A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Miért szeretik olyan nagyon a kutyák a különféle hangokat adó, sípolós, csipogós játékokat?

2023. október 16., 15:00


Szerző: M.Lilla


Kategória: Jó tudni!




Elég egyetlen csippanás, és kedvencünk teljesen odáig lesz a játéktól? Vajon mi lehet a titka?



 

Számos oka lehet annak, miért szeretik annyira a kutyák a „hangos” játékokat, de a legtöbben talán egyetértenénk abban, hogy négy fő érvet sorolhatunk fel mellettük: vadászösztön, figyelemfelkeltés, a rágás iránti igény és a különleges hangzásvilág.

 

 

„Most megfoglak!” – avagy a vadászat ősi ereje

 

Legyen bár kisebb vagy nagyobb méretű a játék, ha puha plüss fedi és szivaccsal töltött, ösztönösen is magára vonja a kutya figyelmét, akár már azelőtt, hogy kiadná a bűvös hangot. Egy kacsa, csirke, mókus vagy malacka formájú játék roppant izgalmas látványt nyújt, hát még, ha elkezd gágogni, csipogni vagy röfögni! Nincs mese, meg kell szerezni, szinte azt „kiabálja” az ebnek: Gyere, kapj el! A vékonyabb műanyag és gumiborítású játékok is hasonló hatást válthatnak ki, főleg, ha formájuk zsákmányra emlékeztet, és a belőlük áradó hang is passzol az „állatkához”.

 

A társait veszélyre figyelmeztető, sérült vagy az életéért küzdő préda magas, sivító hangját imitáló játékokra intenzívebben reagálhatnak a kutyák, mint a mélyre, de azért azt sem fogják visszautasítani.

 

 

A kölykök is imádják a sípolós, csipogós játékokat
A kölykök is imádják a sípolós, csipogós játékokat
Fotó: southernliving.com

 

 

Ez magyarázatot adhat arra, hogy miért lehetnek érdekesebbek e játékok a vadászkutyák számára, ugyanakkor bármilyen méretű, fajtákú és életkorú eb oda-vissza lehet tőlük, ha egy cseppet erősebb vadászösztönnel van megáldva, mint társai.

 

Vannak, akik megelégednek azzal, hogy kicsit megcsócsálják, csipogtatják a zsákmányt, míg mások legfőbb célja az „ellenség teljes likvidálása”, és addig nem nyugszanak, amíg miszlikbe nem aprítják a játékot. (Egy terrier mellett például sokmindent lehet csinálni, de unatkozni biztos nem fog a gazdi - garantált a szórakozás.)

 

 

„Zene füleimnek” – avagy az a bűvös hang

 

A különös vonzalom másik lehetséges oka maga a hang, amit a játék kiad. Amikor a kutya mancsai közé veszi, szájába kapja vagy csak véletlenül rálép otthon, az éles, sípolós hang egyből magára vonja figyelmét, és a kezdeti meglepődés után teljesen magával ragadja az ebet. Rágcsálás közben az agy kémiája is megváltozik, a jutalomközpont fokozott mennyiségbe kezd el dopamint kibocsátani. A testben szétáradó boldogsághormon pedig annyira jó érzés a kutyusnak is, hogy egyre szívesebben fogja „csócsikálni” a csipogós játékot. 

 

 

A játék hangja hamar felkeltheti a kutya figyelmét
A játék hangja hamar felkeltheti a kutya figyelmét
Fotó: ilovevp.com

 

 

„És már rám is figyel a gazdi! – amikor foglalkozásra, közös mókára vágyik

 

A kutyák zseniális megfigyelők és pillanatok alatt rá tudnak jönni a dolgok nyitjára. Ergó, ha „megcsipogtatom a játékom, akkor a gazdim tuti felfigyel rá” – és ez legtöbbször így is van. Mert annyira hihetetlenül cuki, és naná, hogy kedvünk támad bolondozni vele egy kicsit. Márpedig, ha legjobb barátunk játszani hív minket, miért is mondanánk neki nemet?

 

Persze vannak olyan helyzetek is, amikor lelkesedése zavaró lehet, például otthoni munkavégzés közben, amikor muszáj másra figyelnünk. Vagy, ha az éjszaka közepén indul be a csipogós-csócsálós kutyaparti. De ez ellen szerencsére tudunk tenni, ha beszerzünk egy játéktartó dobozt, és szépen eltesszük a „játékokat aludni”.

 

Ez márcsak azért is jó, mert a hangot adó játékokra nagyon hamar rá tudnak kattanni egyes kutyák, és a végletekig képesek eljátszani velük, már-már megszállott viselkedésbe csaphat át, ez pedig a jó közérzet kárára mehet. Az ebeknek sem tesz jót, ha túl sokáig maradnak magas ösztönszinten; nagyon fontos a pihenés és a sok-sok alvás!

