Miért hagyjuk kutyánkat szaglászni séta közben?
2020. November 02., 06:30
Szerző: László Enikő
Kategória: Jó tudni!
Köztudott, hogy a kutyák nagyon élvezik, ha sétálni visszük őket. Eközben pedig szinte folyamatosan a földet szimatolják. De mért is olyan fontos ez nekik?
Sétálni nem csak azért visszük kutyánkat, hogy elvégezzék a dolgukat. Számukra ez sokkal több annál. A környező szagokból rengeteg információhoz jutnak, ezáltal kinyílik előttük a világ. Természetesen nem jó, ha kedvencünk séta közben össze-vissza bóklászik, de egy kicsit mindenképp engedjük, hogy maga fedezze fel környezetét. Olyan ez nekik, mint számunkra a reggeli hírek böngészése.
Az is fontos, hogy kellően lefáradjanak, így otthon is nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lesznek. Nekünk is érdekünk, hogy unalmában ne a cipőket vagy azt asztal lábát rágcsálja. Séta közben ne a távolságot vegyük figyelembe, hanem azt, hogy mennyit szaglászott kedvencünk. 15 perc séta a legtöbb kutyát fizikálisan nem fárasztja el, azonban ha közben végig szimatolja a terepet, a mentális szükségletei kielégülnek. Szaglásukról részletesebben itt olvashatnak.
A Pet Dog Trainers of Europe kutatása szerint, nagyon fontos, hogy négylábú kedvenceinknek engedjük, hogy döntéseket hozzanak. Egész életükben valamilyen szinten kontrolláljuk őket, akár kerítéssel, pórázzal, hogy mikor kapnak enni, hova mehetnek és hova nem. Ezeket javában a saját jólétükért és biztonságukért tesszük. A túlságosan nagy kontroll alatt tartott kutyák azonban depressziósak lehetnek és elvesztik érdeklődésüket a világ dolgai iránt. Olyan egyszerű választási lehetőségekkel, minthogy merre menjünk sétálni vagy melyik rágcsát szeretné elropogtatni, élvezetesebbé tehetjük életüket.
Indexkép forrás: cesarsway.com
Cikk első megjelenése: 2018. August 31.
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?
6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
A kutyamancs, e bámulatos szerkezet akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tippek nemcsak a probléma felismerésében, hanem annak megelőzésében is segíthetnek.
A kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai
A családi kedvencként tartott kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai, legújabb eredményeik azt mutatták, hogy sem a hőmérséklet, sem a páratartalom nem befolyásolta a kutyák teljesítményét, viszont a teszt helyszíne fontos tényező volt a feladat végrehajtása során.
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?