Így gyógyítanak minket kutyáink!
2018. October 23., 16:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Mindennapi társaink, barátaink, lelkünk gyógyítói a kutyák. Nem is gondolnánk azonban, mi mindenben tudják még segíteni gazdáikat kifinomult szaglásuk segítségével! Életünket menthetik meg - ideje hát jobban becsülni ezeket a csodálatos állatokat!
Hihetetlenül érzékeny és finom szaglásuk segítségével négylábú barátaink nagy segítségünkre lehetnek a veszélyes betegségek felismerésében - így idejében megtehetjük a szükséges lépéseket gyógyulásunk felé.
Prosztatarák
2016 elején kapott engedélyeket egy brit kutatás, mely a kutyák rák-felismerő képességét vizsgálja, és olyan módszert dolgozna ki ennek kapcsán, mely megkönnyítené a daganatos betegek vizsgálatait. A kutatásban részt vevő kutyák 93%-os sikerrel szagoltáki ki a páciensek vizeletéből a prosztatarák jelenlétét!
A kutatásban hat labradort, két spánielt és egy magyar vizslát képeztek ki arra, hogy még fogékonyabbak legyenek a szagok érzékelésére. Ha a kutatás sikeres lesz, Nagy-Britanniában pár éven belül be is tudják majd vezetni ezt a diagnosztizálási módszert. Előnye, hogy sokkal hamarabb fel lehet majd ismerni a rákos sejtek jelenlétét - így időben megkezdhető a beteg kezelése is. Nem mellesleg „a kutyák sokkal megbízhatóbbak a létező vizsgálatok többségénél” - mondta Claire Guest.
Tüdőrák
Egy 2011-es kutatásban is sikeresen szerepeltek a kutyák: 71%-os sikerrel állapították meg azt, szenved-e a beteg tüdőrákban. A betegek leheletmintájának szaga alapján képesek az ebek jelezni a daganat jelenlétét. A szakemberek szerint a rákos sejtek olyan illékony vegyületet bocsátanak ki, melyet a kutyák kifinomult szaglása képes érzékelni. Ez azért is számít nagy eredménynek, mert ezzel a módszerrel hatékonyan ki lehet szűrni a rákot, méghozzá időben. A betegeknek így nem kell feltétlenül átesniük a fájdalmas biopsziás vizsgálatokon. Természetesen a kutyák sem tévedhetetlenek - de még így is magas hatékonysággal képesek dolgozni.
Cukorbetegség
Ismert tény az is, hogy a kutyák képesek érzékelni a cukorbetegséget. Amikor a gazdi inzulinszintje csökkenni kezd, olyan illatanyagot bocsát ki a szervezete, mely a kutya számára jelzi egy esetleges roham közeledtét. Pár évvel ezelőtt történt egy eset, melyben Kiko a Jack Russel terrier leharapta gazdájának egyik lábujját. Kiko ezt nem gonoszságból tette: a kórházban megállapították, hogy a gazdának, Jerry Douthettnek kettes típusú diabétesze van, amelyről ő egészen addig a pillanatig mit sem sejtett. A kutya ezzel megmentette gazdája életét, hiszen ha nincs időben diagnosztizálva a betegség, annak szövődményei igen hamar leronthatják a beteg egészségét, életminőségét.
A kutyák abban is segíthetik cukorbeteg gazdájukat, hogy a közelgő rohamot előre jelzik nekik, így a beteg előre beveheti gyógyszerét. Ezek a rohamjelző kutyák az epilepsziás betegeknek is nagy segítséget jelentenek.
Forrás: abcnews.go.com, nol.hu, life.hu
Indexkép forrás: wallpapers.brothersoft.com
Cikk első megjelenése: 2015. August 12.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?
A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.
A macskák is gyászolnak, ha elveszítik legkedvesebb barátaikat, így a kutyákat is
Egy új tanulmány szerint a cicáknak is fáj, ha búcsút kell venniük azoktól, akiket szeretnek.
A kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai
A családi kedvencként tartott kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai, legújabb eredményeik azt mutatták, hogy sem a hőmérséklet, sem a páratartalom nem befolyásolta a kutyák teljesítményét, viszont a teszt helyszíne fontos tényező volt a feladat végrehajtása során.