
Így gyógyítanak minket kutyáink!
2018. október 23., 16:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Mindennapi társaink, barátaink, lelkünk gyógyítói a kutyák. Nem is gondolnánk azonban, mi mindenben tudják még segíteni gazdáikat kifinomult szaglásuk segítségével! Életünket menthetik meg - ideje hát jobban becsülni ezeket a csodálatos állatokat!
Hihetetlenül érzékeny és finom szaglásuk segítségével négylábú barátaink nagy segítségünkre lehetnek a veszélyes betegségek felismerésében - így idejében megtehetjük a szükséges lépéseket gyógyulásunk felé.

Kép: dogsdetectcancer.org
Prosztatarák
2016 elején kapott engedélyeket egy brit kutatás, mely a kutyák rák-felismerő képességét vizsgálja, és olyan módszert dolgozna ki ennek kapcsán, mely megkönnyítené a daganatos betegek vizsgálatait. A kutatásban részt vevő kutyák 93%-os sikerrel szagoltáki ki a páciensek vizeletéből a prosztatarák jelenlétét!
A kutatásban hat labradort, két spánielt és egy magyar vizslát képeztek ki arra, hogy még fogékonyabbak legyenek a szagok érzékelésére. Ha a kutatás sikeres lesz, Nagy-Britanniában pár éven belül be is tudják majd vezetni ezt a diagnosztizálási módszert. Előnye, hogy sokkal hamarabb fel lehet majd ismerni a rákos sejtek jelenlétét - így időben megkezdhető a beteg kezelése is. Nem mellesleg „a kutyák sokkal megbízhatóbbak a létező vizsgálatok többségénél” - mondta Claire Guest.

Kép: blogs.discovermagazine.com
Tüdőrák
Egy 2011-es kutatásban is sikeresen szerepeltek a kutyák: 71%-os sikerrel állapították meg azt, szenved-e a beteg tüdőrákban. A betegek leheletmintájának szaga alapján képesek az ebek jelezni a daganat jelenlétét. A szakemberek szerint a rákos sejtek olyan illékony vegyületet bocsátanak ki, melyet a kutyák kifinomult szaglása képes érzékelni. Ez azért is számít nagy eredménynek, mert ezzel a módszerrel hatékonyan ki lehet szűrni a rákot, méghozzá időben. A betegeknek így nem kell feltétlenül átesniük a fájdalmas biopsziás vizsgálatokon. Természetesen a kutyák sem tévedhetetlenek - de még így is magas hatékonysággal képesek dolgozni.

Cukorbetegség
Ismert tény az is, hogy a kutyák képesek érzékelni a cukorbetegséget. Amikor a gazdi inzulinszintje csökkenni kezd, olyan illatanyagot bocsát ki a szervezete, mely a kutya számára jelzi egy esetleges roham közeledtét. Pár évvel ezelőtt történt egy eset, melyben Kiko a Jack Russel terrier leharapta gazdájának egyik lábujját. Kiko ezt nem gonoszságból tette: a kórházban megállapították, hogy a gazdának, Jerry Douthettnek kettes típusú diabétesze van, amelyről ő egészen addig a pillanatig mit sem sejtett. A kutya ezzel megmentette gazdája életét, hiszen ha nincs időben diagnosztizálva a betegség, annak szövődményei igen hamar leronthatják a beteg egészségét, életminőségét.
A kutyák abban is segíthetik cukorbeteg gazdájukat, hogy a közelgő rohamot előre jelzik nekik, így a beteg előre beveheti gyógyszerét. Ezek a rohamjelző kutyák az epilepsziás betegeknek is nagy segítséget jelentenek.
Forrás: abcnews.go.com, nol.hu, life.hu
Indexkép forrás: wallpapers.brothersoft.com
Cikk első megjelenése: 2015. augusztus 12.
Bizonyított: egy kutya jelenléte nyugtató hatással bír a gyerekekre
Gazdik és kutyabarátok mind egyetértenek abban, milyen csodálatos képességekkel rendelkeznek négylábú barátaink. Hála nekik, jobban érezzük magunkat, megnyugszik a lelkünk, újra tudunk mosolyogni a nehezebb napokon is. Most már az is tudományosan alátámasztott, hogy nemcsak mi, nagyok, hanem a kicsik is így érzik!
Hogyan találnak haza a kutyák?
Rengeteg megható történetet hallhattunk, olvashattunk elveszett kutyákról, akik dacolva távolsággal, időjárással, megtalálták a hazavezető utat. De hogyan képesek erre? Tényleg olyan jó az irányérzékük, mint nekünk? Vagy egy belső iránytű vezeti őket?
6 különös dolog, amit a kutyád megérez rajtad
"Esküdni mernék, hogy megérezte, egyszerűen tudta!" – Ha hallottuk már e szavakat kutyás ismerőseinktől, vagy első kézből tapasztaltuk kedvencünkön, elgondolkodhatunk a miérteken. Tényleg létezik az a bizonyos hatodik érzék? Vagy kifinomult szaglása „üzent” neki?
Horkol a kutyám! Betegségre is utalhat, ha alvás közben sűrűn rázendít
A jó egészség egyik alapvető feltétele a jó alvás – ezt kedvenceink is tudják. Nekik is szükségük van arra, hogy az alvásidő valóban pihentető legyen, ám a horkolás ennek útját állhatja, különösen, ha folyton felébred rá, és egy fárasztó éjszaka után úgy kel fel, mintha éppen csak szundított volna egy kicsit. Miért horkolnak a kutyák?
Több mint szőr - Mi mindenben segíti a bajusz a kutyát?
Kutyánkra nézve nem csak kedves tekintete, hanem a pofija körül meredező bajusz is meglágyítja szívünket. De milyen célt szolgálnak e különleges szőrszálak?