Tacskóhoz hasonló kutyák maradványaira bukkantak a régészek a római Colosseum csatornáiban
2022. december 06., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
Nem mindennapi leletek kerültek elő az ókori építmény alól – de vajon mit kereshettek ott ezek a kicsi kutyák?
Szövevényes hálózat húzódik a Colosseum alatt: csatornák és kamrák végtelen rendszere bújik meg két szinten, ahol 80 függőleges tárnán át lehet le-, illetve feljutni. Ezekben a járatokban pillanatok alatt eltévedhet az ember... Nem véletlenül tanulmányozzák a mai napig a régészek és kutatók, hogy minél többet megtudhassanak az akkori tervezésről, építészetről, és persze az ókori csoda alkotóinak és használóinak életéről, gondolkodásáról.
A legutóbbi projekt során olyan felfedezést tettek, melyre aligha számított bárki is: egy 70 méteres szennyvízelvezető csatornát mértek fel centiről-centire, ahol többek között kisméretű kutyákhoz köthető maradványokra bukkantak:
„Számos csontot találtunk, melyek nagyon hasonlítanak a mai tacskó csontvázára” - mondta el Alfonsina Russo, a Colosseum igazgatója.
Az ókori stadion véres viadalok színhelye volt: gladiátorok küzdöttek elítélt bűnözőkkel és egymással, ám az élet-halál harcok legnépszerűbb formája talán mégis az volt, amikor hatalmas vadállatokkal kellett megvívniuk – a rómaiak szórakoztatására. Leopárdok, medvék, oroszlánok, struccok és óriási méretű kutyák maradványait is megtalálták a jelenleg is folyó kutatásban.
Hogy miként kerülhetett a képbe egy olyan kutya, mely alig érte el a 30 cm-es magasságot, nos, erre még a régészek is keresik a választ. Elképzelhető, hogy akrobatikus mutatványokat vagy különféle trükköket kellett bemutatniuk, esetleg a küzdőtéren próbálták levadászni őket a közönség mulattatására, melynek nagysága elérhette az 50 ezret is! Vagy ami még borzasztóbb: ezeknek az aprócska kutyákat a náluk sokkalta nagyobb vadakkal állítottak szembe, és már kezdődhetett is a harc...
Nem lehet tudni pontosan; ami viszont biztos, hogy a tacskó, mint kutyafajta a 18. században kezdett el kialakulni Németországban, ahol főként borzvadászatra használták. Neve (Dachshund) is innen ered, a Dachs ugyanis borzot jelent. E veszélyes ellenfél leküzdése pedig bátor, független és hajthatatlan szellemet követelt meg e kutyáktól. Ki tudja, talán már ókori elődeik is rendelkezhettek vele.
Forrás: people.com, ultimenotizie.live
Indexkép forrás: ultimenotizie.live
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
Mitől lesz népszerű egy kutyafajta?
Tagadhatatlan, hogy vannak nagyobb népszerűségnek örvendő kutyák, mint kevésbé kiváltságos társaik. Számtalan oka lehet, hogy az emberek jobban ragaszkodnak egy-egy fajtához, míg mások a feledés homályába merülnek.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!