"Ő az én kis életmentőm" - Kutyájának köszönheti, hogy időben kiderült, mellrákja van
2023. június 30., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
„Luna nélkül nem jöttem volna rá, hogy baj van. És akkor nagyon másként alakulhatott volna a történetem."
Az Angliában élő Trisha Allison hétvégéje a szokásosan indult. Szombat délelőtt éppen a tévét nézte, amikor kétéves kedvence, Luna felugrott az ölébe, és mancsával elkezdte bökdösni a nő jobb mellét. Hevesen szimatolta, mintha valamit talált volna ott, végül megnyugodott, leheveredett gazdija mellé. De egy pillanatra sem hagyta magára a nap folyamán.
„Nagyon szeretnivaló kutyus, de így még sohasem viselkedett korábban – nem hagyott békén, folyton a nyomomban járt.”
Mivel fájdalmat érzett azon a helyen, ahol Luna hozzáért, megvizsgálta magát, és úgy érezte „valami nincs rendben”. Hétfőn első dolga volt, hogy időpontot kérjen orvosához. Két héttel később, április 18-én kézhez kapta a diagnózist, miszerint rákos daganatot találtak a jobb mellében.
Azonnal megkezdték kezelését. Időközben két operációt is elvégeztek rajta, és Allison most arra vár, szüksége lesz-e további kemoterápiára. A korai felismerésnek hála orvosai szerint jók az esélyei. Mindezt pedig egyedül kedvencének köszönheti:
„Azt hiszem, egyszerűen tudta. Ő az én kis életmentőm” - mondta el az ötvenéves asszony egy interjúban.
A Notthigham egyetemi kórház szóvívője szerint nem ez volt az első eset, hogy egy kutya hívta fel a gazdi figyelmét a betegségre. Már többször is előfordult, hogy szokatlan viselkedést tapasztaltak kutyájuknál, például „túlzott lelkesedéssel szaglászta az érintett testrészt”. Természetesen ez nem jelez minden esetben bajt, de elengedhetetlen, hogy a gazdik rendszeresen végezzenek önvizsgálatot, és eljárjanak a szűrővizsgálatokra is.
Allison mindig is odafigyelt erre, de a legutolsó vizsgálat során sem vett magán észre semmit. Úgy véli, akkor is fontos időt szánni erre, ha „kedvence nem ösztönzi rá az embert”.
„Luna nélkül nem jöttem volna rá, hogy baj van” - jelentette ki az asszony. Akár sokkal több időbe is beletelhetett volna, mire kiderül, hogy daganat növekszik a mellében. – „És akkor nagyon másként alakulhatott volna a történetem” - mondta el Allison, aki örökké hálás lesz kutyájának.
Forrás: people.com
Indexkép forrás: SWNS/People
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?