
Mekkora a kutyák vízigénye?
2022. június 18., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Eleget iszik vajon a kutyám? Egyáltalán: honnan tudhatjuk, mennyi az az “elég”? Általában ezek a kérdések a nyári kánikulában fordulnak meg a gazdik fejében, jó tisztában lenni hát a válasszal!
Víz nélkül nincs élet. Igaz ez a kutyáinkra is, hiszen testük 60%-a víz. Rendkívül fontos tehát, hogy a kutya elegendő mennyiségű vízhez jusson minden nap - ellenkező esetben nagyon hamar a dehidratáltság tüneteit fogja mutatni.
Legyen a kutya előtt mindig friss víz! Szerencsére nem nehéz a dolgunk, ha az itatásról van szó: mindössze annyi teendőnk van, hogy gondoskodjunk arról, hogy legyen lehetősége kedvencünknek inni, amikor megkívánja. A szervezetük megbízhatóan jelzi, ha vízre van szükségük. Ha azonban azt vesszük észre, hogy hirtelen a megszokottnál jelentősen többet, vagy épp kevesebbet iszik a kutya, forduljunk állatorvoshoz!

Fotó: thelabradorsite.com
A nyári melegben fokozottabban kell ügyelnünk arra, nem ürült-e ki az itató edény, hiszen ilyenkor megnő a vízfogyasztása a kutyáknak. Minden gazdi tudja, hogy a kutya lihegéssel hűti magát - ehhez azonban vízre van szüksége, különben nem tudna párologtatni. Arra viszont figyeljünk, hogy ne túl hideg vizet tegyünk kedvencünk elé, főleg, ha az felhevült például egy játék során. A hűtött víz miatt torokgyulladásos, megfázásos tünetek jelentkezhetnek.
Nem csak a meleg, hanem a hosszabb séták, a nagyobb aktivitás, a sport is megnöveli a vízfogyasztást.

Fotó: community.petco.com
A kutya vízszükséglete tehát függ az aktivitásától és a környezeti körülményektől, emellett természetesen a testmérettől is. Átlagosan minden testsúly-kilogramm után körülbelül 40-50 ml vizet kell innia minden nap. Egy 10 kg-os kutya így körülbelül fél liter vizet iszik meg normál körülmények között. Ez változhat annak függvényében, milyen eledelt fogyaszt kedvencünk: száraz-, vagy nedves tápot.
Hogyan állapítható meg a dehidratáltság?
Az alábbi tünetek észlelésekor gyanakodhatunk a kiszáradásra:
- Bágyadtság
- Száraz íny
- Megvastagodott, sűrű nyál
A beteg kutyák vízfogyasztása is megváltozik. Hányás vagy hasmenés esetén nagyon fontos, hogy pótoljuk az elvesztett vízmennyiséget, bár ilyenkor gyakran előfordul, hogy a kutya magától nem iszik. Ez esetben egy fecskendővel, cseppenként tudunk vizet juttatni a szájon keresztül a szervezetébe, amíg elérünk az állatorvoshoz.
Indexkép forrás: community.petco.com
Cikk első megjelenése: 2017. augusztus 04.
5 tünet, ami komoly bajt is jelezhet a kutyánál
Erőteljesen liheg vagy nyálzik? Folyton szomjas és vizet kér? Másként kezd el viselkedni? Talán még a szaga is megváltozik... Mi mindenre utalhat, ha szokatlan tüneteket tapasztalunk kedvencünknél?
Ehet a kutya uborkát?
Nem minden zöldség és gyümölcs egészséges a kutyák számára, de bőven akadnak olyanok, amelyeket a kutya is biztonsággal fogyaszthat. A kígyóuborka is ide tartozik – egészséges alternatívája lehet az előregyártott jutalomfalatoknak.
Fagyálló mérgezés kutyáknál – Miről ismerhetjük fel?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a jelekkel, mert a fagyálló mérgezés életveszélyes állapotot okoz!
Ilyen boldogan feküdt bele a sárba a kutya fürdetés után, pedig utálja a koszt
Hófehéren ragyogó bundájával nyakig merült a dagonyában, hatalmas vigyorral a fején nézett gazdijára. Mindezt pont a kutyakozmetika után...
Idős korban is fontos a mozgás! 5 tipp, hogy öregedő kutyád fitt maradhasson
Lassuló léptek, kevesebb mozgás, több pihenés és alvás... Kisöregünk talán már nem igényli annyira az aktív életmódot, mint fiatalabb éveiben, de attól még fontos, hogy mozogjon. Hogyan segíthetünk neki, és miképpen tehetjük örömtelivé a kíméletes mozgást is?