Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
2024. szeptember 19., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Elmerülni a varázslatos színekbe boruló táj látványában, kikapcsolódni a mindennapokból, elengedni a stresszt – tenni mindezt imádott kedvencünk társaságában ősszel! Ugye milyen nagyszerűen hangzik?
Ám ahhoz, hogy valóban jól érezhessük magunkat, és biztonságban tölthessük el közös szabadidőnket, jó néhány dologra érdemes odafigyelni. Első lépésben mindjárt kezdjük is azzal, hogyan tervezzük meg a kirándulást?
Tervezés – Az élménydús őszi kaland kulcsa
1) A tökéletes őszi túraútvonal kiválasztása
A tökéletes alatt itt nem általánosságokban beszélünk, hanem a „nekünk való” kirándulásról. Ehhez elengedhetetlen önmagunk és kutyáink alapos ismerete, hiszen egy 5 hónapos virgonc kölyökkel ugyanúgy nem indulunk el 10 kilométeres sétára, mint egy öregecske, de még aktív ebbel.
Az ok egész egyszerű: egy ilyen hosszú táv, a göröngyös talajon való mozgás, a fel-alá rohangászás túlzott megterheléssel járna a fejlődésben lévő kölyök szervezetének, csakúgy mint egy idősebb kutyus ízületeinek, csontozatának, izomzatának, és persze a szív és tüdő is fokozottan dolgoznak ilyenkor.
A kevesebb nemcsak néha több, hanem esetükben is, hiszen bőven elegendő egy kellemes séta a viszonylag sík ösvényen, ahol szabadon mozoghatnak, szimatolhatnak és kedvükre pihenhetnek, amikor elfáradnak. Okosan kell kiválasztani a túraútvonalat, de mire is figyeljünk?
A túraösvény legyen kutyabarát
Kerüljük azokat a természetvédelmi helyeket, ahol kifejezetten tábla tiltja a kutyás kirándulást. Olvassunk utána, hogy a kiszemelt útvonalon életbe lépett-e bármilyen korlátozás (pl. szarvasbőgés, vadászat, ebzárlat miatt), és ha igen, mettől-meddig tart térben és időben.
Legyünk tisztában kutyánk fizikai képességeivel
És itt nem a teljesítőképesség határát értjük, amit bátran kitolhatunk. Nem az a cél, hogy rogyásig lefáradjon a kutya (és a gazdi), hanem az, hogy jól érezzük magunkat! A meredek emelkedők és lejtők kihívást jelenthetnek a kistestű, aprólábú kutyáknak, de a nagytestű és óriás ebek ízületeinek is megterhelő lehet! Egy kis izomláz még belefér, és valószínűleg lesz is.
Gondoljunk csak bele: ugye, hogy sokkal jobb kellemesen elfáradva, vidám élményekkel gazdagodva hazatérni, mint robot módjára menetelni sok-sok kilométeren át? (Aztán összeesni a kanapén és két napig kidőlve lenni...)
2) Készítsük össze a szükséges felszerelést
Amikor őszi sétára indulunk, egy kicsit másként kell összepakolnunk a hátizsákot, mint például nyáron – főleg, ha kedvencünk is velünk tart a kalandra. Íme egy ellenőrző lista a kötelező dolgokról a kutyával való őszi túrához:
Vízálló kutya esőkabát
Az őszi időjárás kiszámíthatatlan. Egy vízálló minőségi kutyakabát azonban szárazon és melegen tartja kutyusunkat akkor is, ha feltámad a szél, elkezd esni az eső, vagy hirtelen hűvösebbre vált az idő (például árnyékos völgybe érve vagy sűrű erdőn áthaladva).
Csúszásmentes kutyacipő
Az út veszélyes lehet az ősszel lehulló nedves levelek miatt. Védjük a kutya mancsát az avarban megbúvó élesebb tereptárgyaktól. Ilyenek például: kidőlt fa szilánkos végei, nagyobb kövek, sziklás talaj. A gumírozott talpú kutyacipő csúszós felületen is jobb tapadást biztosít.
