
Hírek archívum
Hírek - Egészség
Védd a tappancsot télen is!
2019. január 07., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Hidegben, hóban oda kell figyelnünk kedvencünkre. Az egyik legfontosabb a mancsok állapotának ellenőrzése, különösen a városban élő ebek esetében. Odafigyeléssel elkerülhetők a sérülések.
Legtöbbünk szereti a hóesést, a havat. Ugyanígy vannak kutyáink is. Hemperegnek, szaladgálnak a friss hóban, ilyenkor még a birkózás is jobb, labda helyett pedig lehet futni a hógolyók után. Megvan azonban az árnyoldala is a havas, jeges időjárásnak: minden csúszik, éles, vág, és nagyon hideg. Mindez veszélyt jelent a kutyatappancsokra!
Szerencsére kedvenceink szervezete fel van készülve: tappancsaik hosszú ideig képesek tartani magukat a hideg ellen: az ebek talpában található szövet lehetővé teszi, hogy akár a -35 fokos hideget is tűrjék egy ideig. Tappancsukban erek sokasága teszi lehetővé a vér felmelegítését, hogy az ne lehűlve kerüljön vissza a test keringésébe, és ezáltal megtartsa az eb állandó testhőmérsékletét.

Fotó: kutyabarathelyek.hu
Sokkal nagyobb gondot jelent az emberek védekezése a csúszós hó és jég ellen: az utak és járdák sózása. A durva sókristályok könnyen felsérthetik a mancsot, és rövid idő alatt kimarják azt. Ezek az apró karcolások, sebek nehezen gyógyulnak, fennállhat a fertőződés veszélye is.
Fontos tehát a só elleni védekezés. Séta előtt kenjük be mancsvédő krémmel a tappancsokat, hazaérve pedig langyos vízzel öblítsük le őket. Az utcán próbáljuk kikerülni az erősen sózott területeket. Jó szolgálatot tehet ilyenkor a kutyacipő is: többféle anyagból, és fazonból válogathatunk az üzletekben, webáruházakban.

Fotó: dogtime.com
Ha kutyusunk talppárnái közt hosszú a szőr, érdemes azt megkurtítani - akár egy kutyakozmetikus segítségével. A hosszú szőrbe ugyanis könnyen beletapad a hó, kisebb nagyobb golyókká tömörödve. Ezek a kis hó- és jéggolyók kellemetlen érzést okoznak a séta közben, hiszen nyomják a tappancsokat, hosszabb idő elteltével pedig kisebesíthetik a mancsot. Ha a séta alatt furcsán mozogna kedvencünk, ellenőrizzük a mancsát, és ha kell, távolítsuk el a beletapadt havat!
Vigyázzunk a befagyott pocsolyákkal is, legyen az bármekkora: lehet, hogy a csúszkálás jó móka, de ha a jég megreped, betörik (még ha csak fél centi is a megfagyott víz), éles széle könnyen megsebezheti a kutya lábát.
Kis odafigyeléssel tehát megelőzhető a baj, és átadhatjuk magunkat a téli örömöknek, a hóban való játéknak!
Indexkép forrás: bravotv.com
Cikk első megjelenése: 2018. december 16.
Jégbe szakadt kutyát mentettek a tűzoltók Székesfehérváron
A Sóstó mellett sétált a kutya gazdijaival szombaton. A kutya a tó jegére szaladt, ami beszakadt alatta és gazdija alatt.
Sós utak: a kutyák téli nagy ellensége
A hóesés gyönyörű, a legtöbb gazdi szereti, a kutyák pedig egyenesen imádják! A hóval azonban megérkezik a kutyások bosszankodásának fő oka is: az útszóró só. Komoly sérülést is okozhat, ha nem figyelünk oda!
Kutyahideg jön: vigyázzunk kutyáinkra is!
Megérkezik az igazi, kemény tél. Fogcsikorgató hideg jön a következő napokban: az előrejelzések szerint akár még -10 foknál lejjebb is eshet a hőmérséklet éjszaka. Tegyünk meg mindent kedvenceink biztonsága érdekében!
6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
A kutyamancs, e bámulatos szerkezet akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tippek nemcsak a probléma felismerésében, hanem annak megelőzésében is segíthetnek.
Stresszes a kutyám? Íme 21 jel, melyből kiderül
Hozzánk hasonlóan kutyáink is szenvedhetnek szorongástól, a krónikus stressz negatív hatással lehet általános egészségükre és életminőségükre. Milyen jelekre kell figyelnünk?
Kutyatartás télen - Mi számít túl hidegnek a sétához és a kintléthez?
Egyre csípősebbek a hajnalok, és nappal is jól esik a vastagabb öltözet, mely megvéd a hidegben, ha kimegyünk. De hogyan hat kutyáinkra a téli időjárás? Mennyire fáznak, és hol van az a pont, amikor már túl hideg van ahhoz, hogy kint tartózkodjanak?
Pulóver, kabát, ruha kutyáknak: Öltöztessük-e kedvencünket?
„Minek kell a kutyára ruha? Van neki szőre…” Hallhattunk már ilyen és ehhez hasonló mondatokat, de gazdiként tudjuk, hogy vannak olyan helyzetek, amikor sokat segíthet egy praktikus ruhadarab. Hogyan és milyet válasszunk?
8 jel, hogy a kutyád több időt szeretne veled tölteni
Szófogadatlan, rombol, unalmában mindenfélével elfoglalja magát? A gazdi legnagyobb meglepetésére, holott csupán arról van szó, hogy több figyelmet és foglalkozást igényelne. Lássuk az árulkodó jeleket!
Ónos eső érkezik - vigyázzunk kutyáinkra is!
Riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat szerdára és csütörtökre: a havazás mellett ónos eső is érkezik!
Borongós hangulat - kutyáknál is felléphet depresszió az őszi és téli hónapokban?
Az évszakok változásai hatással vannak ránk: a borongós őszi, téli hónapokban kevesebb időt tölthetünk kint és a nappalok is rövidebbek. Vajon kutyáink is megérzik e változásokat?