Rejtélyes kutyafajták, különleges tulajdonságok - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Rejtélyes kutyafajták, különleges tulajdonságok

2017. november 30., 13:45


Szerző: B.Zsófi


Kategória: Jó tudni!




Bizonyára mindenki ismeri az alapvető, és jelenleg divatban lévő fajták külső jegyeit, belső tulajdonságait. Nem mondanánk senkinek újdonságot a havanese, vagy a spániel szavakkal, de mi a helyzet akkor, ha a lundehundot, vagy a sinkát említjük meg?!



A lundehund ránézésre egészen átlagos, inkább mondanánk rá hogy keverék, mint azt, hogy egy igen különleges fajta. Hamar megbizonyosodhatunk azonban róla, hogy nem akárkivel van dolgunk, ugyanis az ebnek különleges, sőt egészen riasztó tulajdonságai alakultak ki az évszázadok során.

A lundehund Norvégiából származik, eredetileg a lunda nevű madarak vadászatára használták (innen a név is). Munkája az volt, hogy a fészekből a gazdához juttassa a magukra hagyott fiókákat. A feladat elvégzését nem bízhatták akárkire, ugyanis a lundák sziklákon élnek, fészkeiket pedig azok üregeiben rendezik be. A fajta elképesztő vonásainak kialakulása is az alkalmazására vezethető vissza, hiszen a sziklákon mászkálni nem a legegyszerűbb dolog.

Különleges ebünk több érdekes tulajdonságot tudhat magáénak. Mellső lábát már kicsi kölyökként is szét tudja tárni, úgy hogy vállai szinte merőlegesek legyenek a testre nézve. (Erre egyik fajta sem képes, és ne is próbálkozzunk vele a saját kedvencen, mert sérülés lehet a vége!)

 

Hüvelykujjas mancs
Hüvelykujjas mancs
Forrás: http://31.media.tumblr.com/

 

A lundehundnak extra lábujjai is fejlődtek. Mancsain öt-öt teljesen kifejlett lábujj van, ezek mellett pedig rendelkezik egy emberi hüvelykujjra hasonlító képződménnyel is. Ennek segítségével tud kapaszkodni a sziklákon, valamint rendkívüli hajlíthatóságának köszönhetően könnyen benyúl a fészkekbe, és kihúzza a zsákmányát.

Fülét a sivatagi rókákhoz hasonlóan képes becsukni. Funkciója a szakemberek körében vitatott téma. Egyesek szerint a víz, és por elleni védekezés a célja, mások azt állítják, hogy ettől könnyebben befér a lundák üregébe, és a félreálló porc miatt hallását ugyanúgy képes használni.

Elképesztő hajlékonysága itt még nem merül ki. Nem is gondolnánk, de a nyakát is képes hátrahajlítani, egészen addig, amíg a feje búbja nem éri a hátát. Hasonló sajátosság nekünk is előnyünkre válhatna :)

 

Rókaszerű fülek
Rókaszerű fülek
Forrás: http://vorkosmia.com/

 

A szakértők a fajtát illetően nem tudnak megegyezni abban, hogy a canis familiaris (azaz a házi kutya), vagy a canis ferus (ősi vadkutya) fajába tartozik-e a különleges eb. Döntésüket nehezíti, hogy a lundehundnak több olyan vonása is van, mely más fajtákkal nem egyeztethető össze. Ha ezek a tulajdonságok más ebeknél megjelennek, inkább a véletlennek, vagy degenerációnak tudják be a fajta kutatói.

 

Hazánkban is találkozhatunk egy igen ritkán emlegetett, és viszonylag friss magyar fajtával, a sinkával. Az 1970-es évek környékén jelent meg nagyobb számban a kiemelkedő tulajdonságokkal rendelkező pásztorkutya. A juhászoknak egy magas munkabírású, rideg tartásban is aktívan dolgozó, gyors, és jól tanítható kutyára volt szükségük. Saját igényeik alapján, több fajtát (pl.: a boxert és német juhászt is) bevonva alakították ki végül ezt a “fenevadat”.

