Végleg bezár a világ legkegyetlenebb agárpályája, ahol kutyák ezrei pusztulnak el
2017. július 13., 12:15
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
A Makaón található Canidrome poklában több tízezer agár lelte halálát az elmúlt 54 évben. A nemzetközi összefogásnak köszönhetően 2018-ban bezárják a kutya haláltábort!
A Kína délkeleti partjainál elhelyezkedő Makaó a Föld legsűrűbben lakott területe, a szerencsejáték fellegvára. A világ minden tájáról érkeznek ide szórakozni vágyók, az egyik legnépszerűbb „kikapcsolódás” az agárversenyeztetés. A fogadók hatalmas téteket tesznek fel a kutyákra, ám ennek kegyetlen ára van. Megközelítőleg 700 agarat, lurchert és galgot tartanak fogva a Canidrome-ban, koszos, szűk ketrecekbe zárva élnek magányosan, élelmet és vizet alig kapnak.
„A Canidrome a világ legkegyetlenebb versenypályája." – jelentette ki Christine Dorchak, az egyik állatjóléti csoport, a GREY2K USA Worldwide agármentő szervezet elnöke. 2012 óta kitartóan azon dolgoznak, hogy véget vessenek az ott zajló borzalomnak.
Havonta kb. 30 kutyát altatnak el csupán azért, mert nem teljesítenek jól a pályán. Helyükre ugyanennyi újonc kerül, akikre hasonló sors vár.
"Nincsenek örökbefogadási programjaik. Onnan egy kutya sem kerül ki élve. A hely valóságos haláltábor az agarak számára, az elmúlt 50 évben több tízezer ártatlan kutyát pusztítottak el ott.”
Hatalmas áttörés történt nemrégiben, a kormány ugyanis elrendelte a Canidrome teljes bezárását 2018 júliusától. Az állatvédő szervezetek kitartó munkájának és a nemzetközi összefogásnak köszönhetően végre lezárul egy szenvedésekkel teli korszak, mely Makaó megítélésére is komoly árnyékot vetett.
A kutyákat javarészt Ausztráliából importálták, a jövedelmező export 2015-ös betiltásáig szaporítóktól vásárolták fel őket. A megfelelőnek korántsem mondható tartási körülmények, a minimális táplálék, a foglalkozás hiánya és az állandó bezártság miatt már fiatalon megtörnek ezek az állatok, s ha ki is veszik őket a rácsok mögül, csupán egy céllal teszik: nyakuknál fogva bedobják őket a boxba, majd a rajtjelzés után lélekszakadva kell rohanniuk, ha életben akarnak maradni. Nem számít, hány futamot nyernek meg, a hajsza annyira kimeríti őket, hogy erejüket vesztve lemaradnak társaiktól – ez pedig egyet jelent a halállal.
A versennyel együtt az életüket is elveszítik. Az általános szabályok szerint ha egy kutya öt egymást követő versenyen negyedik vagy annál rosszabb helyezést ér el, egyszerűen elaltatják. Becslések szerint a Canidrome poklába érkező kutyák legfeljebb három évig élnek még adott körülmények között.
„Nagy örömmel fogadtuk a hírt, miszerint a kínai kormány véget vet a borzalomnak.” – mondta Dorchak. A GREY2K USA Worldwide szoros együttműködésben áll az Anima Macau állatvédő szervezettel. Számításaik szerint közel 650 agárnak kell majd új otthont találniuk a versenypálya bezárását követően. Néhány kutyát már szabadon bocsátottak idén, ők már biztonságos menedékre leltek. A kormány tervei szerint a versenypálya helyén iskolákat építenek majd.
Az Anima Macau szervezet elnöke és a sikeres „CloseTheCanidrome” kampány, valamint a jelenleg is folyó „SaveMacauGreyhounds” kampány vezetője, Albano Martins a Jornal Tribuna de Macau magazinban megjelent cikkében foglalta össze a Canidrome bezárására irányuló küzdelem történetét, mely annyi év után végre győzelemmel zárul. Ám az állatmentők itt még nem pihenhetnek meg, hiszen több száz agár vár segítségre.
A Canidrome története 1932-re nyúlik vissza, ekkor alapította egy amerikai üzletember. Mr. Gerrard később helyieknek adta át a pálya üzemeltetését. A második kínai-japán háború miatt 1938-tól szünetelt a versenyeztetés, 1963-ban nyitották meg újra kapuit. A rákövetkező évtizedekben hatalmas profitra tettek szert, kutyák tízezreinek szenvedése árán, melyek gyakran kétszer is futottak ugyanazon az estén, akár egymást követő három napon át – derült ki Ricardo Pinto kutatásából.
Nyilvános árveréseken értékesítették az ausztrál import ebeket, az ígéretesebb példányokért 18-szoros árat is ajánlottak a pénzéhes vevők. A teljes állomány átlagosan kétévente cserélődött, ez mintegy 720 kutyát jelent. Egyikük sem élte túl a poklot... A helyiek évtizedeken át úgy vélték, teljesen rendben van ez így, egészséges állatokat leölni pusztán azért, mert képtelenek voltak az elvártak szerint teljesíteni.
