Megtanította segítőkutyájának, hogyan védje meg a sérülésektől roham esetén
2018. október 28., 13:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
Videón szemlélteti a fiatal agysérült nő, hogyan segít neki rohamjelző kutyája, mikor elveszti eszméletét. A labrador-keverék életmentő segítséget jelent számára!
A 23 éves Janaye 2012-ben szenvedett súlyos koponyasérülést, melynek következtében időről-időre ájulásos rohamok törnek rá. Több kisebb agyvérzésen is átesett már, ezért különösen veszélyes számára, ha beüti a fejét, amit roham esetén nehezen lehet kiküszöbölni.
Szerencsére segítőkutyája, Colt mindig mellette van, hogy megvédhesse az esetleges további sérülésektől. A labrador-weimari vizsla keverék különlegesen képzett kutya, Janaye egy kutyaviselkedési szakember segítségével választotta ki őt az alomból még kölyökkorában. Mivel a fiatal hölgy éveken át sikeresen képzett ki K9-es kutyákat, saját segítőkutyáját is ő maga tréningelte pici korától fogva.
A tanulás és a gyakorlás természetesen nem ért véget a vizsga teljesítésével, Janaye állapota minden egyes nap kihívást jelent gazdi és kutyája számára is, hiszen bármikor bekövetkezhet egy roham, amikor elveszti eszméletét, és képtelen kontrollálni mozgását. Testi épségére ilyenkor Colt vigyáz. Feladata ugyanis nem teljesedik ki abban, hogy előre jelzi a roham érkezését, abban is segít gazdájának, hogy elkerülhesse az öntudatlan állapotban történő fejsérülést.
A nagyobb rohamok közeledtét általában 30 perccel (legfeljebb két órával) előre jelzi kutyája, így elegendő ideje marad arra, hogy bevegye gyógyszereit, melyek megelőzik a roham kialakulását. Az ájulásos epizódoknál csupán 15 perc áll rendelkezésükre ehhez, Colt ilyenkor gyengéd bökdöséssel figyelmezteti gazdáját, majd biztonságos helyre vezeti, ahol Janaye kényelmesen el tud helyezkedni a földön, megelőzve az eleséssel járó újabb sérüléseket.
Sajnos még így is beütheti a fejét, mivel elveszíti teste felett a kontrollt, és nem mindig van a közelben hozzáértő segítő, aki a feje alá helyezhetne egy vastag párnát. Sajátos módszert dolgozott ki erre a helyzetre, megtanította kutyájának, hogyan segítsen neki roham közben is. Colt odabújik feje és nyaka alá, így védi magatehetetlen gazdáját.
Janaye minderről videót is készített, melyet Youtube-csatornáján tett közzé. Rohamot szimulálva irányította segítőkutyáját, milyen testhelyzetet vegyen fel, mindkettejük biztonságát szem előtt tartva, hogy egyiküket se érje sérülés. Nemcsak otthon, hanem különböző helyszíneken is sort kerítenek a gyakorlásra, hogy Colt minden körülmények között 100%-os biztonsággal tudjon helytállni.
A kutya végig gazdája mellett marad, míg tart a roham. Megnyalja a kezét, hallgatja a légzését és szívverését, hogy ha problémát észlel, segítséget hívhasson. Mikor kezd magához térni, Colt elkezdi nyalogatni az arcát, így gyorsabban visszanyeri eszméletét.
Elképesztően erős a kettejük közötti kötelék, Colt odaadása és folyamatos figyelme életmentő segítség Janaye számára. A jelenléte nyújtotta biztonságnak hála olyan helyekre juthat el és olyan élményekben lehet része, melyről sokáig álmodni sem mert:
„Áldottnak érzem magam, hogy mellettem van. A rehabilitáció, a fizioterápia és minden más is sokkal könnyebben megy, mióta velem van. Köszönöm, Colt!”
A fiatal nő rendszeresen hangot emel amellett, hogy a segítőkutyák rendkívül fontos feladatot látnak el, ezért nem szabad őket munka közben zavarni:
„Félig-meddig normális életet élhetek a segítőkutyámnak hála. Nem minden fogyatékosságnak van látható jele. Ezt a videót abban a reményben osztottam meg, hogy felhívjam a figyelmet erre, és arra is, hogy a segítőkutya életmentő feladatot láthat el, ami egy kívülálló számára talán nem is olyan feltűnő. Hagyjuk őket, hadd végezhessék életmentő feladatukat, ne vonjuk el a figyelmüket semmilyen módon. Ne kezdjünk el beszélni hozzájuk, ne simogassuk és ne bámuljuk őket. Ők dolgoznak.”
Forrás: metro.co.uk
Indexkép forrás: instagram.com/servicedogcolt/
Cikk első megjelenése: 2017. augusztus 18.
Még mindig tart az őrület a csöngei szaporítótelep körül
Nincs vége a történetnek: még mindig rengeteg a teendő és az egyelőre megoldatlan helyzet a nemrégiben felszámolt szaporítóteleppel kapcsolatban, amelyet Csöngén üzemeltettek.
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
Kutyára mérgező növények 2. rész
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Szomorúan nézte a menhelyen a kutya, ahogy fiatalabb társait örökbefogadják mellőle
Már nem is merte remélni, hogy vele is megtörténhet a csoda. Aztán egy szép napon...
Kutyára mérgező növények
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?