 

Sinka kutyus kedvencként
Sinka kutyus kedvencként
Fotó: Jakab Flóra

 

A hortobágyi pásztorok szerint az igazi sinkának farkasköröm található a hátsó lábain, orra, bőre és szájpadlása jól pigmentált, ami egy kör alakú fekete folt formájában megmutatkozik a nyelvükön is. A hát irányába visszakunkorodó farok elengedhetetlen fajtajelleg. Szőrük lehet rövid, sima és fényes, vagy mudi szerű, hosszabb, durvább tapintású. Színek terén szinte minden elfogadott. Találkozhatunk fekete, foltos és vörös példányokkal is. Robosztus testalkata nagy tűrőképességet tükröz, erős állkapcsa és kemény koponyája segítségével a lehetetlenre is képes. Néhány példány olyan gyors, hogy fel kell kötni a mellső lábát, nehogy kárt okozzon terelés közben a birkákban.

 

Genetikai betegségektől mentes, ugyanis a pusztában él még a természetes kiválasztódás szabálya. A dolgozó anya csak a legrátermettebb kölyköket képes felnevelni, akik 4-5 hónapos korukban ugyancsak “munkába állnak”. Aki ezt nem bírja, annak sajnos nincs maradása.

 

Sinka kutya munka közben
Sinka kutya munka közben
Forrás: http://tereles.sugovica.hu/

 

Sinka fajtastandard nem ismert. A pásztoroknak a jó munkabírás a legfontosabb, így ha szükség van rá, a fajtát tovább keresztezik. Nem beszélhetünk egységes fajtatiszta állományról, és nincs is aki komolyan foglalkozzon a standard leírásával. (Hogy ez probléma, vagy szerencse azt döntse el mindenki maga!)

 

Érdemes nyitott szemmel járnunk, hátha belebotlunk egy-egy ritka, említésre méltó fajtába, és csodájára járhatunk szépségének, különlegességének.

 

 


Cikk első megjelenése: 2015. május 06.

Témába vág

Az egyetlen hat lábujjú, lundavadász kutyafajta Az egyetlen hat lábujjú, lundavadász kutyafajta
Ismerjük meg a norvég lundehundot, az egyetlen olyan kutyafajtát, ami a lundák vadászatára lett kitenyésztve. A spitz típusú fajta igen ritka, és rendkívül egyedivé teszi rugalmassága.

A magyarok kedvenc szőrgombóca: Bogáncs A magyarok kedvenc szőrgombóca: Bogáncs
“Igaz ugyan, hogy Bogáncs sem tudja, hogy ő kutya, mégpedig pumi a javából. Tehát nem puli, hanem pumi, aki ugyancsak a pásztorkutyák felekezetébe tartozik, de belül nyurgább csontozatot, kívül pedig rövidebb szőrt visel. Más különbség nincs köztük, csak hasonlóság, ami a hűséget, okosságot, kitartást és bátorságot illeti.”

2024 világgyőztes kutyája: a mopsz 2024 világgyőztes kutyája: a mopsz
Vito, a mopsz nyerte el 2024-ben az amerikai rendezésű nagyszabású National Dog Show-ban a legjobb kutyának járó fődíjat (Best in show).

Könnyen idomítható kutyafajták Könnyen idomítható kutyafajták
Vannak bizonyos kutyafajták, akik könnyebben taníthatók társaiknál. Mitől függ, hogy egy kutya könnyen kezelhető vagy sem?

A doodle kutyák A doodle kutyák
Bizonyára hallottál már doodle kutyákról. Goldendoodle, labradoodle, bernedoodle, cockapoo, maltipoo, stb. A doodle nem utal másra, mint az uszkárra. Ezek a kutyák az uszkár és valamilyen más kutya keresztezéséből születtek.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Hírstart EB OVO Közhasznú Egyesület JULIUS-K9 Beagle Club Online

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Kutyás hiedelmek, mítoszok Hírek - Címlapon
Kutyás hiedelmek, mítoszok
Gyertyagyújtás lesz országszerte a megkínzott és hontalan állatokért Hírek - Címlapon
Gyertyagyújtás lesz országszerte a megkínzott és hontalan állatokért