Óriási sikerrel zárta a magyar csapat a Mentőkutyás Világbajnokságot!
2016. October 01., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
A hétvégén kiválóan teljesítettek a magyar párosok az Olaszországban megrendezett 22. Mentőkutyás Világbajnokságon.
A feladatokról, a versenyről, a felkészülésről és a kutyákról , Kröpfl Erzsébetet kérdeztük:
Vágjunk a közepébe, hiszen ez a legtöbbeket érdeklő kérdés: hogy sikerült a világbajnokság?
A VB három részből áll : Rom és pálya, Terület és pálya, Nyom és pálya.
Magyar résztvevők száma 11 páros:
- Mancs a Kézben Mentőkutyás Egyesület:
- Pinkóczi Diána és Mangó 5. hely egyéniben ( Rom és pálya ) ,
- Zachar Erzsébet és McAffe( Terület és pálya )
- Vida Zsuzsanna és Neo( Rom és pálya )
- SOS MKE : Gáspár Ildikó és Szuszó ( Nyom és pálya )
- Szalánci Gábor és Roger ( Rom és pálya )
- Szemes Zsuzszanna és Szindy ( Terület és pálya )
- Kröpfl Erzsébet és Gamin 12. hely egyéniben ( Rom és pálya )
- Kutyákkal az Életért Alapítvány Pannon Csoportja :
- Arató Péter és Bindy ( Rom és pálya ) 4. hely egyéniben
- Belényi Bea és Zen 7. egyéniben ( Rom és pálya )
- Leczki Sarolta és Bosco 13. hely egyéniben ( Rom és pálya )
- Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat:
- Balázs László és Symba ( Terület és pálya )
A Világbajnokság RH-T ( rom és pályamunka ) magyar szempontból nagyon jól sikerült, már az hatalmas eredménynek mondható , hogy 51 párosból 13 sikeres munkát láttunk, ebből 5 magyar párosét! Sajnos a többieknek nem sikerült teljesíteni. ( ez azt jelenti, hogy a romon nem lett meg mind a 3 személy, csak 2 vagy 1 , ilyenkor a pályamunka, hiába van teljesítve, nem kerül értékelésre a végén. Ezért is volt “csak” 13 sikeres munka!
A csapatversenyben 2. helyen végzett Magyarország! Ez óriási eredmény!
Az egyéni eredményeket tekintve is büszkék lehetünk minden párosra! ( nem kisebbítendő azoknak a párosoknak a munkája sem, akik kijutottak a VB-re, mert ahhoz, hogy valaki itt legyen rom esetén pl. emelt szintű romkutató vizsgának meg kell lennie! )
Mi a legnagyobb kihívás egy ilyen versenyen?
A legnagyobb kihívás a keresőmunka ( szimatmunka ) sikeressége, mert anélkül nincs sikeresen teljesített 2 fázis! Mivel az ilyen szintű nyomás alatt mutatkozik meg igazán a páros közti jó kapcsolat és a felkészültség. A bírók ilyenkor figyelik a taktikát, a kutya irányíthatóságát, jelzéstechnikáját, jelzésminőségét, a kutya keresési aktivitását, a kutya mozgását, a felvezető felkészültségét. Minden esetben van egy story, hogy mi történt, milyen élethelyzet van ( gázrobbanás, földrengés stb . ) Ilyenkor a felvető kérdéseket tehet fel, majd az erre adott válaszok alapján elmondja a taktikáját, hogyan jelez a kutya a személyt ( ugatással, bringsel ). Utána megkezdik a munkát, amire 30 perc van és 3 személyt kell megtalálni. Ezek a személyek el vannak rejtve a romterületen ( ugyanez van területen is ) . Itt lehetnek mély, magas, zárt stb. rejtések. Ezek a mentőkutyák képesek több méter mélyen lévő élő személyt is bejelezni, akár a törmelékek alatt is! Miután megvan a 3 személy következik az értékelés és a pontszámok. A maximum adható 200 pont.