 

 

A legtöbb kutya nagyon szereti a sípolós, csipogós játékokat
A legtöbb kutya nagyon szereti a sípolós, csipogós játékokat
Fotó: thepetstaff.com

 

 

„Csócsálni csudajó!” – avagy a rágcsálás csábítása

 

Kölyökkorban különösen érdekesek lehetnek ezek a játékok, nemcsak a hangjuk, hanem a fogváltás kapcsán is, amikor bármit (is) megrágcsálnak kipotyogó, majd újonnan növő fogaik miatt. Természetesen a kutya élete végéig megmaradhat a csipogósok iránti szenvedély, bár az évek során eltérhet, milyen formájú és textúrájú játék lesz a nyerő.

 

A pici plüss vagy puha gumijátékok a kölykök és kisebb testű kutyák kedvencei lehetnek, akik hajlamosabbak a fogproblémákra, míg egy nagyobb testű, erőteljes fogazatú kutya számára ideálisabb választás lehet egy masszívabb anyagú sípolós játék. A vastagabb gumiból, rugalmas műanyagból készült játékok általában véve tovább bírják a strapát, de ahogy minden kutya egyedi, megismételhetetlen egyéniség, úgy a kedvenc játékai is remekül tükrözik természetét.

 

Idősebb korban, a rágóizmok gyengülése és a fogak esetleges betegségei, foghullás miatt újra képbe kerülhetnek a puha plüssök.

 

Tipp - Mindenképpen jó, ha többféle játéka van kedvencünknek: puha plüss, sípolós, gurulós, rágcsálós, cipelgetős, huzavonós, és persze az alvós, amihez bújva békésen szundíthat.

 

 

Az idős kutyák is szívesen játszanak - jó választás egy puhább játék
Az idős kutyák is szívesen játszanak - jó választás egy puhább játék
Fotó: wideopenpets.com

 

 

Hogyan játsszunk a csipogós játékokkal?

 

Hát kell egyáltalán ilyet kérdezni? Nos, akkor valóban felmerülhet, ha kedvencünk először találkozik ilyesmivel, és nem tudja, mihez kezdjen vele. Egy szomorúbb előéletű kutyus, amelyiknek gazdái felelőtlensége miatt nem volt gyerekszobája, akár meg is ijedhet egy furcsa hangú és furcsa szagú izékétől. Hagyjunk neki időt, hogy megismerkedjen a játékkal: tegyük le a földre, s ha bátrabban megközelíti, megszaglássza, megérinti mancsával, akkor jó úton haladunk. Elhúzhatjuk előtte a padlón, rásegíthetünk, hogy egyszer csipogjon, és figyeljük meg, hogyan reagál rá a kutyus. Ne kezdjük el veszettül nyomkodni, mert a frászt hozhatjuk rá a kutyára, haladjunk kis lépésekben. Idővel felébredhet benne a vágy, hogy „levadássza” a csipogóst, és megszeretheti az efféle játékszeret.

 

Míg másoknál éppen az ellenkezőjét láthatjuk: amint mancsai közé kaparintja, már szét is cincálja, és vakarhatjuk a fejünket, mit rontottunk el. Valószínűleg semmit, de az is lehet, hogy akármennyi sípolós játékot kap, mindet el fogja pusztítani. A szidást felejtsük el, értelmetlen, és nem járna eredménnyel; hiába került egy vagyonba a becses játék, erről a kutyának fogalma sincs – ő egyszerűen átadta magát az élménynek. Mint az a kutya, aki kilógott kenneljéből, és hajnalig bulizott a menhelyen.

 

Ha bizonytalanok vagyunk, milyen játékot válasszunk kutyánknak, kérjük pozitív módszerekkel dolgozó kutyatréner tanácsát!

 

 

Ha a kutya játéka megsérült vagy elhasználódott, cseréljük le egy újra
Ha a kutya játéka megsérült vagy elhasználódott, cseréljük le egy újra
Fotó: thesprucepets.com

 

 

Fő a biztonság, avagy mire figyeljünk játék közben?

 

A játék alkatrészei, a sípoló, a szivacstöltet, de még a külső borítás (plüss, műanyag, gumi, stb.) elfogyasztása is komoly veszélyt jelenthet a kutya egészségére nézve. Fulladást okozhat egy darabka lenyelése, de a gyomorban vagy a belekben felhalmozód darabok is életveszélyes állapotot idézhetnek elő, mely azonnali állatorvosi ellátást igényel!

