Te biztonságosan utazol kutyáddal?
5+1 tipp, hogy a kutyával együtt a gazdik is biztonságban utazzanak
2019. október 19., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A hazai kutyatartók sok esetben veszélybe sodorják négylábú barátaikat és saját magukat is autós utazásaik során – derül ki a Groupama Biztosító legfrissebb országos kutatásából. Pedig a nem megfelelően rögzített állat, legyen akár ölben, akár szabadon az utastérben, komoly veszélyben van. A biztosító számára fontos a közlekedésbiztonságot segítő kezdeményezések támogatása, ezért idén ősszel a Magyar Mentőkutyás Szervezetek Országos Szövetsége és az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottsága segítségével mutatják be, hogyan utaztassuk kedvencünket biztonságosan.
Magyarországon minden második felnőttnek van kutyája, a kutyatartók 57 százaléka pedig szokta szállítani négylábúját, vagyis minden második kutya utazik autóval bizonyos időközönként - derül ki a Groupama Biztosító országos, reprezentatív kutatásából. Ugyanakkor csupán elenyésző számban rögzítik őket biztonságosan, és ez nem csak a kutya, de az utasok, sőt más autósok biztonságát is veszélyezteti.
„Csak abban az esetben mondhatjuk, hogy biztonságosan szállítják a kiskedvencet, ha valamilyen passzív biztonsági eszközt, például speciális hámot vagy rögzített boxot alkalmaznak” – összegzi tapasztalatait dr. Tokodi Panna az ORFK Balesetmegelőzési Osztályának r. főhadnagya. „Egy 2 kilogrammos Yorkshire terrier rögzítetlen teste 50 km/h sebességű ütközésnél vagy fékezésnél 60 kilogrammos tárgynak megfelelő súllyal csapódik az éppen útjában álló akadálynak, adott esetben a szélvédőnek vagy az autóban utazóknak” – tette hozzá. Ebben az esetben nem csak szabálysértést követünk el, de a kutya épsége is kockán forog, ráadásul az utasok sincsenek biztonságban, hiszen ekkora tömegű becsapódás komoly sérüléseket tud okozni.
Az 1992-ben létrehozott ORFK-OBB tevékenysége sokrétű, a balesetmegelőzés csaknem valamennyi területére kiterjed. Tevékenysége ellátása során koordinálja a Rendőrség balesetmegelőzéssel összefüggő feladatait és a közlekedésbiztonsági kommunikációs tevékenységét. Munkájának központi eleme az a tájékoztató és felvilágosító jellegű közlekedésbiztonsági kommunikáció, melyet a közlekedők valamennyi rétegére kiterjesztve végez.
Négylábúak bevetésen
A Groupama Biztosító évek óta nyújt tréningezési lehetőséget a nevét viselő Vezetéstechnikai Centrumban olyan közszolgálatot ellátó szervezetek számára, amelyeknek a vezetés minősége és technikája kulcsfontosságú mindennapi munkájuk során. Idén ősszel a Magyar Mentőkutyás Szervezetek Országos Szövetsége manőverezhet a Groupama Tanpálya aszfaltján. Az MMSZOSZ 2016-ban jött létre abból a célból, hogy a 30 éve Magyarországon működő Mentőkutyás szervezetek érdekképviseletét elláthassa. A szövetségbe tucatnyi önálló szolgálat tömörült, száz önkéntessel, s mintegy negyven kutyával. 2017 óta a 112-es egységes európai segélyhívószámon is riaszthatók. „Nagyon örültünk a Groupama Biztosító felajánlásának, hiszen rengeteget vezetünk. Tavaly például 97 bevetésen vettünk részt, ami összesen közel 12 000 kilométer autózást jelent, és mindezt kutyákkal együtt tettük meg” – mondta Juhász Zoltán, az MMSZOSZ Mentésirányítási Központ igazgatója.
Így utazunk mi
A válaszokból kiderült, hogy biztonságos módon csupán az esetek 21 százalékában utaznak a kutyák: csak minden ötödik autózás esetén óvják a gazdik házi kedvencüket speciális hám, biztonsági öv vagy boksz használatával. A felmérés szerint a kutyák szállításakor leggyakrabban valamelyik utas fogja az állatot az ölében (37 százalék) vagy a kutya a hátsó ülésen ül szabadon (27 százalék). Mindkét módszer magában hordozza a baleset veszélyét. Nem csak hirtelen fékezésnél okozhat gondot az efféle szállítás, könnyen előfordulhat, hogy a kutyát olyan inger éri, amelyre ösztönösen reagál – felpattan, előreugrik a vezetőhöz vagy elkezd ugatni. Ezek bármelyike megzavarhatja, megijesztheti a sofőrt, ami szintén szerencsétlenséghez vezethet.
Miközben a megkérdezettek közül sokan választanak kevésbé biztonságos szállítási módot, tartanak is ennek következményeitől. A kutyát azok is féltik autózás közben, akik az ölükben utaztatják a négylábút. Esetükben 40 százalék tart attól, hogy valami baja lesz a kutyának.