A pályamunkán ügyességi és engedelmes feladatok váltják egymást, amit a bírói lejelentkezés után sorsolással döntenek el, hogy melyik feladat melyik után következik, addig a másik páros kifektetéssel kezd ( ilyenkor a kutyát le kell fektetni egy kijelölt helyen és amíg a másik páros dolgozik neki ott kell helyben maradnia végig! A feladatok pályán helybenmaradás, menetelés ( egy adott lépésszámból álló forma lejárása, mely áthalad egy csoporton, ami 4 főből és 2 kutyából áll a kutyának a kutyavezetője felé koncentrációt és felszabadultságot kell sugároznia), távolságkontroll ( 3 asztal van egymástól 40 méterre és ott mondja meg a bíró, hogy milyen sorrendbe hova kell a kutyát küldeni ), pózus ( menetelés közben ültetés, fektetés, állítás), apport ( egy eldobott használati tárgy pl. zseblámpa,cipő stb. visszahozatása vezényszóra a legrövidebb úton,a végén ültetéssel és vezényszóra elengedéssel és lábhoz kerüléssel), cipelés ( az asztalról a kutyavezető veszi fel a kutyát és egy idegen embernek adjuk át, aki 10 méter után leteszi, majd a kutya vezényszóra behívás és lábhoz igazodás), mozgó hordóhíd ( alapállásból indul a kutya vezényszóra fel kell ugrania a hordóhídra ott vezényszóra meg kell állnia, majd miután a kutyavezető becsatlakozik mellé végig mennie rajta - a végén megállni, majd leugrani és felvenni a szabályos alapállást ), kúszó ( alapállásból vezényszóra a kutyának végig kell menni a kúszón, majd mikor kijött vezényszóra le kell feküdnie), létra ( alapállásból vezényszóra fel kell mennie a létrára és végig kell mennie rajta, majd a végén a kutyának meg kell állnia és a kutyavezető leveszi ). Itt a maximum adható pontszám 100.
Ha mindkét fázis sikeres, akkor a kettő összege adja a végső pontszámot.
Hogyan készültök fel egy ilyen versenyre?
Ezekre a megmérettetésre a csapatok tréning-utakat szerveznek, belföldön és külföldön egyaránt, ahol idegen romon tudnak ugyanilyen szituációkat gyakorolni. Egy ilyen csapat több főből áll és nagyon fontos a felkészültségük, szakértelmük.
A kutyák mennyire érzik a verseny “súlyát”?
A kutyák a verseny súlyát leginkább a feszültségen keresztül érzik. Ilyenkor agyban nagyon elfáradnak, nem is a fizikai megterhelés a sok számukra, hanem a folyamatos szimatmunka alatti koncentráció. Ugyanez a koncentráció fárasztja el őket a pályamunka alatt is, mivel állandó kontaktban kell lennie a kutyavezetővel és nincs jutalmazásra lehetőség semelyik fázisban sem!
Milyen gyakran vesztek részt megmérettetésen? Mi a terv, mi lesz a következő?
Igaz VB egy évben csak egyszer van, viszont vizsgák és versenyek minden évben többször több helyszínen, kül- és belföldön egyaránt. Nekünk Zina nevű Bordercollie-val jövőre terület MRT ( 2 napos bevetési gyakorlati vizsga ), Gaminnal ( beauceron ) pedig rom MRT lesz, amin részt veszünk. Ezen kívül itthoni és külföldi versenyek, vizsgák is vannak, illetve szoktunk bemutatókat is tartani gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Gratulálunk minden párosnak, fantasztikusak vagytok!!
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
A macskák is gyászolnak, ha elveszítik legkedvesebb barátaikat, így a kutyákat is
Egy új tanulmány szerint a cicáknak is fáj, ha búcsút kell venniük azoktól, akiket szeretnek.
Miért érintik össze orrukat a kutyák?
Üdvözlés, információgyűjtés, a kötődés növelése... Mi mindenben segítheti a kutyákat ez a barátságosnak tűnő gesztus?
Ki lesz Az Év Hős Kutyája Magyarországon?
Szolgálati, terápiás, segítő és mentőkutyákat lehet nevezni Az Év Hős Kutyája díjra augusztus 15-ig. A munkakutyák számára meghirdetett verseny célja, hogy bemutassa, népszerűsítse és elismeréssel díjazza azon ebeket, amelyek áldozatos munkájukkal nap mint nap embereken segítenek. A hősies munkát végző kutyák jelöléséről a hoskutya.hu oldalon lehet részletesen tájékozódni.
Még több veszteség a mentőkutyásoknál – Rafi és Zulu is átkelt a szivárványhídon
Újabb két hőssel bővült az égi csapat: Rafitól és Zulutól is búcsúzunk.