Őssejtes kezelések már az állatgyógyászatban is
Az MSCell4Vet Laboratórium fejlesztése
2015. július 01., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Magyar fejlesztéssel elérhetővé vált, kutyáink ízületi betegségeinek leküzdése, akár hosszú távon is. Korábban is alkalmazták az őssejteket állatgyógyászatban, de azok csak időszakosan, néhány hónapra, vagy évre oldották meg a problémát.
Az őssejt minden emlős szervezetében megtalálható. Más sejtektől való eltérésük mindössze abban mutatkozik meg, hogy mitotikus osztódással képesek a szervezet különböző funkcióit ellátó sejtekké differenciálódni. Két fajtájuk ismeretes. Az egyik a hólyagcsíra, vagy embrionális korban kialakuló embrionális őssejt, a másik pedig a felnőtt, vagy szöveti őssejt.
Az új fejlesztésben az őssejtek ezen változékonyságát felhasználva, zsírszövetből kivont állományból alakítottak ki csont, ín, izom, és porcszövetet. A felnőtt őssejtek megoldást nyújtanak könyök- és csípőízületi diszpláziára, arthrózisra, törésre, és teljes ínszalag szakadásra is. A gyógyulási idő viszonylag rövid, ugyanis az őssejtek gyulladáscsökkentő hatásúak. Ezt a tulajdonságot figyelembe véve állítható, hogy egyik egyedből a másikba oltva sem lökődnek ki a szervezetből, valamint ennek a tulajdonságnak az ismeretével válhatott valóra a fejlesztés.
Míg korábban ugyanazon egyedekből vették le a beoltandó anyagot, úgy most eltérőek a donorok. Ennek lényege, hogy nem a genetikai hibát hordozó őssejtet ültetik be a kutyába, hanem egy egészséges egyed őssejtjeit. Ez akár az eb egész életére pontot tehet az ízületi problémák végére.
A könyökízületi diszplázia évente körülbelül száz kutyát érint országosan. 4-6 hónapos korban alakul ki, így megpecsételi az állat további életét. Ha a kezelést választjuk részleges, vagy akár teljes gyógyulásnak is tanúi lehetünk. Az eljárás egyszerű. Őssejteket juttatnak a kezelni kívánt ízületbe, vagy ízület mellé, ahol azok olyan sejtté alakulnak, amilyenre a szervezetnek szüksége van. Kockázata minimális (ellenben a műtétekkel), súlyos mellékhatása nem ismert.
Az ára sajnos elég magas, de fiatal kutyánál még így is érdemes elgondolkodni a beavatkozáson. Érdeklődni az Őssejt Laboratórium honlapján lehetséges a megadott, és a kezelést is végző állatorvosoknál. Az MSCell4Vet-et már a Facebook-on is elérhitek!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: allatkorhaznyiregyhaza.hu
Indexkép forrás: cdn.nocamels.com
Radioaktív kutyák? Kiderült, milyen szupererővel bírnak Csernobil kóbor kutyái
A legújabb kutatások szerint különleges képességekre tettek szert Csernobil kutyái: immunissá váltak a sugárzásra, a nehézfémekre és a környezetszennyezésre.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.