Négy tappancs a forgatagban?
2016. August 27., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Jó tudni!
Vásárok, fesztiválok, felvonulások. A nyár vége és az ősz sok izgalmas programot tartogat! De jó-e az, ha kutyánk is velünk tart a nyüzsgésbe, és mire kell odafigyelnünk, hogy mindenki jól érezze magát? A hétvégi Savaria Történelmi Karnevál apropóján vesszük végig ezeket a kérdéseket.
Szombathely városában négy napra a feje tetejére áll az élet, a Savaria Történelmi Karnevál programjai egészen az ókorig repítik vissza az érdeklődőket. A tereken standok, vásárosok várják a portékákra ácsingózó vevőket, miközben koncertek, előadások váltják egymást a több helyszínen felállított színpadokon. 96 órára, azonban nem állhat meg az élet, sétáltatni, játszani, mozgatni ugyanúgy kell kutyáinkat, sőt. De vajon van helye a négy tappancsnak a nyüzsgő forgatagban?
A fesztiválok zajosak, tömeggel, zaj, illat, látvány ingerekkel járnak, ez tény. Az, hogy a négylábúak erre miként reagálnak abszolút egyedfüggő. Ismernünk kell kutyánkat, ez az elsődleges szabály. Amennyiben kedvencünk fél a tömegtől, a furcsa, megváltozott helyzetektől, akkor érdemes kora reggelre időzíteni a nagyobb sétákat. Az estéket azért sem ajánlatos megkockáztatni, mert a karneválozók bizonyos része hajnalig ropja a táncot, némi járulékos anyag (pl. alkohol) társaságában. A korai órákra azért a legkitartóbbak is elfáradnak, így viszonylagos csendben vihetjük ki ebünket a reggeli sétájára.
Az üvegszilánkokra, szemétkupacokra, ételmaradékokra jó, ha figyelünk. Ha kópénk hajlamos a zabálásra, akkor ebben az időszakban maradjunk a pórázon sétáltatásnál a könnyebb kontroll érdekében. Napközben nem kell folyamatosan nyugtatgatni kutyánkat, hiszen ezzel is csak azt erősítjük benne, hogy valami nagyon nem a megszokottak szerint alakul.
Szerencsésebb helyzetben vagyunk akkor, ha kedvencünk szereti az ilyen „felfordulásokat”, esetleg érdeklődik minden után, ami új. Ilyenkor a legnagyobb nyüzsiben is kimehetünk sétálni, de azért jobb, ha figyelünk kutyánk testi épségére, mert sajnos a tömeg a legkevésbé sem néz a saját lába elé és alá. A póráz ebben az esetben is elengedhetetlen, pláne, hogy bármikor érheti kedvencünket olyan váratlan inger, amely megrémítheti, megijesztheti. Fontos, hogy ezeket a szituációkat higgadtsággal, azonnal le tudjuk kezelni, így megakadályozva azt, hogy az eset mély nyomokat hagyjon maga után. A tűzijáték, a muskétások sortüze pontosan ilyen váratlan presszió lehet, de a kutya elriasztó spray hatásáról sem szabad elfeledkeznünk.
Ezek a készítmények képesek a teljesen nyugodt, megbízható kutyákat is összezavarni, megijeszteni: erős szaguk olyan reakciót váltanak ki, amely menekülésre készteti az ebeket. Sajnos, hogy sok árus – portékájuk védelmében – ilyen eszközhöz fordul, kérdés, hogy ez mennyire humánus megoldás? (Leginkább a virágárusok standjainál tapasztaltuk ezt a módszert, ezekre figyeljetek oda legjobban!) Sajnos az ilyen módszerek létjogosultságát a figyelmetlen gazdák azzal is erősítik az árusokban, hogy hagyják, hogy kutyájuk megjelölje a stand szélét, a kipakolt virágokat, vagy árukat. Figyeljetek oda, gazdik!
A legfontosabb mégis az, hogy amennyire lehet, élvezzük ki a fesztivál ízeit, színeit úgy, hogy közben alkalmazkodunk négylábúnk természetéhez. Így a karneváli forgatag is kutyajó programmá avanzsálhat.
Indexkép forrás: nyugat.hu
Cikk első megjelenése: 2015. August 27.
3500 kutyabarát a Városligetben – ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia
3500 kutyabarát gyűlt össze a hétvégén a budapesti Városligetben megrendezett DOGZ Fesztivál és Konferencián. A család- és állatbarát esemény a szórakozás mellett számos edukatív programot és hasznos információkat kínált a kutyatartás iránt érdeklődők számára.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?
Miért nem passzol a kutyám személyisége a fajtájához?
Kutyaválasztáskor ösztönösen is a személyiségünkhöz legjobban illő négylábút szeretnénk megtalálni. Ebben segíthetnek a fajtaleírások, melyekből olyan fontos dolgokat is megtudhatunk, mint a fajta megjelenése, testmérete, mozgásigénye és jelleme. Olykor viszont meglepetést okozhat, ha kiszemeltünk nem igazán felel meg az „ideális” képnek. Mi történhetett?