Mihez szoktassunk hozzá egy kölyökkutyát? - Nevelés
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Mihez szoktassunk hozzá egy kölyökkutyát?

2025. február 17., 06:30


Szerző: Hortobágyi Henrietta


Kategória: Nevelés




Amikor kiskutya kerül a családba, szeretnénk mindent jól csinálni, engedelmes és kiegyensúlyozott kutyát nevelni, hiszen így lesz a mi életünk is könnyebb vele. Mik azok a dolgok, amikhez mindenképp érdemes hozzászoktatni egy kölyökkutyát?



Normál esetben egy kiskutya 8 hetesen vagy idősebben érkezik hozzánk. Ha ennél korábban kiadnak egy kölyköt, akkor nem megfelelő helyről származik.

 

A kiskutya agya olyan, mint egy szivacs élete első pár hónapjában, a legintenzívebb tanulási és bevésődési időszak 6-15 hetesen van, ezért fontos, hogy hamar elkezdjünk vele foglalkozni, amint hozzánk került.

 

Az emberekkel való kapcsolata

 

Nagyban meghatározza egy kutya személyiségét, hogy milyen kapcsolatot ápol nem csak gazdáival, de a többi emberrel is.

Ügyeljünk arra, hogy ne érje semmiféle rossz hatás az emberektől kiskorában, mert akkor a bizalmatlanságát nagyon nehéz munka lesz meggyógyítani.

 

Vigyük a kutyát emberek közé, de otthonra is fontos, hogy hívjunk vendégeket, mert nagyon máshogy tudnak viselkedni a kutyák otthoni környezetben, mint idegen helyen.

 

Az utcán valószínűleg gyakran meg szeretnék majd simogatni (ki ne szeretne egy kölyökkutyát?), engedjük nekik, mert így tudják megtanulni egyrészt, hogy azt az embert, akit a gazda „jóváhagy”, azt sosem szabad agresszíven fogadnia, másrészt pozitív hatások érik az emberektől.

 

A többi kutyával való kapcsolata

 

Nagyon törékeny dolog, és nagyon fontos!

Minden gazda szeretné elkerülni, hogy kutyája reaktív, agresszív vagy félénk legyen a többi társával szemben.

 

Kezdjük az összeismertetést más kutyákkal kifejezetten kedves, barátságos egyedekkel, hogy az első ingerek ne negatívak legyenek.

 

Jót tesz a kutyának, ha egy „falkába” kerülhet, mert a kölyköknek az alom belül is meg kell küzdeniük a pozíciókért, így sokat tanulnak egymástól, és magukról is.

 

Nagyon jó közösség a kutyának a kutyaovi, hiszen kölyök kölyökkel játszik a legjobban, ahogyan a gyerekeknek is gyerektársaság a legjobb.

A kutyaovi nem csak egy cuki foglalkozás a kutyának, a játékkal sokat fejlődnek, és biztonságos keretek között próbálhatják ki magukat, hogy hogyan viselkednek nagyobb falkában.

 

kölyökkutya tréning
Fotó: Julius-K9

 

Zajok

 

Ugye, senki nem szeretne ijedős, félős kutyás, aki minden apró zajra már menekül?

Különböző zajok vannak, amik az élet velejárói, és mivel kutyáink szorosan mellettünk élnek, bizony nekik is fontos ezekhez félelem nélkül hozzáállniuk.

 

Vannak háztartásbeli zajok. Porszívó, páraelszívó, mosógép, botmixer, stb. Ne kezeljük a kiskutyát hímestojásként, aki mellett nem merünk egy gépet sem elindítani, mert félünk, hogy felriasztjuk álmából és a világból is kikergetjük.

 

Természetesen kezeljük ezeket a hangokat, és a gazda hozzáállása abból a szempontból is fontos, hogy meg kell közben őriznünk nyugalmunkat, ne „pátyolgassuk” a kutya lelkét azért, mert éppen valamivel hangoskodunk. A kutyák érzik minden rezzenésünket, ha mi nyugodtan és természetesen kezelünk egy helyzetet, nagyobb eséllyel ők is így fognak tenni.

 

Az autóforgalomhoz elengedhetetlen hozzászoktatunk kutyánkat. Egyrészt, nem valószínű, hogy annyira kietlen helyen élne bárki is, hogy ne lenne egy autó sem, másrészt az autó egy kutya szemében valóban nagy és félelmetes lehet, és minden séta kínszenvedés lehet számára, ha nem ismertettük meg vele hamar.

 

Hétköznapi szituációk

 

Számos olyan helyzet van, ami számunkra természetes, és ezeket szeretnénk négylábú barátunkkal együtt is élvezni.

 

A liftek. Ha lakásban élünk, vagy szerencsések vagyunk, és kutyabarát irodában dolgozunk, akkor kutyánk jó eséllyel találkozni fog lifttel, ami jó, ha minél előbb megtörténik.

 

Kávézó, étterem. Ugye milyen jó a kellemes időben meginni egy kávét valahol vagy ebédelni egyet? Ezt csak fokozza, ha erről kutyasétáltatás közben sem kell lemondanunk. A korábban említett emberekkel, tömeggel való hozzászoktatás ezért is fontos, illetve azt is jó, ha hamar megtanulja a kiskutya, hogy vannak olyan heyzetek, amikor türelemmel kell várakoznia, és nem randalíroznia az asztalok és székek alatt.

 

Hidakon nem csak városi sétán kell átkelnie egy kutyának, erdei ösvényeken is előfprdulhatnak. Rémisztő lehet egy patakon vagy akár folyón átívelő híd látványa, mozgása, ezért mutassuk meg neki korán hogy semmi probléma nem fog adódni, ha szép nyugodtan átsétál rajta.

 

kiskutya nevelése
Fotó: Julius-K9

 

A többi állattal való kapcsolata

 

Kutyát kutyával összeszoktatni alap, ahogyan már írtam. Na, de mi van a többi állattal?

 

Természetközeli séták során találkozhatunk patás állatokkal, lóval, szamárral, tehénnel.

Vannak olyan foglalkozások, amik kifejezetten azt segítik, hogy a kutyákat lovakkal nyugodt körülmények között, szakértői kezek között szoktathassuk hozzá.

 

Ha van még kisállat a háztartásban, akkor mindenképpen hamar „mutassuk be őket egymásnak”, ezzel elkerülhető lehet, hogy nyulunk, görényünk, stb. veszélyben éljen kutyánkkal együtt.
Azonban vegyük figyelembe azt is, hogy sok kutyának a zsákmányszerző ösztönét nem tudjuk, és nem is érdemes elnyomni!


Indexkép forrás: Julius-K9

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?

Kölyökbiztos lakás kialakítása Kölyökbiztos lakás kialakítása
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.

Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.

Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt? Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?

Vigyük-e a kölyköt iskolába? Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Brimo partysátor Hírstart Rehabportál Mondial Assistance GesmbH

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Csehszlovák farkaskutyát tartani igazi kihívás és fantasztikus kiváltság. Interjú egy tenyésztővel. Hírek - Címlapon
Csehszlovák farkaskutyát tartani igazi kihívás és fantasztikus kiváltság. Interjú egy tenyésztővel.
Szeretlek - Nagyot dobban kutyád szíve, ha ezt hallja Tőled Hírek - Címlapon
Szeretlek - Nagyot dobban kutyád szíve, ha ezt hallja Tőled