
Védd a tappancsot télen is!
2019. január 07., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Hidegben, hóban oda kell figyelnünk kedvencünkre. Az egyik legfontosabb a mancsok állapotának ellenőrzése, különösen a városban élő ebek esetében. Odafigyeléssel elkerülhetők a sérülések.
Legtöbbünk szereti a hóesést, a havat. Ugyanígy vannak kutyáink is. Hemperegnek, szaladgálnak a friss hóban, ilyenkor még a birkózás is jobb, labda helyett pedig lehet futni a hógolyók után. Megvan azonban az árnyoldala is a havas, jeges időjárásnak: minden csúszik, éles, vág, és nagyon hideg. Mindez veszélyt jelent a kutyatappancsokra!
Szerencsére kedvenceink szervezete fel van készülve: tappancsaik hosszú ideig képesek tartani magukat a hideg ellen: az ebek talpában található szövet lehetővé teszi, hogy akár a -35 fokos hideget is tűrjék egy ideig. Tappancsukban erek sokasága teszi lehetővé a vér felmelegítését, hogy az ne lehűlve kerüljön vissza a test keringésébe, és ezáltal megtartsa az eb állandó testhőmérsékletét.

Fotó: kutyabarathelyek.hu
Sokkal nagyobb gondot jelent az emberek védekezése a csúszós hó és jég ellen: az utak és járdák sózása. A durva sókristályok könnyen felsérthetik a mancsot, és rövid idő alatt kimarják azt. Ezek az apró karcolások, sebek nehezen gyógyulnak, fennállhat a fertőződés veszélye is.
Fontos tehát a só elleni védekezés. Séta előtt kenjük be mancsvédő krémmel a tappancsokat, hazaérve pedig langyos vízzel öblítsük le őket. Az utcán próbáljuk kikerülni az erősen sózott területeket. Jó szolgálatot tehet ilyenkor a kutyacipő is: többféle anyagból, és fazonból válogathatunk az üzletekben, webáruházakban.

Fotó: dogtime.com
Ha kutyusunk talppárnái közt hosszú a szőr, érdemes azt megkurtítani - akár egy kutyakozmetikus segítségével. A hosszú szőrbe ugyanis könnyen beletapad a hó, kisebb nagyobb golyókká tömörödve. Ezek a kis hó- és jéggolyók kellemetlen érzést okoznak a séta közben, hiszen nyomják a tappancsokat, hosszabb idő elteltével pedig kisebesíthetik a mancsot. Ha a séta alatt furcsán mozogna kedvencünk, ellenőrizzük a mancsát, és ha kell, távolítsuk el a beletapadt havat!
Vigyázzunk a befagyott pocsolyákkal is, legyen az bármekkora: lehet, hogy a csúszkálás jó móka, de ha a jég megreped, betörik (még ha csak fél centi is a megfagyott víz), éles széle könnyen megsebezheti a kutya lábát.
Kis odafigyeléssel tehát megelőzhető a baj, és átadhatjuk magunkat a téli örömöknek, a hóban való játéknak!
Indexkép forrás: bravotv.com
Cikk első megjelenése: 2018. december 16.
A kutyák 5 érzékszerve: Tudtad, hogy egész másképp működnek, mint az emberé?
Ha jobban elmélyedünk benne kiderül, hogy bizony sokkal több mindenben tér el érzékelésük az emberétől. Ennek köszönhetően pedig másképp fogják fel a körülöttük lévő világot. Így már talán érthető, hogy miért is találnak bizonyos dolgokat például ijesztőnek, ami nekünk fel sem tűnik.
De nézzük, hogy hogyan is működik az 5 érzékszerv szőrös barátainknál!
Kutyák és a fűtés - Mennyire legyen meleg otthonunkban?
Az évszakok változásaihoz és az időjárási körülményekhez kénytelenek vagyunk alkalmazkodni, ám otthonunk hőmérsékletét ideális esetben mi magunk is szabályozhatjuk. Kedvencünk testhőmérséklete is igazodhat ehhez, de ahogy nekünk, úgy nekik is megvannak a maguk határai. Mi számít hidegnek, melegnek és mire figyeljünk a fűtés beállításánál?
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Veszélyes a túrázás a havas hegyekben: Lezárják a Kékestetőre vezető mellékutakat a Mátrában
A közlekedők biztonsága érdekében a hétvégére lezárják a Kékestetőre vezető mellékutakat a Mátrában - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztálya pénteken az MTI-vel.
Fagyálló mérgezés kutyáknál – Miről ismerhetjük fel?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a jelekkel, mert a fagyálló mérgezés életveszélyes állapotot okoz!