
Miért hagyjuk kutyánkat szaglászni séta közben?
2020. november 02., 06:30
Szerző: László Enikő
Kategória: Jó tudni!
Köztudott, hogy a kutyák nagyon élvezik, ha sétálni visszük őket. Eközben pedig szinte folyamatosan a földet szimatolják. De mért is olyan fontos ez nekik?
Sétálni nem csak azért visszük kutyánkat, hogy elvégezzék a dolgukat. Számukra ez sokkal több annál. A környező szagokból rengeteg információhoz jutnak, ezáltal kinyílik előttük a világ. Természetesen nem jó, ha kedvencünk séta közben össze-vissza bóklászik, de egy kicsit mindenképp engedjük, hogy maga fedezze fel környezetét. Olyan ez nekik, mint számunkra a reggeli hírek böngészése.

Fotó: pixers.us
Az is fontos, hogy kellően lefáradjanak, így otthon is nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lesznek. Nekünk is érdekünk, hogy unalmában ne a cipőket vagy azt asztal lábát rágcsálja. Séta közben ne a távolságot vegyük figyelembe, hanem azt, hogy mennyit szaglászott kedvencünk. 15 perc séta a legtöbb kutyát fizikálisan nem fárasztja el, azonban ha közben végig szimatolja a terepet, a mentális szükségletei kielégülnek. Szaglásukról részletesebben itt olvashatnak.
A Pet Dog Trainers of Europe kutatása szerint, nagyon fontos, hogy négylábú kedvenceinknek engedjük, hogy döntéseket hozzanak. Egész életükben valamilyen szinten kontrolláljuk őket, akár kerítéssel, pórázzal, hogy mikor kapnak enni, hova mehetnek és hova nem. Ezeket javában a saját jólétükért és biztonságukért tesszük. A túlságosan nagy kontroll alatt tartott kutyák azonban depressziósak lehetnek és elvesztik érdeklődésüket a világ dolgai iránt. Olyan egyszerű választási lehetőségekkel, minthogy merre menjünk sétálni vagy melyik rágcsát szeretné elropogtatni, élvezetesebbé tehetjük életüket.
Indexkép forrás: cesarsway.com
Cikk első megjelenése: 2018. augusztus 31.
A kutyák 5 érzékszerve: Tudtad, hogy egész másképp működnek, mint az emberé?
Ha jobban elmélyedünk benne kiderül, hogy bizony sokkal több mindenben tér el érzékelésük az emberétől. Ennek köszönhetően pedig másképp fogják fel a körülöttük lévő világot. Így már talán érthető, hogy miért is találnak bizonyos dolgokat például ijesztőnek, ami nekünk fel sem tűnik.
De nézzük, hogy hogyan is működik az 5 érzékszerv szőrös barátainknál!
Hagyjunk égve lámpát kutyánknak a sötétben, ha elmegyünk otthonról?
Kedvenceink jobban látnak a sötétben, mint mi, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy jól is érzik magukat, amikor egyedül kell lenniük napnyugta után. Kapcsoljuk fel nekik a lámpát vagy szükségtelen?
Miért szeretnek a kutyák belehemperegni a kakiba?
… és egyéb szagos dolgokba, amit csak úton-útfélen találnak. Valami ellenállhatatlan erő vonzza szimatukat feléjük, majd hazafelé büszkén hordják „varázslatos” illatukat. Mi pedig nem győzzük befogni orrunkat, és lélekben készülünk egy (újabb) alapos fürdetésre.
Hogyan járul hozzá a szimatolás kutyád egészségéhez?
Egy kutatás szerint nemcsak szellemileg és érzelmileg fontos a kutya számára, hogy szimatolhasson, de még fizikai egészségét is segít megőrizni. Tudj meg többet!
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?