
Minden harmadik kutyás szabálytalanul szállítja kedvencét autóban
2019. február 22., 12:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Ezzel pedig nem csak szabályt szegnek, de (és ez még fontosabb) veszélyeztetik kutyájuk, utasaik és saját maguk testi épségét is. Mi több: a többi közlekedőt is. Megéri kockáztatni?
A gazdik nagy része gyakran utazik együtt kedvencével az autóban. Állatorvoshoz, kutyás túrákra, kirándulásokra, netán nyaralásra. A hosszabb-rövidebb útra induláskor azonban sokuk hajlamos megfeledkezni az előírásokról. A Ford által nemrégiben megrendelt felmérés szerint a gazdik 32 százaléka nem törődik kedvence biztonságos szállításával. Ez sajnos elég magas arány!
A KRESZ szerint a kutya rakománynak számít. A rakományt pedig úgy kell elhelyezni a járműben, hogy a közlekedés biztonságát, valamint a személybiztonságot ne veszélyeztesse. Erre kedvencünkre nézve több lehetőségünk is van: ráccsal vagy hálóval leválasztott csomagtérben utazhat kedvencünk, kutyák számára készült biztonsági övet rögzíthetünk hámjára (nyakörvre csatolva baleset esetén veszélyezteti ez a megoldás kutyánk épségét!), de utazhat egy rögzített boxban is.

Fotó: Ford
De miért is fontos ez? Elsősorban nem azért, hogy megfeleljünk egy újabb szabálynak, amit talán csak nyűgnek érzünk. Egy szó: biztonság. A kedvencünké, akit legtöbben családtagként tartunk számon. Az utastársainké, akik lehetnek szeretteink, gyermekeink, barátaink. Saját biztonságunk. A többi közlekedő biztonsága.
Nézzünk néhány példát: bármikor előfordulhat, hogy valami miatt egy erősebb fékezést kell végrehajtanunk. Egy nem megfelelően utaztatott kutya teste egy ilyen fékezésnél szabadon zuhan az utastérben, hiszen nem tud úgy kapaszkodni, mint mi, nincs bekötve, és szállítóbox sem védi. A kisebb sérülésektől az egészen nagyokig bármilyet elszenvedhet egy vészfékezéskor. Előre is zuhanhat, akár az elöl ülő utasoknak csapódva, így ők is akár komoly sérülést szenvedhetnek. Baleset során akár az autóból is kizuhanhat kedvencünk…
Ha kutyánk nincs megfelelően rögzítve, vagy megkötve, szabadon mozoghat az utastérben, olyan szituációk is adódhatnak, melyek abszurdnak tűnnek, viszont volt már példa ebből adódó balesetre: volt már rá példa, hogy a hátsó ülésen utazó eb kedvességből megnyalta gazdija fülét, aki azonban erre nem számított, megijedt és elrántotta a kormányt, beleütközve így egy másik autóba. Ugyanígy okozhat bajt egy izgága kutya, vagy épp a csendben hirtelen érkező vakkantás. A Ford felmérése során olyan esetet is említettek a résztvevők, hogy kedvencük egyszerűen fogta magát és kiugrott az autó lehúzott ablakán. Elgondolkodtató, igaz? Megéri kockáztatni?

Fotó: Ford
“Nagyon sokat jelent számomra, hogy bárhová megyek is, Emilt mindig magammal tudom vinni, és büszke vagyok rá, hogy ő is segített más kutyásoknak abban, hogy kedvenceiket biztonságban és kényelemben szállíthassák,” mondta a Ford mérnöke, Rene Berns kutyusára, Emilre utalva. Az ausztrál juhászt gyakran viszi magával autójában a mérnök - a kutya nyújtott számára segítséget akkor is, mikor autót tervezett. Pontosabban a Focus csomagterét, melyet úgy terveztek át, hogy abban a legnagyobb kutyaszállító box is tökéletesen beférjen.
Emil volt a tesztalany ahhoz, hogy kialakítsák a lehető legnagyobb kutyaszállító ketrecet, ami befér a Focus kombi csomagterébe. Végül sikerült egy olyan ketrecet készíteni, amiben még a világ legmagasabb kutyája, egy ír farkas is kényelmesen utazhat.
Legyünk felelősek kutyánkért, szeretteinkért, magunkért! Ne kockáztassunk!
Floridában betiltanák, hogy utazás közben a kutyák kidughassák fejüket a kocsi ablakán
Egészségük védelme és biztonságuk érdekében a törvényjavaslat illegálissá tenné e kedvelt szokást.
Az állataim nélkül soha!
Az utóbbi időben azonban ez a jelenség mintha felerősödött volna. Magam is számtalan állatos, állatvédős, állatmentős csoportnak vagyok a tagja. És bizony már naponta több ilyen posztot is látok, ahol „megváltozott életkörülményekre”, allergiára, egyéb betegségre, költözésre, stb. hivatkoznak a tulajdonosok.
Fényesen csillog a prágai Károly híd szobrának kutyafigurája, a látogatók érintésének hála
Kedves és hűséges kisugárzásának köszönhetően szívből átérezzük a bennünket összekötő, ősidőktől eredő szeretetet.
Kutyáknál is jelentkezhet pánikroham?
Egy kellemetlen, ijesztő élmény bizonyos emberek, tárgyak, állatok vagy helyzetek kapcsán szorongást válthat ki a kutyában. De mikor lép át a szorongás pánikba? Mit kell tudnunk az állapotról?
Miért szeretik annyira a kutyák a pocaksimit?
Simogatás közben kedvenced a hátára hemperedik és ragyogó tekintettel néz? Mintha azt kérné, vakargasd meg a pocakját is. Mitől olyan jó, és mit árul el kettőtök kapcsolatáról?