
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
2024. September 07., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Közérdekű
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!
A szarvasbőgés időszakában a szarvasbikák kiszámíthatatlanná válnak, veszélyt és akadályt nem ismerve űzik kiszemeltjüket árkon-bokron át. Bármely pillanatban keresztezhetik az erdőben kirándulók útját és az úttestet is.
A szarvasbőgéssel párhuzamos vadászati idény kezdete a kutyásokat is érinti. A balesetek elkerülése és a természetjárók biztonsága érdekében rövidesen erdőlátogatási tilalmat vezetnek be az érintett területeken, de addig is ajánlatos fokozottan figyelni erdei sétáink, kirándulásaink során. Jelenlétünk megzavarhatja a vadakat, s ha veszélyben érzik magukat, megnőhet a támadás esélye is. Maradjunk a kijelölt túraútvonalakon, biztonságunk érdekében kutyáinkat tartsuk pórázon!
A Szabálysértési törvény 193. § b) értelmében ugyanis „aki a felügyelete alatt álló kutyát (…) természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen - a vadászkutya és a triflakereső kutya kivételével - póráz nélkül elengedi vagy kóborolni hagyja, (…) szabálysértést követ el.”
Kirándulás előtt tájékozódjunk az illetékes vadászatra jogosult szervezetnél, hogy a kiszemelt területen nem lesz-e vadászat a kiválasztott időszakban! Ezen szervezetek elérhetőségeit akár az interneten is kikereshetjük, de ha ott nem találunk információt, a környékbeli települések önkormányzatainál is érdeklődhetünk.

Fotó: adobestock
Ügyeljünk a vaddisznókra is!
Ősszel a vaddisznók is aktívabbak. Párzási (búgási) idejük október és január közé esik, ekkor a kanok reagálhatnak agresszívebben a potenciális veszélyre – így az emberre és a kutyákra is. Ugyanakkor a kellemes szeptemberi napokon is összetalálkozhatunk velük erdei sétáink során, főként a sűrű, bozóttal borított területeken.
A vaddisznók - különösen a sebzettek - gyakran a támadást választják a menekülés helyett, találkozás esetén súlyos sérüléseket okozhatnak kíváncsi kedvencünkben. Nem egy történetet hallani a bokor alól kiugrasztott vaddisznóról, mely félelem nélkül megkergette a legbátrabb ebeket is.
Életterük csökkenésével egyre gyakrabban bemerészkednek emberlakta területekre, így a szőlősökbe, gyümölcsösökbe is. Télre készülve élelmet, a hűvösödő idő elől pedig menedéket kereshetnek. Ha észreveszünk sétánk során egy vaddisznót, tisztes távolból kerüljük ki, kutyánkat tartsuk magunk mellett. Csendesítsük le, ha ugatna és induljunk el az ellenkező irányba. Korábbi cikkünkben összefoglaltuk, mit tehetünk, ha a vaddisznó közvetlen közelünkben bukkanna fel.
Vezessünk óvatosan!
Az erdős részekkel kísért és a mezők mellett futó autóutakon bármikor találkozhatunk szarvasbikákkal, a vadveszélyre figyelmezető táblák területén kívül is. A statisztikák szerint ezekben a hetekben minden évben megnő a vadak miatt történő ütközések, balesetek száma, vezessünk tehát fokozott figyelemmel!
A hatályos jogszabályok szerint – ha a vadászatra jogosult felróható vagy rendellenes magatartása nem áll fenn – mindkét fél maga viseli a kárát. Ütközés esetén a helyszínen kell megvárni a hatóság kiérkezését, a rendőrség értesíti a vadásztársaságot és a további teendőkről is intézkednek.
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: adobestock
Cikk első megjelenése: 2017. September 01.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
A húsvéti asztal finomságai kutyádnak. Melyik veszélyes?
Terülj-terülj asztalkám van a legtöbb háztartásban az ünnepek alkalmával, megannyi finom falattal. Ám nem biztos, hogy ez kutyádra nem veszélyes azon kívül, hogy minden bizonnyal neki is ízlene. Melyik fogásokkal kell vigyáznunk?
Hogyan válasszak olyan játékot a kutyámnak, amilyet ő is szeretni fog?
Gömbölyű, pattogós, csipogós vagy sípolós, rágcsálható… Bármilyen is legyen a kedvenc játékszere, látványára kutyánk tekintete egyből felcsillan. Mire figyeljünk, amikor a megfelelőt keressük?
Kennelköhögés járvány van
Elsősorban Budapesten és a környező településeken tombol a vírus: egy ideig kerülni szükséges a kutyafuttatókat, kutyás közösségeket!