Mi fán terem a Treibball?
2015. április 28., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
Vajon mi köt össze egy hétköznapi kutyát és egy hatalmas labdát, amit inkább egy fitness-teremben tudnánk elképzelni? Nem is gondolnánk, milyen csuda sport tud kikerekedni egy ilyen trióból: gazdi + kutya + labda = TREIBBALL!
Sokak számára ismeretlen kutyás sport még a treibball. Nem csoda, hiszen a közelmúltban, pontosabban 2003-ban indult Németországban a kidolgozása. Pár évre rá már egyesületek alakultak, versenyek szerveződtek - megindult az őrület!
De kinek is van kitalálva a treibball? Mi a lényege, mit kell csinálni? A hétvégén Szombathelyen jártunk egy Treibball Workshopon, ahol egy egynapos kurzuson tanulhatták meg az érdeklődők a sport alapjait. A programnak a szombathelyi Kutyatanoda kutyaiskola adott otthont. A workshopot Vámosi-Nagy Nóra, a KLIKK! című könyv szerzője tartotta.
A fáradt kutya a boldog kutya –szokták mondogatni. Igen ám, de egy városi kutyát nem olyan egyszerű lefárasztani. Vagy az időben szűkölködik a gazdi, vagy a hely kevés… nem beszélve az ösztön-kielégítésről! Vegyünk egy pásztor-, terelőkutyát. Levisszük sétálni, mozog is - de ez mégsem az igazi. Ezt ismerte fel és erre kínál megoldást a treibball: az „elérhetetlen” birkanyájat itt nyolc labda testesíti meg. A játék lényege így már hamar kitalálható: a kutya feladata a nagy színes labdák beterelése egy kapuba. Mégsem ennyire egyszerű. Gondolhatnánk, hogy egy olyan kutya, ami erre a feladatra lett teremtve, azonnal tudni fogja a dolgát, és amint szembeállítjuk a labdákkal, már neki is áll terelni azokat. Ezt az elméletet hamar elvetik a gazdik, akiknek pásztorkutyái pillanatok alatt szétkapják és „legyilkolják” a lasztit. Nórától megtudtuk, hogy bizony ilyenre is volt már példa!
A sportban 2008 óta rendeznek versenyeket is. A nyolc labdát háromszög alakban helyezik el a pályán (akár egy biliárdasztalon), a gazda parancsszavaira a legtávolabbival kezdve ezeket be kell terelnie a kutyának a kapuba. Nagyon fontos ebben a sportban, hogy a kutya nem ugathat, nem haraphat, és a gazda sem kiabálhat torkaszakadtából. Az egész tényleg játéknak, szórakozásnak lett kitalálva, így a szabályok nem tűrnek semmit, ami a stressz legcsekélyebb jeleit produkálhatná. A versenyeken a terelést időre végzik, különböző méretű pályákon, és különböző nagyságú labdákkal. Mindkettőt a kutya mérete határozza meg. A treibballt ugyanis nem kizárólag a pásztorkutyáknak találták ki: bármilyen fajtájú és méretű kutya meg tudja tanulni! „Itthon még nem igazán elterjedt sport, versenyek sem kerülnek megrendezésre, inkább csak hobbiként űzik a párosok” – tudjuk meg Nórától. A szomszédos Ausztriában már olyannyira kedvelt sport, hogy különböző pályákat találtak ki hozzá: terelnek vízen, vagy akadályokkal nehezített pályán is. Az USÁban már több egyesület is megalakult. A treibballra többféle szabály alkalmazható, még nincs egységes: mindenhol alakítanak rajta keveset.
A treibball igazi csapatmunka: szoros együttműködésre van szükség kutya és gazda között, koncentrációt igényel. Nagyon jól átmozgatja a kutyát, akitől nagy odafigyelést igényel: a gazda mondja meg, milyen sorrendben kell terelnie a kapu felé a lasztikat. Csak ajánlani tudjuk minden kutyusnak és gazdinak ezt az új sportot, szóval kutyák és emberek! Treiballra fel!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Így örül a kiskutya, amikor kedvenc focicsapata gólt szerez
Lelkesen ugrándozik és hangosan vakkant – Ezt a videót nem lehet kihagyni!
Mindenki odavan a szörföző kiskutyáért
A négyéves Jack Russell Terrier nap, mint nap elkápráztatja rajongóit bravúrjaival.
10 tipp kutyád egészségének megőrzéséhez
Test-lélek-szellem. Ha ezek egyensúlyban vannak, kiegyensúlyozott és harmonikus életet élhetünk. Kutyáinkra is érvényes ez, néhány egyszerű ötlettel pedig mi magunk is hozzájárulhatunk jólétükhöz.
Fantasztikusan szerepeltek a magyar párosok az FCI Obedience Világbajnokságon
Szép magyar eredmények születtek a június végén Spanyolországban megrendezett FCI Obedience Világbajnokságon.
Magyar dobogós helyezések a Belga Juhászkutya Világbajnokságon!
Újabb fantasztikus magyar kutyás sporteredmények: dobogós helyeken végeztek magyar párosaink a Belga Juhászkutya Világbajnokságon!