A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?

2024. március 20., 06:30


Szerző: M.Lilla


Kategória: Egészség




És mit tehetek, hogy segítsek neki?



 

Lázról beszélhetünk, amikor a kutya testhőmérséklete a normális értékeknél magasabb. Hátterében megannyi ok állhat, és kedvenceinknél is előfordulhat, hogy szinte egyik pillanatról a másikra szökik fel a lázuk. A kezdeti jeleket nem is olyan könnyű észlelni, gyakran csak az állatorvosnál derül fény arra, hogy megemelkedett a kutya testhője.

 

Ha az interneten keresgélünk, kisebb-nagyobb eltéréseket találhatunk az értéktartományt illetően: általában 38,3 és 39,2 Celsius-fok közé esik (végbélben mérve), de vannak jelentősebb eltérések is, például vemhes szukáknál a testhőmérséklet csökkenése (37°C körüli) rendszerint az ellés közeledtét jelzi.

 

Átmenetileg megemelkedhet a testhő intenzív fizikai aktivitás (sport, szaladgálás, játék), felfokozott érzelmi állapot (izgatottság, stressz), valamint külső tényezők (meleg időjárás, hőség) miatt is. 

     

    Kölyökkutyáknál is előfordulhat lázas állapot
    Kölyökkutyáknál is előfordulhat lázas állapot
    Fotó: Unsplash/@rpnickson

     

     

    Honnan lehet tudni, hogy lázas a kutya?

     

    Ha a kutya testhőmérséklete a normális értékhatár feletti, tehát meghaladja a 39°C fokot, akkor erős a gyanú, hogy lázas vagy túlhevült (hipertermiás állapot). A valódi láz a test válaszreakciója egy betegségre, míg a hipertermia erős hőhatás esetén alakul ki, például nyári kánikula idején, illetve, ha a kutyát melegben, hőségben túlzott fizikai megerőltetés érte.

     

    A láz tünetei kutyáknál enyhétől az egészen súlyosig terjedhetnek, attól függően, milyen betegség áll a hátterében:

     

    • letargia (bágyadtság, elesettség)
    • étvágycsökkenés, étvágytalanság
    • hányinger, hányás
    • hasmenés
    • remegés, reszketés

     

    A kutya testhőmérsékletének megállapításához digitális lázmérőt érdemes használni. A testhő mérésének módjáról pedig korábbi cikkünkben írtunk: 

     

     

    Intenzív mozgás, fizikai megerőltetés hatására is megemelkedhet a kutya testhőmérséklhete
    Intenzív mozgás, fizikai megerőltetés hatására is megemelkedhet a kutya testhőmérséklhete
    Fotó: Unsplash/@k_r_y_s

     

     

    Mi minden okozhat lázas állapotot?

    • gyulladás
    • fertőzés
    • immunmediált folyamat (az immunrendszer abnormális válaszreakciójáként megjelenő állapot)
    • daganatos betegség, rák

    Előfordul, hogy a kiterjedt vizsgálatok ellenére sem sikerül a pontos okok nyomára akadni. Ilyenkor az kerül a kutya kórlapjára, hogy „ismeretlen eredetű láz”. Gyakorlatilag bármi, ami stimulálja az immunrendszert, lázas állapotot okozhat. Nem ritka a védőoltást követően fellépő enyhe hőemelkedés. Ilyenkor a kutya immunrendszere fokozott védelmi reakciót mutat a szervezetbe bekerülő idegen anyagok hatására, melyek úgymond „megdolgoztatják” egy kicsit az immunsejteket.

     

    Bakteriális, gombás és vírusos fertőzések is kiválthatnak lázat, hiszen ezeknél a folyamatoknál is erősebben reagál az immunrendszer. Ugyanígy daganatos megbetegedés esetén is számolni lehet a láz megjelenésével.

     

    Érdemes megemlíteni a hasnyálmirigy gyulladását is, mely napjainkban sajnos egyre több kutyát érint. Jellemző tünetei: hányás, hasmenés, fogyás, alhasi fájdalom. A pontos okokat még vizsgálják, de úgy tűnik, kutyáknál másként zajlik a betegség, mint az embereknél és a macskáknál.

     

     

    Lázas a kutya? A tüneteket nem mindig könnyű felismerni
    Lázas a kutya? A tüneteket nem mindig könnyű felismerni
    Fotó: Twitter

     

     

     

    Autoimmun betegségek esetén a kutya immunrendszere saját maga ellen fordul, a szervezet bizonyos részeit támadja, sokszor látszólag mindenféle kiváltó ok nélkül. Hogy csak néhányat említsünk, melyek kutyáknál is előfordulnak:

     

    • reumatoid artritisz (rheumatoid arthritis – tartós ízületi gyulladás és ízületi fájdalom)
       
    • lupusz (SLE - szisztémás lupus erythematosus, a test különböző szerveinek gyulladásos betegsége)
       
    • uveitisz (uveitis - a szemben a szivárványhártya, a sugártest és az érhártya gyulladásos folyamatai).