Szigetelt vizes palack és itatótál
Kutyáink ugyanúgy meg fognak szomjazni a kirándulás során, mint mi. Sőt! Gyakran még többet is mozognak, ezért fontos, hogy kellő mennyiségű víz legyen nálunk. Válasszunk jól záródó vizespalackokat, az összehajtható itatótál pedig különösen praktikus, mivel kisebb helyet foglal el hátizsákunkban.
Jutalomfalat
Van még kérdés? Viccet félretéve: válasszunk könnyű és finom falatokat, melyeket kedvencünk is örömmel fogyaszt. Nekünk is jól tud esni egy szendvics vagy energiaszelet a kirándulás során – kutyusunk pocakjáról se feledkezzünk meg a nekivaló falatokkal!
Hám
Válasszunk a kutya számára kényelmes hámot, mely egy hosszabb, több órán át tartó kirándulás során is könnyen viselhető, biztonságos. Ne akkor adjuk rá először, amikor túrázni indulunk - olyan ez, mint egy új cipő, amit érdemes "bejáratni" otthon, mielőtt egész nap a lábunkon lenne. Szoktassuk hozzá a kutyát a hám viseléséhez, állítsuk be a méretet, és dicsérjük sűrűn, ha gondtalanul mozog benne.
Póráz
A legtöbb helyen törvényi előírás, hogy a kutya pórázon legyen tartva. Emellett viszont rendkívül hasznos is ez az eszköz, ha kedvencünk rövid ideje van velünk, még éppen csak ismerkedünk egymással, dolgozunk a biztonságos kötődésen, vagy éppen csak tanulgatjuk a behívást.
Attól, hogy kiszabadulunk a természetbe, ahol másokkal „tutira” nem fogunk találkozni, még nem jelenti azt, hogy bátran elengedhetjük a kutyát, hadd csináljon, amit csak akar. Egyfelől veszélybe sodorhatja magát, ha eltűnik a szemünk elől, és el is veszhet. Egyiket sem szeretnénk, ugye?
Még a bombabiztos behívás mellett is történhet bármi, például neszezés hallatán berohan a bozótosba. Nem tudhatjuk, nincs-e arra mélyedés vagy elfeledett gödör/kút, esetleg olyan földes út, ahol autó is jöhet, vagy lovasok járhatnak. Használjunk inkább egy 10-15 méteres pórázt a biztonság kedvéért, és jól belátható helyen engedjük csak el a kutyát, például tágasabb zöld pihenőn.
Kakizacsi
Mindnyájunk felelőssége, hogy az ösvényeket t jó állapotban tartsuk. Vigyünk magunkkal kakizacsikat, és ne hagyjunk hátra szemetet saját magunk után sem (papírzsepi, csokipapír, stb.). A „Ne hagyj nyomot” hozzáállás etikus és könnyedén betartható.
Nyakörv és biléta
Ha minden óvintézkedés ellenére is elszakadnánk kedvencünktől, a bilétán szereplő információk életmentők lehetnek. A megtalálók tudni fogják, hogyan szólítsák a kutyát, és milyen telefonszámon értesítsék a gazdit. A kötelező mikrochip nem elég: fontos, hogy adataink és elérhetőségeink mindig naprakészek legyenek az állatorvosi és az országos PetVetData rendszerben!
Összegzés
A kutyával való túrázás örömteli élmény lehet. A megfelelő felkészüléssel, a lehetséges problémák észben tartásával és a biztonságot szem előtt tartva megannyi kellemes emléket gyűjthetünk. Figyeljünk oda egymásra, de azért ne feledkezzünk meg elmerülni az őszi táj varázsában.
Forrás: firemaplegear.com
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Minőségi kutyaházakat kapnak az árva állatok, amikben átvészelhetik a hideget
Minőségi kutyaházakat kapnak az árva állatok, amikben kényelmesebben átvészelhetik a hideg hónapokat, míg nem találnak gazdára.
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!