Sérvek típusai, tünetei és felismerése kutyáknál
2024. szeptember 24., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Leggyakrabban kölyökkorhoz köthetőek, ugyanakkor később is létrejöhetnek súlyos sérülés, trauma következtében. Mit kell tudnunk az állapotról és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
A kutyák esetében többféle sérvről beszélhetünk; akkor alakulnak ki, ha a hasfalon keletkező résen át a hasi szervek kilépnek a hasüregből. A sérvek több mint 90%-a veleszületett, de súlyos sérülés, trauma következtében is megjelenhetnek. A tünetek észlelése esetén mielőbb keressük fel állatorvosunkat, a sérvek egyes típusai ugyanis komoly szövődményekkel járhatnak!
Milyen típusú sérvek alakulhatnak ki kutyáknál?
1. Köldöksérv
Általában kölyökkutyákon figyelhető meg, kb. kéthetes kortól. A sérvek leggyakoribb típusa genetikai okokra vezethető vissza, de későbbi életszakaszban trauma következtében is kialakulhat. Veleszületett formájában a köldökgyűrű közelében rés keletkezik a hasfalon, és a belek vagy a zsírszövetek áttüremkednek ezen a nyíláson a bőr irányába. Szemmel látható jele a bőrön megjelenő kitüremkedés, dudor. Néha magától is elmúlik, de gyakran csak műtéttel szüntethető meg az állapot.
2. Lágyéksérv
A hátsó lábak belső felületén alakulhat ki, ahol a törzshöz kapcsolódnak. Ha a rés kellően nagy, a belek, a húgyhólyag vagy szukák esetében a méh is betüremkedhet a lágyékcsatornába. Túlsúly, vemhesség és trauma is állhat a hátterében. Kezelés hiányában halálos kimenetelű lehet a szervi áthelyeződés miatt, ezért mielőbbi szakszerű ellátást igényel!
3. Gátsérv
A medence izmainak elszakadásával a hasüregből a végbél környéki területekre jutnak át a vastagbél részei és/vagy a húgyhólyag. Tünete a végbél tájékán jelentkező nagyobb méretű, puha duzzanat. 5-7 év feletti, ivaros kan kutyáknál jellemzőbb. Ritkán fordul elő, de fájdalmas állapotot okozhat, mely mindenképpen kezelésre szorul.
4. Hasfali sérv
Szintén nagy erejű ütés, rúgás következtében alakulhat ki: a hasfal szétnyílik, valamelyik belső szerv áttüremkedik rajta. Műtéti beavatkozást igényel.
5. Rekeszsérv
A rekeszizom szakadása következtében alakul ki. Ha súlyos trauma, például gázolás következtében átszakad a rekeszizom, a máj vagy a gyomor betüremkedhet a mellkasüregbe, ahol nyomást fejtenek ki a tüdőkre. A kutyának nehezére esik levegőt venni, abnormálisan szaporává válhat a légzése, a mellkasüregben folyadékgyülem jöhet létre. Azonnali ellátás hiányában fulladáshoz vezethet.
Másik típusa a nyelőcső-gyomor nyílásánál alakul ki. Ha a környező izmok meggyengülnek, a gyomor felső része a rekeszizmon áttüremkedhet a mellkasüregbe. Általában veleszületett rendellenesség, de sérülés okán is megjelenhet. Bármely fajtát érinthet, de egyeseknél valamivel gyakoribb az előfordulása (shar pei, angol bulldog). Légzési problémák kísérhetik, szövődményeként tüdőgyulladás léphet fel.
Milyen tünetek utalhatnak sérvre?
Enyhébb esetekben előfordulhat, hogy a kutya nem mutatja fájdalom vagy kellemetlenség jeleit. Máskor viszont súlyos, életveszélyes állapotot előidéző tünetek is kialakulhatnak attól függően, hogy mely szervek érintettek. A sérv legszembetűnőbb jele a bőrfelszín alatt megjelenő dudor. További tünetek kísérhetik:
- Étvágycsökkenés, étvágytalanság
- Hányás
- Fokozott nyálzás
- Görcsös testtartás
- Hőemelkedés, láz
- Nehézlégzés
- Zsibbadás a lábakban
- Köhögés
- Letargia
Sérv gyanúja esetén mielőbb forduljunk állatorvoshoz!
Hogyan kezelhető a sérv?
A kezelés fő célja az elmozdult szövetek, szervek visszahelyezése, és a sérült izomszövet helyreállítása. A sérv típusától függően szükség lehet röntgenfelvétel készítésére, valamint hasi ultrahangra a károsodás helyének, mértékének meghatározása érdekében. Legtöbbször műtéti beavatkozást igényel az állapot, minél hamarabb ismerik fel, annál jobbak a kilátások is. Trauma, például autóbalesetet szenvedett kutya esetében elsődleges a légzés és a szívverés rendezése az operáció előtt. Előfordulhat, hogy a szövetek összenőnek, illetve az áttüremkedett szöveteket nem lehet visszatolni a helyükre (kizáródott sérv), mely a véráramlást is akadályozza az érintett területen. Mielőbbi ellátást igényel!
Mire kell figyelni a műtétet követően?
Mint minden műtétet követően, a sérvműtét után is fontos, hogy a kutyát nyugalomba helyezzük. Ez azt jelenti, hogy mérsékelni kell a mozgást, lehetőleg ne szaladgáljon, ne ugráljon, ne tegyen hirtelen mozdulatokat, melyek a varratok elszakadását okozhatják. Általában szükséges gallér viselése, hogy a kutya ne érhesse el a sebet, ne nyalogathassa, rágcsálhassa a varratokat. Étrendi változtatásra, speciális táplálást írhatnak elő, míg a kutya emésztése rendeződik.
A has és/vagy lágyék, gát felnyitásával járó műtétről van szó, a lábadozás idején is komolyabb odafigyelést igényel a kutya. Fontos a seb tisztán tartása. Ha váladékozni kezd, vérzik, duzzadt, szétnyílnak a varratok, a kutyának hőemelkedése van, lázas vagy bármi egyéb szokatlan tünetet észlelünk, haladéktalanul értesítsük állatorvosunkat!
Megelőzhető a sérv kialakulása?
A sérvek jelentős része öröklött, ezeknél a megelőzés nem lehetséges. A szerzett, például súlyos sérülés kapcsán kialakuló sérvek ellen odafigyeléssel védekezhetünk. Az ivartalanítás tovább csökkentheti a sérvek kialakulásának kockázatát.
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: yahoo.com
Cikk első megjelenése: 2020. október 01.
Újra mosolyognak a háborúban megsérült kutyák, akik saját kutyakocsit kaptak ajándékba
A különleges járgánynak köszönhetően végre önállóan is tudnak sétálni, és boldogan fedezik fel békés környezetüket, ahol már nem kell tartaniuk semmitől.
Tökéletesség a tökéletlenségben: Fotósorozat fogyatékkal élő állatokról
Bizton állíthatjuk, minden állat gyönyörű! Egy ausztrál fotós a belülről sugárzó tiszta szépséget jeleníti meg olyan állatok segítségével, melyek betegségükből, vagy az emberek hanyag, rosszabb esetben kegyetlen bánásmódjából adódóan már nem élhetnek teljes életet úgy, ahogy korábban tehették.
Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának?
Bizalom és biztonság - két különleges fogalom, mely alapvető egy harmonikus kutya-gazdi kapcsolatban. De hogyan érhetőek el egy traumán átesett kutya esetében?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?