Tudástár
A nyári balesetek túlnyomó része a tappancsok égési sérülései miatt következnek be. Sétára, nyaralásra, kirándulásra is fel kell készülnünk, mert a forró talaj komoly egészségügyi problémát okoz!
A kutya tappancsa különben is nagyon érzékeny testrész, de kifejezetten sérülékennyé válik a nyári forróságban. Néhány perc alatt súlyos égést szenvedhet a kutya a homokban, vagy a betonon.
A tünetek a következők lehetnek:
- sántikálva jár,
- folyton nyalja, rágja a lábát,
- a tappancsok elszíneződnek,
- a talpon seb van,
- hólyagok, vagy bőrelváltozások keletkeznek rajta.
Nagyon veszélyes, ha a fürdés után a forró aszfaltra visszük a kutyát! A víz felpuhítja a bőrt, így sokkal sérülékenyebbé teszi a talpakat!
Ha bekövetkezett a baj, a lehető leggyorsabban részesítsük elsősegélyben a kutyánk lábát!
A következő módokon csillapíthatjuk a fájdalmat:
- Legyen tiszta és hűvös a kutya lába! Öblítsük le a mancsot hideg vízzel, majd tegyünk rá hűvös borogatást. Amíg nem gyógyul meg, addig folyamatosan ügyeljünk a tisztítására.
- Ha lehetséges, füves területen menjen, vagy ölbe vigyük.
- Állatorvosnak akkor mutassuk meg, ha mélyebb sérülést látunk. A fertőzések és a hólyagok megjelenésének megelőzése érdekében tegyük ezt. Az orvos eldönti, hogy helyi kezeléssel, vagy gyógyszerrel kerüli el a komolyabb szövődményeket.
- Praktikus bekötni az érintett lábat, ha ezt nem engedi, akkor próbáljunk meg rá zoknit, cipőt húzni. Azért lényeges, mert ezzel lehet megakadályozni, hogy állandóan nyalja a kutya a sebet.
A legjobb, ha felkészülünk arra az eshetőségre, hogy a forró talaj megégetheti a tappnacsokat. Így különböző módszerekkel megelőzhetjük a balesetet.
Íme néhány tipp, amivel idén nyáron elkerülhetjük a talp megégését:
- Tartsuk szem előtt a forró felületeket, vagyis bárhova megyünk, mérjük fel, mi égethet. A fém, a homok, a beton, az aszfalt. Ezért például a csónakon, a csatornafedelekre ne hagyjuk lefeküdni a kutyát!
- Ha nincs a közelünkben füves terület, egy hosszabb álldogálás, várakozás esetén, akkor vigyünk magunkkal egy nedves törölközőt, amire ráállhat kedvencünk.
- A sétát a kora reggeli, vagy a késő esti órákra időzítsük.
- Igyekezzünk olyan területet választani a mozgásra, ami füves.
- Amikor hűvösebb van, akkor járdán menjünk kutyánkkal, mert így a bőr vastagabb lesz a tappancsokon. A talp ezáltal kevésbé lesz sérülékeny.
- Használjunk speciális krémet, vagy mancs-vaxot, a bőr rugalmasabb lesz, így nem repedezik, törik be.
- Hordjon cipőt, zoknit, vagy eldobható lábbelit ha nem tudjuk füves helyen sétáltatni az állatot.
- Minden nap ellenőrizzük óvatosan a mancsokat. Ha sérülést látunk, kezeljük a felületet!
A nyári melegben kiemelten kell óvnunk kedvencünk egészségét. A sérülésektől a hőgután át, a fertőzésekig, ezer veszély leselkedik kutyánkra.
A teljes cikk ITT olvasható!
Forrás: www.site.keepdoggiesafe.com