„Társaságunk kiemelten fontosnak tartja, hogy részt vegyen a biztonságos közlekedés elősegítésében, ezért célul tűztük ki, hogy együttműködő partnereinkkel egyfajta útmutatást nyújtsunk a kutyák biztonságos szállításához. Külön örülünk annak is, hogy idén is egy olyan szervezet számára tehettünk felajánlást, akik nagyon fontos, gyakran életmentő feladatot látnak el, ráadásul önkéntesen, és ehhez rengeteget kell vezetniük is, miközben kiképzett kutyájukat is szállítják autójukban – mondta el Magyar János, a Groupama Biztosító gépjárműbiztosítási főosztályvezetője.
A nők a kutyáért aggódnak, a férfiak a kárpitért
A kutatásból az is kiderült, hogy a tulajdonosok számára kedvencük utaztatása sok esetben okoz frusztrációt. Csupán 20 százalékuk vallotta, hogy semmi sem zavarja őket, amikor kutyájukat szállítják. A férfiak elsősorban autójukat féltik: 40 százalékuk sorolta a zavaró tényezők közé, hogy kutyaszőrös, sáros vagy nyálas lesz a járművük. A nők közül valamivel kevesebben tartják ezt bosszantónak, 30 százalékuk jelölte meg problémaként. Ám amikor a kutya komfortérzete a kérdés, a férfiakhoz képest 10 százalékkal több nő tart attól, hogy az állatnak rossz érzést okoz az autóban utazás.
5+1 tipp az utazáshoz
A téma kapcsán megrendezett sajtóesemény házigazdája, Kovács Patrícia volt. A színésznő, valamint további két résztvevő, Nagy Réka és Szabó Kristóf influencerek – akik maguk is lelkes kutyatulajdonosok – megosztották tapasztalataikat négylábú barátaik utaztatásával kapcsolatban. Az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottsága és a Magyar Mentőkutyás Szervezetek Országos Szövetsége segítettek összefoglalni a legfontosabb tanácsokat. Ha ezekre figyelnek a kedvencükkel utazók, nemcsak a kutya érzi majd magát jobban az autózás alatt, de nagyobb biztonságban is lesz.
5+1 tipp a kutyák biztonságos szállításához
Ha ezeket betartja, biztonságos lesz az utazás, és a kutya is jól érzi majd magát!
- Használjunk kifejezetten kutyák számára fejlesztett biztonsági eszközt: hámot, biztonsági ülést vagy biztonsági övet
- Ha nincs speciális rögzítő eszközünk, a kutya a hátsó ülésen, egy utas felügyelete mellett utazzon, de semmiképp sem szabadon
- Ne engedjük, hogy a kutya kilógassa a fejét az ablakon, mert ez a járművezetőre, a többi közlekedőre és házikedvencünkre nézve is balesetveszélyes lehet
- Csomagtérben csak akkor szállítsuk a kutyát, ha azt rács választja el az utastértől
- Hosszú út esetén érdemes 2-3 óránként megállni, megmozgatni, megitatni a kutyát
+1. Az ismerős szagok megnyugtatják a kutyát, ezért vigyünk magunkkal valamilyen otthoni, saját játékot vagy egyéb tárgyat
* A felmérés a Pulzus kutatási applikációval készült a Groupama Biztosító megbízásából. Az adatfelvételre 2019 júniusában került sor. Az 1000 fős válaszadói minta az aktív korú, 18-65 éves magyar alapsokaságot reprezentálja nem és kor szerint.
Kipróbáltuk Szlovéniában milyen Glampingezni
3 napot töltöttünk a Ljubljana melletti kisvárosban, hogy felfedezzük a környék adta lehetőségeket. Megnéztük a Bledi-tavat, kirándultunk egy alpesi panorámaúton és kutyabarát glampingben szálltunk meg, ahol a dézsafürdőből élveztük a hegyek szépségét.
Lazíts egyet a Bükkben!
Nyugalomra, csendre és a természetbe vágysz? A kert végében csordogáló patak zaját szeretnéd hallani és a fák susogását, esetleg ősszel a szarvasok bőgését? Akkor ideje elvonulni a Bükkbe, mutatunk neked egy helyet, Budapesttől csak 1,5 órára van, ahol ez mind megvan, sőt még több is. Hatalmas kert, igényesen berendezett házikó, jakuzzi és fenyőfák alatti tűzrakóhely, ami idillivé teszi a kikapcsolódást.
Tökéletes kikapcsolódás gazdiknak és kutyusoknak egyaránt
A Szent Orbán Panzió gyönyörű természeti környezetben, kutyabarát apartmanokkal, szolgáltatásokkal várja minden kétlábú és négylábú vendégét.
Élet kutyával Bécsben – ilyen az osztrák főváros kutyás szemmel
Mindannyiunk fejében él egy kép, milyen is lehet az élet nyugati szomszédainknál kutyásként. Lazább, nyitottabb, vagy épp szigorúbb? Utánajártunk!
Szerelem első látásra? A dugóban pillantotta meg egymást a két pitbull
Kedves videó egy váratlan találkozásról.