3 év börtönt is kaphat az a vadász, aki kilőtte a Svájcból Magyarországra vándorló farkast
Az M237-es számú, nyomkövetővel ellátott hím idén februárban lépte át a magyar határt vándorútja során, a Fertő tótól délre.
2023. április 13., 15:30
Szerző: Kris Baumann
Kategória: Könnyű
A Gruppe Wolf Schweiz szervezet folyamatosan nyomon követte útvonalát, innen tudják, hogy mikor hol járt pontosan. Mire átlépte a magyar határt légvonalban több mint hétszáz kilométert tett meg közel egy év alatt, a való életben azonban sokkal többet.
A nagyragadozó 2021-ben születhetett, és tavaly tavasszal indult útnak. A fiatal hímeknél nem ritka, hogy elhagyják a falkájukat és nagyobb távot is megtesznek új élőhely után kutatva.
Március közepén már a Bükki Nemzeti Park működési területén Nógrád megye keleti felén tartózkodott. Majd Heves megyét is érintve jutott el a napokban Borsodba, ahol jelen információk szerint végeztek vele.
A fiatal állat egy év alatt 4 országot is bejárt. Indulásától számítva az utolsó jelzett fellelési pontjáig mintegy 1927 kilométert tett meg, amivel új európai csúcsot állított fel. Farkas vándorlását ugyanis ezidáig nem tudták ilyen hosszan, dokumentáltan követni.
Az Agrárminisztérium korábbi nyilatkozatában kiemelte, hogy: „A farkas alapvetően kerüli az embert, fél tőle, kimondottan óvatos, így kicsi a valószínűsége, hogy összefussunk vele az erdőben.”
Ekkor hívták fel a figyelmet arra is, hogy: „A szürke farkas (Canis lupus) Magyarországon őshonos nagyragadozó, fokozottan védett és kiemelt közösségi jelentőségű faj. A farkas egyedeinek engedély nélküli elejtése – beleértve a lelövést vagy más módon történő elpusztítást –, károsítása, zavarása bűncselekmény, amely három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
Az M237-es számú, nyomkövetővel ellátott farkas kilövésről szóló információkat a rendőrség egyelőre sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta, de úgy tudni, hogy az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda is vizsgálódik.
Forrás: www.boon.hu
Indexkép forrás: https://www.gruppe-wolf.ch/
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!
Igéző tekintet - Miért van a legtöbb kutyának barna szeme?
Egy tanulmány szerint a háziasításnak köszönhető, hogy a kutyák és farkasok szemének színe olyannyira különbözik egymástól.
Miért eszik füvet a kutyám?
Éhes? Fáj a pocakja? Szorongását próbálja enyhíteni? Vagy csupán megszokásból legelészik? Mit kell tudnunk a fűevésről és hogyan segíthetünk kedvencünknek, ha túlzásba viszi?
Hogyan válasszak olyan játékot a kutyámnak, amilyet ő is szeretni fog?
Gömbölyű, pattogós, csipogós vagy sípolós, rágcsálható… Bármilyen is legyen a kedvenc játékszere, látványára kutyánk tekintete egyből felcsillan. Mire figyeljünk, amikor a megfelelőt keressük?
150 év után visszatértek a farkasok Kaliforniába, ám ennek sokan nem örülnek
A 2021-es erdőtüzeket követően újra életre kelt a növényzet, ami nemcsak a farmerek állatainak, de a vadon élő növényevőknek is paradicsomi körülményeket kínál. Ez pedig természetes módon odavonzza a ragadozókat is, köztük a farkasokat.