Mérgek, melyekhez hozzáférhet a kutya
Csigaméreg, patkányméreg és társaik
2017. február 26., 13:00
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
Az előző részben általánosságban foglalkoztunk a mérgezésekkel. Ebben a fejezetben felsorakoztatjuk azokat a mérgeket, melyeket akaratlanul is megehetnek a kutyák. Ezekhez az anyagokhoz véletlenül is hozzájuthatnak, súlyos, vagy végleges egészségkárosodást okozva.
Ismerősöm mesélte, hogy egyik nap nagypapi kikészítette a kerti asztalra a patkánymérget, mondván, majd beteszi a csapdákba, mert elszaporodtak a ház körül a rágcsálók. A fia hazament, és kérdezte, hogy hova lett a méreg?
- Az asztalon van, ott megtalálod! - válaszolta a nagypapa.
- Ott bizony nincs! - konstatálta a fiú. Majd összeállt benne a kép:
- Ha oda tetted papa, akkor bizony a kutya megette!
Így, alig ért a mondat végére, már ültek is be az autóba, és remegő térdekkel száguldottak a kutyával az állatorvoshoz. A kajla eb megmenekült, de jó pár napig tartotta izgalomban a családot falánksága miatt.
Ebből is látszik, hogy vannak kutyák, akiknek mindegy, hogy mi az, mozog-e, vagy áll, mindent megkóstolnak. Legyen ez tejesdoboz, vagy patkányméreg. Természetesen a jó nevelés segít ezen, de addig is, míg megtanulja a helyes viselkedést a kutya, résen kell lennie a gazdának.
A patkányméreg például csak napok múlva okoz tünetet. Ez azért van így, mert a patkányok túl okosak, és rájönnek a veszélyre, ha a méreg mellett elhullott társat találnak. A kamurin-származékokat használják ezért a rágcsálók irtásához. Ha a kutya fáradékony, kedvetlen lesz, és bevérzések borítják a nyálkahártyáját, vér van a vizeletében, akkor biztos, hogy patkánymérget evett, vagy olyan elhullott állatot kóstolt, mellyel ez a kamurin-származék végzett.
A K-vitamin, és vérátömlesztés segít megmenteni a mérgezett négylábút.
A fagyállót az édeskés íze miatt nyalogatják meg a kutyák. Ennek az anyagnak a bomlásterméke okozza a mérgezést. Ez is pár nap elteltével okoz tüneteket. A toxin a vesére hat, a vizeletürítés nehézsége mellett bágyadtság, étvágytalanság, görcsök jelentkeznek. Sokat iszik a kutya, melyet eleinte képes kiválasztani a még működő vese, de ez rohamosan leáll. Az időben elkezdett orvosi kezelés megmentheti a kutyát.
A csigaméreg is komoly veszélyt jelent. Ehhez úgy juthat hozzá a kutya, hogy megeszi a mérgezett csigát. Ez a méreg az állat idegrendszerére hat. Ezért ilyen tüneteket - görcsöket, nyálzást és lázat - okoz. Ilyen esetben is sürgős kezelésre van szüksége a kutyának!
Bármilyen furcsa, de a varangy mérge is súlyos tüneteket, megbetegedést vált ki. Igaz, mi nem megyünk - általában - a békák közelébe, de a kutya sokkal kíváncsibb természet. A bufotoxin csak súlyosabb esetben okoz szívritmuszavart, de átmeneti vakságot, görcsöket, nyálzást, hányást elkönyvelhet az a kutya, amelyik közelebbi ismeretségre lép egy varanggyal.
Tudniuk kell a kutyatartóknak, hogy minden olyan szer, mely az emberre ártalmas, az ebekre is ugyanolyan hatást gyakorol. A maradandó károsodásokhoz azonban sokkal kevesebb adag is elegendő.
Az elsősegély, valamint a gyors orvosi beavatkozás általában megmenti a kutya életét, de jobb megelőzni a bajt, mint kezelni. Ezért séta közben is figyelni és ügyelni kell arra, hogy merre megy a kutya, és miket eszik meg. A gyanús anyagot azonnal fel kell venni, és ezzel együtt eljutni az orvoshoz.
Indexkép forrás: glenirisvethosp.com.au
Cikk első megjelenése: 2014. november 28.
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!
Szőlő és mazsola: mérgezést okozhatnak kutyáknál
Ízletes gyümölcsünk amennyire finom és egészséges számunkra, olyan komoly gondot okozhat kedvencünk esetében, ha jóízűen fogyaszt belőle. Mire figyeljünk és mit tegyünk, ha észleljük a tüneteket?
Ehetnek a kutyák paradicsomot?
Kedvenceink szívesen megkóstolnának mindent, amit mi eszünk, de ez még nem jelenti azt, hogy kapniuk is kell belőle. Mi a helyzet a paradicsommal?