
Tacskóhoz hasonló kutyák maradványaira bukkantak a régészek a római Colosseum csatornáiban
2022. december 06., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
Nem mindennapi leletek kerültek elő az ókori építmény alól – de vajon mit kereshettek ott ezek a kicsi kutyák?
Szövevényes hálózat húzódik a Colosseum alatt: csatornák és kamrák végtelen rendszere bújik meg két szinten, ahol 80 függőleges tárnán át lehet le-, illetve feljutni. Ezekben a járatokban pillanatok alatt eltévedhet az ember... Nem véletlenül tanulmányozzák a mai napig a régészek és kutatók, hogy minél többet megtudhassanak az akkori tervezésről, építészetről, és persze az ókori csoda alkotóinak és használóinak életéről, gondolkodásáról.
A legutóbbi projekt során olyan felfedezést tettek, melyre aligha számított bárki is: egy 70 méteres szennyvízelvezető csatornát mértek fel centiről-centire, ahol többek között kisméretű kutyákhoz köthető maradványokra bukkantak:
„Számos csontot találtunk, melyek nagyon hasonlítanak a mai tacskó csontvázára” - mondta el Alfonsina Russo, a Colosseum igazgatója.

Fotó: ultimenotizie.live/people.com
Az ókori stadion véres viadalok színhelye volt: gladiátorok küzdöttek elítélt bűnözőkkel és egymással, ám az élet-halál harcok legnépszerűbb formája talán mégis az volt, amikor hatalmas vadállatokkal kellett megvívniuk – a rómaiak szórakoztatására. Leopárdok, medvék, oroszlánok, struccok és óriási méretű kutyák maradványait is megtalálták a jelenleg is folyó kutatásban.
Hogy miként kerülhetett a képbe egy olyan kutya, mely alig érte el a 30 cm-es magasságot, nos, erre még a régészek is keresik a választ. Elképzelhető, hogy akrobatikus mutatványokat vagy különféle trükköket kellett bemutatniuk, esetleg a küzdőtéren próbálták levadászni őket a közönség mulattatására, melynek nagysága elérhette az 50 ezret is! Vagy ami még borzasztóbb: ezeknek az aprócska kutyákat a náluk sokkalta nagyobb vadakkal állítottak szembe, és már kezdődhetett is a harc...

Fotó: telegraph.co.uk
Nem lehet tudni pontosan; ami viszont biztos, hogy a tacskó, mint kutyafajta a 18. században kezdett el kialakulni Németországban, ahol főként borzvadászatra használták. Neve (Dachshund) is innen ered, a Dachs ugyanis borzot jelent. E veszélyes ellenfél leküzdése pedig bátor, független és hajthatatlan szellemet követelt meg e kutyáktól. Ki tudja, talán már ókori elődeik is rendelkezhettek vele.
Forrás: people.com, ultimenotizie.live
Indexkép forrás: ultimenotizie.live
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
A hosszú orrú kutya ügyesebben szagol? Most kiderült!
Az ELTE etológusai szerint az életkor és az agy alakja befolyásolja a szaglással kapcsolatos agyi régiók konnektivitását. A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmányban először vizsgálják ezt a hálózatot kutyáknál.
Nem véletlenül gondolunk gyermekünként a kutyánkra? Egy kutatásból most kiderült.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói arra vállalkoztak, hogy feltárják, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Terápiás kutyák társaságában a gyermekek is kevésbé érzik magukat stresszesnek
Egy friss tanulmány szerint a kutyák jelenléte nyugtatóan hat a gyerekekre az iskolában, mely sokuk számára rendkívüli stresszel jár a mindennapokban.