Ne ments meg minden állatkölyköt kutyaséta alatt! - Állatvédelem
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Ne ments meg minden állatkölyköt kutyaséta alatt!

2019. június 05., 06:30


Szerző: S.Zs.


Kategória: Állatvédelem




Tavasz végén, nyár elején sok elhagyottnak tűnő vadállat kölyökbe botolhatunk kutyasétánk alatt. Mivel mind állatbarátok vagyunk, természetes, hogy azonnal a segítségükre szeretnénk sietni, hisz ki tudja, mi történt a kölyök anyjával. A legtöbbször azonban inkább ártunk, mint segítünk...

Petissimo Petnovember

hirdetés (X)



Elindulunk kutyánkkal a szokásos délutáni sétánkra a közeli erdőbe, vagy épp egy hétvégi hosszabb túrára ki a természetbe. Ritkán, de előfordul, hogy valamilyen vadállattal találkozunk, akik általában gyorsan el is tűnnek szemünk elől, biztonságos helyet keresve maguknak. Mi gyönyörködünk bennük, megdicsérjük kutyánkat, hogy nyugodtan viselkedett és nem ugatott, vagy szaladt utána, majd megyünk tovább.

 

De mi van akkor, ha egy elárvultnak tűnő kölyökre bukkanunk, akik próbál észrevétlen maradni a fűben, vagy épp a bokor alján, ám nekünk mégis úgy tűnik, hogy éhes, szomjas, magányos, de egyébként is olyan kis soványnak tűnik… Végigfut agyunkban az összes lehetséges (és tragikusnál tragikusabb) magyarázat, mi történhetett a kis állatkával, az anyjával és úgy egyébként is… Azonnal bekapcsol bennünk az “állatvédő-üzemmód”, és azon kapjuk magunkat, hogy rohanunk vissza a kocsihoz, ölünkben a szegény elárvult kis állatkával.

 

Eközben azonban előfordulhat hogy a “szegény elárvult állatka” anyja visszaért hozzá, és értetlenül keresi kicsinyét, nem értve, hova tűnt arról a biztosnak hitt helyről, ahol hagyta.

 

 

Bármilyen aranyosak is együtt, ne engedjük oda kutyánkat a kis állathoz, és mi se nyúljunk hozzá!
Bármilyen aranyosak is együtt, ne engedjük oda kutyánkat a kis állathoz, és mi se nyúljunk hozzá!
Fotó: goodwp.com

 

 

Az őzek, szarvasok, nyulak legfiatalabb egyedeihez szigorúan tilos hozzányúlni. Nem szabad megsimogatni, akár csak egy ujjal is. Nem szabad ölbe venni se egy szelfi erejéig, se azért, hogy megvizsgáljuk, minden végtagja ép-e. És főleg nem szabad elcipelni magunkkal, hogy aztán otthagyjuk az állatorvosnál, vagy hogy magunk neveljük fel az udvaron. Ezen kis állatkák a legjobb helyen vannak ott, ahol megbújnak. Úgy tűnik, magukra maradtak, ám egyáltalán nem örökre: anyjuk elment, hogy saját éhségét csillapítsa, vagy épp csak azért, mert hallotta, érezte közeledésünket, és kereket oldott. Ez teljesen természetes ezeknél az állatoknál, ne háborgathassuk hát a kicsiket, bármennyire is segíteni szeretnénk! Fontos, hogy kutyánkat se engedjük oda hozzájuk. Ha az anya megérzi kicsinyén a szagunkat, lehet, hogy végleg elhagyja…

 

Hasonló a helyzet a madárfiókákkal is. Nagyon ritka, hogy véletlenül essenek ki fészkükből a kicsik (ez jellemzően nagyon erős szélben, viharban történhet meg). sokszor a még röpképtelen fiókák maguktól hagyják el a fészket, és ne gondoljuk, hogy ezzel egyből a halálba ugranak! Ügyesen elbújnak, szüleik pedig könnyedén megtalálják őket, és a fészken kívül is etetik őket.

 

 

A kis vadmalacot se háborgassuk: könnyen magunkra haragíthatjuk az anyakocát!
A kis vadmalacot se háborgassuk: könnyen magunkra haragíthatjuk az anyakocát! 
Fotó: mnn.com

 

 

Szintén nagyon ritka eset, hogy vaddisznó malacot lássunk egyedül bóklászni. A kismalacok mindig anyjuk mellett maradnak. Mégis, ha magányos malackával találkozunk, ne háborgassuk se mi, és kutyánknak se hagyjuk! Ijedtségében nagyon hangos visítással hívja mamáját, aki azonban nem ismer tréfát, ha malacáról van szó! A kicsinyét védő anyakoca igen veszélyes, gondolkodás nélkül támad!

 

 

Hogyan segíthetsz mégis?

A legtöbbet azzal teszed, ha nem nyúlsz az apróságokhoz, és továbbállsz. Kutyád tartsd pórázon, hogy ő se akarjon barátkozni az állatkákkal. Induljatok tovább!

Ha van rá lehetőséged, 4-5 óra elteltével menj vissza a helyszínre: jó eséllyel a kisállat hűlt helyét találod csak. Ez esetben tudhatod, hogy a kicsi anyukája visszajött érte, és együtt indultak tovább.

Amennyiben az állatka mg mindig ugyanott van, sejthető, hogy valóban baj történhetett. Ez esetben kérjünk segítséget egy közeli állatvédő szervezettől, állatorvostól, vagy esetleg vadasparktól vagy állatkerttől. (Ezek telefonszámainak érdemes előre utánanézni, mielőtt a kölyköt megyünk ellenőrizni, így nem a helyszínen kell keresgélnünk.)

Ha madárfiókát látunk, és egyértelmű, hogy bajban van, kérjük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület segítségét!

 

 

 

 


Indexkép forrás: goodwp.com

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!

Őszi kutyasétáltatás Őszi kutyasétáltatás
Az ősz kétségkívül a legideálisabb időszak a hosszú sétákra kutyusunkkal, hiszen nem olvadunk el a nyári melegben, és nem fagyunk át a téli latyakban. Sok gazdi több napos pihenésre indul kutyástul ősszel.

Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?

Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?

Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés! Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Mondial Assistance GesmbH Petcast JULIUS-K9 MTI

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Rendeletmódosítás kellene, hogy a terápiás kutyákat beengedhessék az egészségügyi intézmények Hírek - Címlapon
Rendeletmódosítás kellene, hogy a terápiás kutyákat beengedhessék az egészségügyi intézmények
Így válaszd ki a tökéletes kutyahordozót négylábúdnak Hírek - Címlapon
Így válaszd ki a tökéletes kutyahordozót négylábúdnak