Szigorította az állatok eladására vonatkozó szabályzatát a Jófogás
2019. április 15., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Teljes siker még nem könyvelhető el, ám így is nagy lépést tett az online piactér az állatok védelme érdekében: 2019 tavaszától szigorúbb szabályok vonatkoznak az állatok hirdetésére.
2019 tavaszán frissült az online piactér, a Jófogás működési szabályzata. A módosítás érinti az állatok hirdetéseinek feltöltését is. Korábban az Állatokra vonatkozó szabályok alatt mindössze egy mondatból tájékozódhattak az eladók a rájuk vonatkozó szabályokról, mely szerint “A Weblapon kínált állatoknak meg kell felelniük az adott faj forgalomba hozatalára vonatkozó hatályos jogszabályoknak.” Ezt a rövid sort bővítette márciusi módosításában a Jófogás. Immár kitér a fajtatiszta és keverék kutyák megkülönböztetésére, a tenyésztőkre és az egészségügyi adatok feltüntetésére is:
“3.2. A hirdetés tárgyára vonatkozó alapfeltételek
[...]
Állatokra vonatkozó szabályok: A Weblapon kínált állatoknak meg kell felelniük az adott faj forgalomba hozatalára vonatkozó hatályos jogszabályoknak.
- csak az a kutya/macska nevezhető a hirdetésben fajtatisztának, amely igazolhatóan törzskönyvezett vagy származási lapja van, amely tényt a hirdetésben fel kell tüntetni. A Weblapon kínált állatot a hirdetésben csak akkor lehet fajtatisztaként megjelölni, ha a hirdető feltünteti a hirdetésben, hogy az állat törzskönyvezett vagy származási lappal rendelkezik. Kétség esetén a Társaság a hirdetőtől a származás igazolására szolgáló dokumentációt bekérheti.
- Kutya, macska, vadászgörény esetén az állat 8 hetes kora előtt nem választható el az anyjától, ezért a Weblapon tiltott 8 hetesnél fiatalabb állatot hirdetésben szerepeltetni, kivéve, ha a hirdető megjelöli, hogy az állat csak a 8 hetes kor betöltése után vehető át.
- Kutya tulajdonjogát átruházni kizárólag az állatot azonosító elektronikus transzponderrel (bőr alá ültetett mikrochip) történő megjelölése után lehet a 41/2010. (II.26.) Korm. rendelet rendelkezései szerint. A mikrochip rendelkezésre állását, illetve adott esetben annak tényét, hogy a chipezés költsége a vásárlót terheli, fel kell tüntetni a hirdetésben. Ennek hiányában a Társaság megtagadhatja a hirdetés megjelentetését.
- Amennyiben jogszabály előírja, illetve amennyiben az állat ilyennel rendelkezik, a hirdetésben fel kell tüntetni a kisállat egészségügyi könyv rendelkezésre állásának tényét. Fel kell tüntetni a hirdetésben továbbá, hogy az állat kapott-e veszettség elleni oltást, valamint az ennek igazolására szolgáló dokumentumok meglétét. A jelen pontban foglalt információk feltüntetése hiányában a Társaság megtagadhatja a hirdetés megjelentetését, illetve kétség esetén a Társaság a hirdetőtől a vonatkozó dokumentációt bekérheti.
- Ha az állatot nem magánszemély, hanem tenyésztő hirdeti eladásra, a kennel nevét fel kell tüntetnie a hirdetésben. A Társaság fenntartja a jogot arra, hogy a tenyésztőtől a kennelre vonatkozó dokumentumok közlését kérje. Amennyiben a hirdető a Társaság e kérésének ésszerű határidőn belül nem tesz eleget, a Társaság megtagadhatja a hirdetés megjelentetését.
- Kutya, macska, és egyéb kedvtelésből tartott kisállat csak pénzért és örökbefogadásra hirdethető, termékre nem cserélhető.
A Társaság korlátozhatja vagy megtilthatja a fenti szabályokba ütköző hirdetések közzétételét.
A Társaság az általa képviselt etikai és erkölcsi alapelvekkel ellentétesnek tartja olyan állatokra vonatkozó hirdetések közzétételét, amelyek számára nyilvánvalóan nem biztosítják a megfelelő tartási körülményeket, ezért amennyiben ennek gyanúja a Társaság számára rendelkezésre álló adatok, fotók alapján felmerül, a Társaság jogosult megtagadni a hirdetés közzétételét.”
És hogy miért is olyan fontos újítás ez? Az online apróhirdetések számára fenntartott felületek az egyik legegyszerűbb módja akár a kutyák, macskák, vagy más állatok értékesítésének. Ennek következtében itt találni leghamarabb pár ezer, vagy pár tízezer forintért “fajtiszta” (és szándékosan nem fajtatisztát írtunk…) kölyköket, amelyek nagy része ellenőrizetlen körülmények közül származik. Többek közt itt kerülnek meghirdetésre a borzalmas szaporítótelepeken megszületett kutyák. Sokukat túl fiatalon szakítanak el anyjuktól a gyors pénz reményében, egészségügyi szűrések híján genetikai betegségeket hordozhatnak, nem beszélve a körülményekből adódó fertőzésekről, élősködőkről…
A szabálymódosítás általi konkretizálás lehetőséget ad az alaposabb ellenőrzésre, bízunk benne, hogy ez meg is valósul majd a cégnél. Így kevesebb területen tudnak majd hirdetni a szaporítók, idővel talán teljesen meg is szűnnek majd ezek az online hirdetési lehetőségeik, így kevesebb vevőt találnak majd. Mert amíg kereslet van, addig sajnos nem fog megszűnni a “kölyökgyártás”...
Fajták, amiktől kifutnak a világból a kutyás szakemberek
Ha benne vagy a kutyás szakmában, esetleg “csak” sok-sok éve kutyatartó vagy, szinte biztosan neked is van néhány olyan kutyafajta, amitől feláll a hátadon a szőr.
Ettől hangos a sajtó: az egyik legszörnyűbb szaporítótelep felszámolása zajlik
Közel egy hete küzd országosan sok állatvédő szervezet és alapítvány, hogy a pokol tornácáról mentsenek ki kutyákat, ugyanis egy hatalmas szaporítótelepre bukkantak.
A doodle kutyák
Bizonyára hallottál már doodle kutyákról. Goldendoodle, labradoodle, bernedoodle, cockapoo, maltipoo, stb. A doodle nem utal másra, mint az uszkárra. Ezek a kutyák az uszkár és valamilyen más kutya keresztezéséből születtek.
Mitől lesz népszerű egy kutyafajta?
Tagadhatatlan, hogy vannak nagyobb népszerűségnek örvendő kutyák, mint kevésbé kiváltságos társaik. Számtalan oka lehet, hogy az emberek jobban ragaszkodnak egy-egy fajtához, míg mások a feledés homályába merülnek.
Eredményes volt az Európai Állatjólléti Tanácsok Fórumának idei ülése
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos örömmel számolt be arról, hogy Magyarország is képviseltette magát az EuroFAWC-on, május középén Edinburgh-ban. Az EuroFAWC, azaz az Európai Állatjólléti Tanácsok Fóruma 2006-ban jött létre annak érdekében, hogy platformot biztosítson az információk és nézetek megosztásához, valamint hálózatot biztosítson az Állatjólléti Tanácsok számára Európa-szerte. A testület működésének elengedhetetlen alapköve az elméleti és gyakorlati tapasztalatok megosztása a tagállamok között, valamint a közös állatvédelmi vízió kialakítása.