     

     

    Mit tegyek, ha lázas a kutyám?

     

     

    Ha úgy gondoljunk, valami nincs rendben kedvencünk egészségével, érdemes megmérni, van-e láza. Ha ezt nem tudjuk megoldani otthon, látogassunk el az állatorvoshoz vele. Ha sikerült megmérni a lázát, de csak enyhe hőemelkedést jelez a lázmérő, figyeljük meg kutyánk viselkedését.

     

     

    Bágyadtság, étvágytalanság is utalhat lázra a kutyánál
    Bágyadtság, étvágytalanság is utalhat lázra a kutyánál
    Fotó: Unsplash/dominik_qn

     

     

    Ha bármi szokatlan változást észlelünk rajta, ne habozzunk eljuttatni az állatorvoshoz. Komolyan kell venni, ha alábbi tünetek jelennek meg: a kutya nem kér enni, levert, hány és/vagy hasmenése van, esetleg a bélsárban vér látható.

     

    Írjuk össze a tüneteket, és mondjuk el részletesen, mit tapasztaltunk kutyánkon. Ez elősegítheti a diagnózis felállítását. Különböző vizsgálatokra lehet szükség (vérvétel, vizeletelemzés, röntgen, stb.) ahhoz, hogy megállapíthassák, mi okozza a lázat kedvencünknél. A kezelés is ennek megfelelően fog zajlani. Ha otthonra is kapunk gyógyszer, pontosan adjuk be kutyánknak, és amíg nem érzi jól magát, pihentessük.

     

    Figyelem! Soha ne adjunk emberi lázcsillapítót a kutyának, mert a benne lévő hatóanyagok miatt mérgező lehet számára, és ilyenkor hamar életveszélyes állapotba kerülhet az eb.

     


    Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!

     

    Forrás: petmd.com
    Indexkép forrás: Unsplash/@rpnickson
    Cikk első megjelenése: 2023. szeptember 14.

    Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

    kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

     

    Témába vág

    Diszplázia? 12 tünet, ami arra utalhat, hogy gond van a kutya csípőjével Diszplázia? 12 tünet, ami arra utalhat, hogy gond van a kutya csípőjével
    Sántít, fájdalma van? Nem szívesen lépcsőzik, és nehezen kel fel alvás, pihenés után? A csípődiszplázia tünetei már kölyökkorban is feltűnőek lehetnek, míg más kutyáknál csak évek múltán jelennek meg. Mit kell tudnunk a betegségről?

    Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
    Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!

    Miért pont a szőnyegre szeretnek hányni a kutyák? Miért pont a szőnyegre szeretnek hányni a kutyák?
    Nem túl szívderítő látvány, amikor kedvencünk öklendezni kezd, és a padló vagy a parketta helyett valami igazán kényelmes helyre teszi le „csomagját”. Hogy is van ez?

    Dehidratáció kutyáknál - hogyan alakul ki és mit tehetünk ellene? Dehidratáció kutyáknál - hogyan alakul ki és mit tehetünk ellene?
    A szomjúság és a kiszáradás közötti különbség szembetűnő, ám nem minden dehidratált kutya mutatja előbbi jeleit. Fontos tudnunk róla, mert rövid idő alatt életveszélyes állapotot okozhat.

    Kutya az állatorvosnál - Ezért fontos a rendszeres állapotfelmérés Kutya az állatorvosnál - Ezért fontos a rendszeres állapotfelmérés
    Ha szeretnénk, hogy kedvencünk boldog és kiegyensúlyozott legyen, gondoskodnunk kell egészségéről is. Ennek elengedhetetlen része az, hogy legalább évente egy alkalommal ellátogassunk az állatorvoshoz. Mire számíthatunk az állapotfelmérés során?

    Minősítés

    Hogyan lehet minősített
    kutyabarát helyed?

    Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

    Tudj meg többet
    tanúsító védjegyünkről!

    Megismerem

    Kedvenceink

    Biztosítás

    Kisállat biztosítás
    bel- és
    külföldön!
    Gondoskodj kedvencedről!

    Partnereink

    AEGON Magyarország Zrt. MOL Nyrt. MTI JULIUS-K9

    Hírlevél

    A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

    kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
    FaceBook Instagram Pinterest YouTube
    Miért bökdös az orrával a kutyám? Hírek - Címlapon
    Miért bökdös az orrával a kutyám?
    Addig járt a kóbor kutya a rendőrségre, amíg fel nem vették munkatársnak Hírek - Címlapon
    Addig járt a kóbor kutya a rendőrségre, amíg fel nem vették munkatársnak