Szeretlek - Nagyot dobban kutyád szíve, ha ezt hallja Tőled
2021. augusztus 31., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Egy kutatás szerint ez az egyszerű, ám annál mélyebb jelentéssel bíró szó közel 50%-kal is megemelheti kedvencünk szívverését. Tudj meg többet!
Hogyan is lehetséges ez? Hiszen a kutyánkkal folytatott beszélgetés, már ami a szavakat jelenti, legtöbbször egyoldalú. Persze reagálhat rá nyüszögéssel, vakkantással, dörmögéssel, sőt, egy-egy kérdésre még a fejét is elfordíthatja, de valójában nem tudja elmondani, mit érez. Mégis értenek és megértenek bennünket, érzelmeink egy hullámhosszra kerülhetnek egymáséval. Egy különleges szónak pedig különleges hatása van nemcsak ránk, hanem kedvenceinkre is.
Szeretlek. Írhatnánk felkiáltójellel is, attól függően, hogy békés, nyugodt vagy éppen túlcsorduló érzelmeink kifejezéseként ejtjük ki. Egy tanulmány során e szó varázslatos hatását mérhető formába öntötték.
A résztvevő kutya-gazdi párosoknak egyetlen feladatot adtak: különféle helyzetekben mondják ezt a szót kedvencüknek. Emellett az ebek olyan nyakörvet viseltek egy héten át, mely szívritmusukat mérte, a kapott adatokat pedig eltárolta. A nyugalmi helyzetben mért pulzus átlagosan 67 BPM volt percenként (beats per minute = percenkénti ütésszám). Ám amikor meghallották e bűvös szót a gazdi szájából, pulzusuk megugrott: átlagosan 98 BPM-et mértek.
Ezzel párhuzamosan viszont a szív arra is reagált, amikor a kutyák kedvességet, békés szeretgetést kaptak a gazdiktól: pulzusuk átlagban 57 BPM-re állt be, ami nagyjából 23%-os csökkenést jelent. Van abban valami megfoghatatlan, ahogy a szív megdobban a Szeretlek szó hallatán, majd megnyugszik a csendes összebújás közben.
Tény, hogy a résztvevők alacsony száma miatt a tanulmány inkább iránymutató, mintsem, hogy tudományos magasságokban értekezzen. Annyi azonban bizonyos – és ezt bármelyik, a kedvencével szeretetteljes kapcsolatot ápoló gazdi elmondhatja –, hogy mindenféle bizonyíték nélkül is tudjuk: kedvencünk megért minket, és valamiképpen azt is érti, amit mondunk neki. Egyúttal képes arra, hogy befogadja, értékelje a szeretetét, és kifejezze irányunkban szeretetét, a maga módján természetesen:
- odabújik hozzánk
- mancsát nyújtja vagy odadugja fejét szívünkhöz
- üdvözöl, amikor hazaérkezünk
- puszit ad, megnyalja a kezünket
- játszani hív, és féltett kincseit is megosztja velünk
- pocaksimit kér
- segítséget, útmutatást kér tőlünk, ha valamit nem ért, nem tud megoldani
- menedékért fordul hozzánk, amikor fájdalma van, fél vagy csak nem érzi jól magát
- … és így tovább.
A tanulmányban nemcsak a kutyák, hanem a gazdik szívritmusát is mérték. Vérnyomásuk átlagosan 10%-kal emelkedett, amikor kedvencüket nézték. Tudvalévő, hogy a kutyák társasága, barátsága megannyi jótékony hatással bír ránk, mind fizikai, mind mentális és érzelmi értelemben. A magas vérnyomás kiegyensúlyozása, a koleszterinszint csökkenése csupán néhány a testünkben végbemenő változások közül, melyeket kutyánknak köszönhetünk. Gyógyítanak minket!
Lelkünkkel is törődnek: általuk kevésbé érezzük magunkat magányosnak, elszigeteltnek, és szorongásunk is mérséklődik, hiszen ők ott vannak mellettünk, és szó szerint kirángatnak a szürke hétköznapokból. Több testmozgás, új helyek felfedezése, új tevékenységek kipróbálása kutyánk társaságában még ahhoz is hozzásegíthet, hogy másokkal találkozzunk, és barátokat szerezzünk. És mint tudjuk, kedvencünkről vég nélkül tudnánk mesélni – ennél jobb közös témát aligha találhatunk, legalábbis vérbeli kutyásként. :)
Tudományosan bizonyított az is, hogy négylábú barátunk közelsége, a meghitt pillanatok, amikor megsimogatjuk, megdögönyözzük, vagy csak mélyen belenézünk egymás szemébe, megnöveli szervezetünkben az oxitocin szintjét; a kettőnk közötti lévő erőteljes érzelmi kötődés és biztonságos alapokon nyugvó kapcsolat szeretethormonja ez. Mondjunk hát köszönetet kutyánknak mindazért a csodáért, mellyel bearanyozza mindennapjainkat! Mondjuk el neki azt is, hogy szeretjük – érteni, érezni fogja.
Forrás: greenmatters.com
Indexkép forrás: Getty
Elsírta magát az idős bácsi, amikor magához ölelhette kutyáját a kórházban
A szeretet a legnagyszerűbb gyógymód.
Brunch a mancsokért
Az alapítvány tizennégy éve dolgozik az Illatos úti, árva és sérült kutyák gyógyításáért, örökbefogadási esélyeinek növeléséért, gazdához juttatásáért.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Mit jelent, ha a kutya körkörösen csóvál a farkával?
Helikopterezik, propellerezik? Ismerős kifejezések, amik biztosan jelzik: kedvenced boldognak érzi magát!
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!