
Sós utak: a kutyák téli nagy ellensége
2022. január 22., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
A hóesés gyönyörű, a legtöbb gazdi szereti, a kutyák pedig egyenesen imádják! A hóval azonban megérkezik a kutyások bosszankodásának fő oka is: az útszóró só. Komoly sérülést is okozhat, ha nem figyelünk oda!
Kikezdi, tönkreteszi a bőr cipőket, de nagy veszélyt jelent a tappancsokra nézve is a télen használatos útszóró só. Főleg a városi kutyák veszélyeztetettek általa, hiszen szinte minden járdát, utat felsóznak a fagyos napokon, a havazások alkalmával. A baleset megelőzésben nagy szerepe van a sónak, hiszen megszünteti a jegesedés, így a csúszásveszélyt. A mancsoknak azonban nem barátja a só, de még a só helyett kiszórt durva homok sem.
A só, a nagyobb kavics- vagy homokszemek, jégdarabok könnyen bejuthatnak kedvencünk lábujjai közé, ahol felhorzsolhatják, felkarcolhatják a bőrt. Ez már önmagában is fájdalmas lehet a kutya számára, folytonos nyalogatással pedig az apró karcolásokból nagyobb sebek is keletkezhetnek. A sebek könnyen elfertőződhetnek, a sérült bőrt a só is jobban marni fogja - ami még több nyalogatást rágcsálást okoz.

Fotó: Kutyabarathelyek.hu
Előzd meg!
Ez esetben is legfontosabb a megelőzés! Sajnos sok helyen nem csak egyszerűen felsózzák az utat, de túlzásba is viszik azt: néhol akár egy centi vastagon is állhat a só a járdán. Az ilyen helyeket igyekezzünk kikerülni! A hó nem ellensége a tappancsnak: vezessük inkább a havon kedvencünket!
Megoldás lehet a mancsvédő krém használata is: a zsíros krém védőréteget képez a mancs felületén, lezárja az apró karcolásokat, így nem tud bejutni a só és a szennyeződések.
Használhatunk kutyacipőt is a mancs védelme érdekében, bár nem minden kutya szereti ezt a megoldást.

Fotó: Kutyabarathelyek.hu
A sétából hazaérve langyos vízzel mossuk le a mancsokat, így alaposabban el tudjuk távolítani a sót és a homokszemeket, mint egy sima letörléssel. A lemosott mancsokat bekenhetjük ismét krémmel, ápolva a bőrt.
Ha kedvencünk mancsán hosszúra megnő a szőr, érdemes azt kivágni. Ezzel az egyszerű trükkel megakadályozhatjuk, hogy abba beleragadjanak a jégdarabok vagy a sókristályok.
Ha apró sérüléseket fedezünk fel kutyánk tappancsán, fertőtlenítsük le, így megelőzhetjük az esetleges fertőzéseket! Krémmel bekenve megakadályozható, hogy séta alatt szennyeződés jusson a sebbe. Ha kutyánk folyamatosan nyalogatja, rágja a mancsát, a seb növekszik, esetleg csúnyábbá válik, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz!
Indexkép forrás: Kutyabarathelyek.hu
Cikk első megjelenése: 2019. január 10.
Stresszes a kutyám? Íme 21 jel, melyből kiderül
Hozzánk hasonlóan kutyáink is szenvedhetnek szorongástól, a krónikus stressz negatív hatással lehet általános egészségükre és életminőségükre. Milyen jelekre kell figyelnünk?
Egy kétéves kis jack russell segít a katonáknak felkutatni az orosz aknákat
A fiatal kistestű kutyát a robbanóanyagok kiszagolására képezték ki - szuper szimata segítségével segíti az ukrán katonákat az orosz aknák felkutatásában és így a felszámolásában is.
Diszplázia? 12 tünet, ami arra utalhat, hogy gond van a kutya csípőjével
Sántít, fájdalma van? Nem szívesen lépcsőzik, és nehezen kel fel alvás, pihenés után? A csípődiszplázia tünetei már kölyökkorban is feltűnőek lehetnek, míg más kutyáknál csak évek múltán jelennek meg. Mit kell tudnunk a betegségről?
Saját érmet kapott a vakvezető kutya, miután gazdija dobogós lett a Téli Paralimpiai Játékokon
Gazdája szeme fénye, a fekete labrador szerény csóválással köszönte meg a figyelmességet.
A kutyák is lehetnek csiklandósak?
Elgondolkodtál már valaha azon, mit csinál a kutyád, amikor lábaival kalimpál, miközben a pocakját vagy hátát vakargatod? Lehet, hogy csiklandozza az érintésed?