Az Anima Macau 2011-ben értesült minderről, a GREY2K USA agármentőivel együttműködésben igyekeztek megoldást találni a helyzetre. Örökbeadási programot dolgoztak ki, hogy megmenthessék a kutyákat a biztos haláltól, kezdeményezésük azonban süket fülekre talált. A kormány sem mutatta jelét, hogy szándékában állna közbeavatkozni, így stratégiát váltottak, s úgy döntöttek, innentől kezdve a Canidrome végleges bezárása a cél. Intenzív kampányba kezdtek, a 2014-es szingapúri Asia For Animals (Ázsia az Állatokért) konferencián javaslattal álltak elő, melyet a jelenlévő 10 nemzetközi szervezet képviselői is aláírták. 131 további szervezet biztosította őket támogatásáról, köztük több kínai is.
2015-ös petíciójuk 370.000 aláírást számolt, ezzel a legsikeresebb kampányok közé került. A kormány erre úgy reagált, nem lenne „fair” egy nap alatt bezárni a telepet, a helyzet tanulmányozása okán nem korlátozták a működést. Az állatvédők nem hagyták annyiban a dolgot, tovább folytatták kampányukat, a világ számos pontján beszéltek tevékenységükről állatvédelmi konferenciákon és rendezvényeken. 2015 végén az ausztráliai Új-Dél-Wales állam drasztikus lépésekhez folyamodott: 179 agártulajdonost és trénert büntettek meg a szaporítás és versenyeztetés miatt, az agarak helyzetét látva beszüntették az exportot Makaóra.
A Canidrome-ot üzemeltető Companhia de Corridas de Galgos Macau (Yat Yuen) S.A. cég változtatni kényszerült: Írország felé fordultak, mely európai szinten a legnagyobb „előállítója” az agaraknak. Angliai és ír szervezetek összefogásának hála 24 kutya exportját állították le állatvédők, s az ír utánpótlás megszakítása céljából több demonstrációt tartottak. Az Egyesült Királyság parlamentje és a Mezőgazdasági Minisztérium is fogadta őket, Frankfurtban pedig a Lufthansa légitársasággal folytattak tárgyalásokat a kutyák szállítmányozásának leállításáért.
Szeptemberben a „Freedom for Greyhounds” (Szabadságot az Agaraknak) elnevezésű nemzetközi konferencián is felszólaltak Milanóban, októberben a „Greyhounds Around the World” (Agarak a Világ Körül) rendezvényen is beszédet tartottak Floridában. Itt ismertették a telep bezárására és a kutyák megmentésére, örökbeadására vontakozó stratégiájukat.
Újabb kampányt indítottak, melyben arra kérik az üzemeltetőket, a kiszolgált agarakat adják át az Anima-nak, felhívva a figyelmüket arra a kérdésre, vajon mennyiben rontaná Makau turisztikai imázsát, ha úgy döntenének, hogy Kínába, Vietnamba vagy más országokba küldenék a kutyákat, ahol nem léteznek állatvédelmi törvények, melyek megvédenék őket.
A GREY2K és az Anima hatalmas feladatot vállalna át ezzel, hiszen több száz agárnak kell szerető családot találniuk. A kutyák átvétele és ellátása, a sérült egyedek kezelése anyagilag is óriási terhet ró rájuk, az elhanyagoltság és a bántalmazás okozta érzelmi traumák és lelki sebeik begyógyítása pedig az önkéntesek részéről is gondos odafigyelést kíván.
A versenyeztetésre és vadászatra használt agarak, lurcherek és galgok mentésére, örökbeadására specializálódott non-profit szervezet, a Pet Levrieri Onlus is csatlakozott a történelmi jelentőségű állatmentéshez. Fő célja az is, hogy népszerűsítse az agár, mint családi kedvenc tartását.
Nemzetközi kampányuk keretében állatvédő szervezetek jelentkezését várják a világ minden tájáról. Továbbá hírességek segítségét is kérik arra vonatkozóan, emeljenek szót amellett, hogy a Canidrome bezárását követően az Anima átvehesse a telepet, mintegy ideiglenes menhelyként üzemeltethesse mindaddig, amíg minden egyes agár gazdira talál.
Becsléseik szerint 650 kutya vár segítségre, a versenyeztetésből kiesőket elsősorban európai országokba szeretnék szállítani. Ennek végrehajtásához légi és vízi szállítmányozási cégekkel is folyamatosan egyeztetnek, hogy a lehető legalacsonyabbra csökkentsék a költségeket, és a kutyák szállítása is zökkenőmentesen történhessen meg. Többen jelentkeztek már örökbefogadásra, jelenleg 250 leendő gazdi várja türelmesen az új négylábú családtag érkezését.
Forrás: petlevrieri.it, thedodo.com
Indexkép forrás: grey2kusa.org
Életük legnagyobb kalandjára indultak lóháton, kutyusukkal együtt
Két lenyűgöző történet. Lóháton vágtak neki az országnak, és nem feledkeztek meg kutyájukról sem. Ismerjük meg Annie-t és Jane-t!
Gyújts gyertyát a legjobb barátodért, a társadért.
Égjen a gyertya ma minden szerettünkért, négylábú kedvenceinkért is.
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.
A gabonamentes tápok egy átverés
Hatalmas marketing övezi azt, hogy a kutyának húst hússal kell ennie. A gabona nem kívánatos összetevő a tápok csomagolásán. Valóban így kell etetni őket?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?