Számtalan esetről számolnak be a menhelyek, vadasparkok, állatorvosok, amikor a jóakaró kirándulók megjelennek náluk egy-egy gidával, vagy épp nyuszival, akit az erdőn, mezőn találtak, anyja sehol, és biztosan hosszú napok óta éhezik is szegény pára… Ilyenkor már nincs mit tenni, a gida nem engedhető vissza az anyja mellé (aki pedig feltehetően kétségbeesetten keresi kicsinyét ott, ahol biztonságban tudva hagyta…)

 

 

Magányosnak tűnik, de nem az: az őzgidáért mindig visszatér az anyja
Magányosnak tűnik, de nem az: az őzgidáért mindig visszatér az anyja
Fotó: Unsplash - Vincent van Zalinge

 

 

Kutyásként nem csak magunkat kell fegyelmezzük, de kedvencünket is. A póráz használata a kutyafuttatók kivételével mindenhol kötelező, ez időszak alatt különösen figyeljünk erre! Kutyánk, jó orra lévén, könnyedén kiszagolhatja a számunkra láthatatlan, rejtőzködő állatokat, és kíváncsiságtól hajtva körbeszimatolhatja az apróságot. Mi talán észre se vesszük, csak annyit, hogy kutyánk nagyon érdeklődik valami szag iránt a nagy fűben – a gidán azonban már ott van a kutya szaga. (Arról nem is beszélve, ha kutyánk esetleg nem barátkozni akar a csöppséggel!)

 

Az őzgidákhoz és szarvas borjakhoz hasonlóan nem szorulnak segítségre a fűben megbújó nyuszik sem, de a legtöbb madárfióka sem. Utóbbiak előfordulhat, hogy a viharos szél miatt esnek ki a fészekből, ám anyjuk ilyenkor is eteti őket.

 

A vaddisznó malacokkal más a helyzet: nagyon ritkán fordul elő, hogy magányos malacba botlanánk, hiszen a kicsik mindig anyjuk mellett vannak. Ha mégis magányos malackával találkozunk, ne háborgassuk se mi, és kutyánknak se hagyjuk! Ijedtségében nagyon hangos visítással hívja mamáját, aki azonban nem ismer tréfát, ha malacáról van szó! A kicsinyét védő anyakoca igen veszélyes, gondolkodás nélkül támad!

 

 

 


Indexkép forrás: Unsplash - Vincent van Zalinge
Cikk első megjelenése: 2020. április 29.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Óvatosan a kutyasétán: kezdődik az őzek násza Óvatosan a kutyasétán: kezdődik az őzek násza
Nem csak az autóvezetőknek kell fokozottan ébernek lennie a nyár második felében: a kutyasétán, kiránduláson is keresztezhetjük a szerelmes őzek útját. Legyünk éberek!

Túrázás kutyával – Tippek a stresszmentes kalandhoz Túrázás kutyával – Tippek a stresszmentes kalandhoz
Együtt a szabadban? Így varázsolhatod örömteli élménnyé kedvenced társaságában.

Kutyás üdülés a Balaton északi partján Kutyás üdülés a Balaton északi partján
A Balaton északi partjára látogattunk, ahol igyekeztünk minél több programot besűríteni a két napba, amit itt töltöttünk. Nem maradhatott el a Balatonban fürdés, kilátók felfedezése, hekk és a halászlé, na meg persze a dimbes-dombos Balaton-felvidéki utakon az autókázás.

Túrázás kutyával – Ezek a leggyakoribb sérülések Túrázás kutyával – Ezek a leggyakoribb sérülések
Balesetek sajnos bármikor történhetnek, kirándulás közben is. Mire figyeljünk?

Hátizsák kutyáknak – Praktikus tippek a viseléshez Hátizsák kutyáknak – Praktikus tippek a viseléshez
Ha úgy döntöttünk, szeretnénk kedvencünkre hátizsákot adni, felmerülhet a kérdés, hogyan szoktassuk hozzá? Mi kerüljön bele? És mi ne? Ebben szeretnének most segíteni.

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Ebugatta JULIUS-K9 Irodakutya.com Praktiker

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Idős korban is fontos a mozgás!  5 tipp, hogy öregedő kutyád fitt maradhasson Hírek - Címlapon
Idős korban is fontos a mozgás! 5 tipp, hogy öregedő kutyád fitt maradhasson
Hátizsák kutyáknak – Hasznos kiegészítő vagy veszélyes hóbort? Hírek - Címlapon
Hátizsák kutyáknak – Hasznos kiegészítő vagy veszélyes hóbort?