  • Amikor csak meglepjük egy új játékkal, figyeljük meg, hogyan bánik vele, hogy elkerüljük a rizikót.
     
  • Rendszeresen vizsgáljuk meg a kutya játékait, hogy egyben vannak-e még, s ha nem, keressük meg a hiányzó részeket. Ha sehol sem találjuk, szerencsésebb esett, ha „hátul távoznak”, de ha ez nem történik meg, tartsuk szem előtt kedvencünket, hogy időben orvoshoz tudjuk vinni, ha szokatlan tüneteket produkál (étvágytalanná válik, túl sokat iszik, puffad, székrekedése van, rosszkedvű, pocakja érintésre érzékeny, stb.)
     
  • Válasszunk olyan plüssöt, amelyiknek varrva/hímezve van a szeme és az orra. A kemény műanyag gombócokat előszeretettel távolítják el róluk a kutyák, lenyelésük viszont súlyos gondot okozhat!
     
  • A plüssjátékoknál ideig-óráig beválhat a foltozás-stoppolás, hogy a töltet a helyén maradjon, de ezeknek általában rövidebb az élettartama, szóval ne habozzunk beszerezni újabbakat, ha kezdenek elhasználódni.
     
  • Ha a műanyag, gumijáték megsérült, cseréljük le egy újra vagy masszívabbra.
     
  • A keményebb anyagú játékok felsérthetik a kutya száját, ajkát, nóziját rágcsálás közben, de még a mancsát is, ha szereti használni, hogy lefogja a játékot. Minden olyan játékot dobjunk ki, amelyekről rágás, dobálás, használat közben darabok törtek le, és élessé váltak.

És a legfontosabb: mindig felügyeljük a kutyát, amikor játékával játszik! Ha megbízhatóan tudjuk, hogy nem szedi szét, akkor is legyen rajta a fél szemünk, hogy közbe tudjunk lépni, ha véletlenül beakad a foga közé vagy urgándozás közben a torkán akadna. Vigyázzunk kedvenceinkre, hogy sokáig élvezhessük egymás társaságát!

 

 

Hogyan válasszak olyan játékot a kutyámnak, amilyet ő is szeretni fog? - Kutyabarát helyek

Gömbölyű, pattogós, csipogós vagy sípolós, rágcsálható… Bármilyen is legyen a kedvenc játékszere, látványára kutyánk tekintete egyből felcsillan. Mire figyeljünk, amikor a megfelelőt keressük?

 

 

 

Forrás: barkbox.com, thesprucepets.com
Indexkép forrás: thepetstaff.com
Cikk első megjelenése: 2022. február 02.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Miért zizzennek meg a kutyák fürdetés és úszás után? Miért zizzennek meg a kutyák fürdetés és úszás után?
Megrázza magát, majd heves dörgölőzésbe kezd, vagy körbe-körbe rohangál eszméletlen sebességgel… Mintha kivetkőzne magából azok után, hogy megfürdettük, vagy pancsolt egy hatalmasat a vízben. Vajon miért csinálja?

Miért félnek egyes kutyák a víztől, és hogyan segíthetünk nekik túllépni rajta? Miért félnek egyes kutyák a víztől, és hogyan segíthetünk nekik túllépni rajta?
Napsütés, lengedező szél, nyár… Mi is lehetne kellemesebb kikapcsolódás, mint kedvencünk társaságában ellátogatni a partra és megmártózni a vízben. És ha ő másként gondolja?

Miért szeret a kutyám botot rágni? És miért baj, ha meg is eszi? Miért szeret a kutyám botot rágni? És miért baj, ha meg is eszi?
Kíváncsiságuk és gyakran étvágyuk is határtalan. A legtöbb kutya előszeretettel rágcsál ágakat, kisebb gallyakat, néhányuk azonban jóízűen el is fogyasztja azokat… Mitől olyan finom a bot?

Idős kutya a családban – 6 tipp az egészségesebb és boldogabb nyugdíjas évekhez Idős kutya a családban – 6 tipp az egészségesebb és boldogabb nyugdíjas évekhez
Kisöregünk a legjobb barátunk, természetes, hogy azt szeretnénk, minél tovább együtt maradhassunk. Megfelelő gondoskodással örömtelivé varázsolhatjuk ezüst éveit is.

Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi? Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Hírstart Rehabportál Brimo partysátor

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Segíts, hogy segíthessünk - nyereményjáték a findlost24-el! Hírek - Címlapon
Segíts, hogy segíthessünk - nyereményjáték a findlost24-el!
A tartós kikötés tilalma nem egyenlő a láncon tartás abszolút tilalmával Hírek - Címlapon
A tartós kikötés tilalma nem egyenlő a láncon tartás abszolút tilalmával