
Sós utak: a kutyák téli nagy ellensége
2022. január 22., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
A hóesés gyönyörű, a legtöbb gazdi szereti, a kutyák pedig egyenesen imádják! A hóval azonban megérkezik a kutyások bosszankodásának fő oka is: az útszóró só. Komoly sérülést is okozhat, ha nem figyelünk oda!
Kikezdi, tönkreteszi a bőr cipőket, de nagy veszélyt jelent a tappancsokra nézve is a télen használatos útszóró só. Főleg a városi kutyák veszélyeztetettek általa, hiszen szinte minden járdát, utat felsóznak a fagyos napokon, a havazások alkalmával. A baleset megelőzésben nagy szerepe van a sónak, hiszen megszünteti a jegesedés, így a csúszásveszélyt. A mancsoknak azonban nem barátja a só, de még a só helyett kiszórt durva homok sem.
A só, a nagyobb kavics- vagy homokszemek, jégdarabok könnyen bejuthatnak kedvencünk lábujjai közé, ahol felhorzsolhatják, felkarcolhatják a bőrt. Ez már önmagában is fájdalmas lehet a kutya számára, folytonos nyalogatással pedig az apró karcolásokból nagyobb sebek is keletkezhetnek. A sebek könnyen elfertőződhetnek, a sérült bőrt a só is jobban marni fogja - ami még több nyalogatást rágcsálást okoz.

Fotó: Kutyabarathelyek.hu
Előzd meg!
Ez esetben is legfontosabb a megelőzés! Sajnos sok helyen nem csak egyszerűen felsózzák az utat, de túlzásba is viszik azt: néhol akár egy centi vastagon is állhat a só a járdán. Az ilyen helyeket igyekezzünk kikerülni! A hó nem ellensége a tappancsnak: vezessük inkább a havon kedvencünket!
Megoldás lehet a mancsvédő krém használata is: a zsíros krém védőréteget képez a mancs felületén, lezárja az apró karcolásokat, így nem tud bejutni a só és a szennyeződések.
Használhatunk kutyacipőt is a mancs védelme érdekében, bár nem minden kutya szereti ezt a megoldást.

Fotó: Kutyabarathelyek.hu
A sétából hazaérve langyos vízzel mossuk le a mancsokat, így alaposabban el tudjuk távolítani a sót és a homokszemeket, mint egy sima letörléssel. A lemosott mancsokat bekenhetjük ismét krémmel, ápolva a bőrt.
Ha kedvencünk mancsán hosszúra megnő a szőr, érdemes azt kivágni. Ezzel az egyszerű trükkel megakadályozhatjuk, hogy abba beleragadjanak a jégdarabok vagy a sókristályok.
Ha apró sérüléseket fedezünk fel kutyánk tappancsán, fertőtlenítsük le, így megelőzhetjük az esetleges fertőzéseket! Krémmel bekenve megakadályozható, hogy séta alatt szennyeződés jusson a sebbe. Ha kutyánk folyamatosan nyalogatja, rágja a mancsát, a seb növekszik, esetleg csúnyábbá válik, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz!
Indexkép forrás: Kutyabarathelyek.hu
Cikk első megjelenése: 2019. január 10.
Hamarosan bevetésen a kiterjesztett valóság (AR) szemüveg szolgálati kutyáknak
Egyszerűbb védőszemüvegeket már korábban is használtak munka közben a kutyákon, hogy óvják a szemüket. Most azonban belátható közelségbe került olyan szemüveg használata, ami az úgynevezett kiterjesztett valóság (AR) technológián alapul. Ennek segítségével vezetőik távolról is tudnák irányítani magasan képzett négylábú kollégáikat.
Kutyák és a fűtés - Mennyire legyen meleg otthonunkban?
Az évszakok változásaihoz és az időjárási körülményekhez kénytelenek vagyunk alkalmazkodni, ám otthonunk hőmérsékletét ideális esetben mi magunk is szabályozhatjuk. Kedvencünk testhőmérséklete is igazodhat ehhez, de ahogy nekünk, úgy nekik is megvannak a maguk határai. Mi számít hidegnek, melegnek és mire figyeljünk a fűtés beállításánál?
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Veszélyes a túrázás a havas hegyekben: Lezárják a Kékestetőre vezető mellékutakat a Mátrában
A közlekedők biztonsága érdekében a hétvégére lezárják a Kékestetőre vezető mellékutakat a Mátrában - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztálya pénteken az MTI-vel.
Fagyálló mérgezés kutyáknál – Miről ismerhetjük fel?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a jelekkel, mert a fagyálló mérgezés életveszélyes állapotot okoz!