
Szinte hibátlanul szagolják ki a kutyák a koronavírust
2020. augusztus 04., 13:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Akár egy hét alatt is képesek megtanulni a keresőkutyák a koronavírus minták szagának felismerését. Szaglásuk pedig csalhatatlan: elképesztő pontossággal képesek a minta azonosítására, annak jelzésére!
A Hannoveri Állatorvosi Egyetemen a hadsereg keresőkutyái közül nyolcat képeztek ki a koronavírus szagának felismerésére. A mintákat a vírussal fertőzött emberek nyálából és orrváladékából szerezték, összesen 1012 mintával dolgoztak a projekt során.
Egy hét képzés és tanulás után a kutyák sikeresen teljesítették a feladatokat: a minták 96 százalékánál jeleztek!
A projektben egy speciális gépet használtak, melyen hat nyílás található: ezek mögé helyezi el a gép véletlenszerűen az öt negatív és egy pozitív mintát, melyet a kutyának ki kell szagolni és jeleznie vezetőjének.
"Bár tisztában voltunk azzal, hogy milyen rendkívüli képességekkel rendelkeznek a kutyák a szaglás terén, még minket is meglepett, milyen gyorsan tanulták meg és milyen pontossággal jelezték a pozitív mintákat kutyáink." – idézi az egyetem közleménye Dr. Esther Schalke-t, a hadsereg kutyakiképzőjét.
Bizonyos betegségek specifikus, illékony szerves vegyületeket szabadítanak fel. Ez volt a kiindulópont a kutatáshoz – mutatott rá Albert Osterhaus, az egyetem professzora.
A projekt még kísérleti stádiumban van, az eredmények azonban rendkívül bíztatóak. Elképzelhető, hogy a későbbiekben a kutyák nagyobb szerepet kapnak majd a koronavírussal fertőzött emberek felfedezésében olyan nyilvános területeken, eseményeken, mint például repülőtereken, sporteseményeken.
Ugyanakkor a Torontói Egyetem docense, Colin Furness felhívja arra is a figyelmet, hogy az ilyen jellegű kísérletekkel is nagyon óvatosan kell bánni, hiszen nem zárható ki, hogy a kutyák is hordozzák a vírust, de nem szabad esélyt adni a vírus mutálódására sem. A szakértők egyébként továbbra is egyetértenek abban, hogy házi kedvenceink nem játszanak szerepet a vírus terjedésében.
Mindenesetre további vizsgálatokra, kutatásra van szükség, míg a kutyák bevethetőek lesznek. Nem csak Németország dolgozik a programon: hasonló munka folyik az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztriában, Nagy-Britanniában, de még Chilében is.
Forrás: tiho-hannover.de, globalnews.ca
Daganatos betegségek kutyáknál - A rák 6 leggyakoribb típusa
Egy téma, amit legszívesebben messzire elkerülnénk, mégis fontos tudnunk róla, hogy időben megtehessük a szükséges lépéseket kedvenceink egészsége érdekében.
A kutyák 5 érzékszerve: Tudtad, hogy egész másképp működnek, mint az emberé?
Ha jobban elmélyedünk benne kiderül, hogy bizony sokkal több mindenben tér el érzékelésük az emberétől. Ennek köszönhetően pedig másképp fogják fel a körülöttük lévő világot. Így már talán érthető, hogy miért is találnak bizonyos dolgokat például ijesztőnek, ami nekünk fel sem tűnik.
De nézzük, hogy hogyan is működik az 5 érzékszerv szőrös barátainknál!
Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők
A kutyafül. Kicsi, nagy, háromszögalakú, ovális vagy kerek. Hegye mutathat felfelé, lóghat lefelé vagy hetykén megtörik, és igazán bájos megjelenést kölcsönöz viselőjének. De mi történik, ha a fül megbetegszik? Hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Új kutya érkezik a családba – 8 érv a mielőbbi állatorvosi látogatás mellett
Az új családtag érkezése megannyi izgalommal jár, akkor is, ha négylábú. Ahogy magunkhoz vesszük választottunkat, felkerülhet a rózsaszín szemüveg is, hiszen olyan édes! Szeretnénk, hogy jól érezze magát és egészséges legyen – ehhez pedig elengedhetetlen egy látogatás az állatorvoshoz, minél előbb!
Hagyjunk égve lámpát kutyánknak a sötétben, ha elmegyünk otthonról?
Kedvenceink jobban látnak a sötétben, mint mi, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy jól is érzik magukat, amikor egyedül kell lenniük napnyugta után. Kapcsoljuk fel nekik a lámpát vagy szükségtelen?