37. Vizsla Világbajnokság
2015. november 07., 06:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Közérdekű
A 37. Vizsla Világbajnokság, a szerbiai Leskovac vonzáskörzetében került megrendezésre október 24-25-26-án, a Svájci Szetter és Pointer Klub szervezésében.
A nemzetközi vadászkutyás eseményen 29 ország képviseltette magát: páros futamokban, két-két csoportban, külön a kontinentális- és az angol vizslák. A Szent Hubertus versenyek két női és három férfi csoportban zajlottak, valamint egy külön csoportban a spánielek versenyeztek.
A Magyar Pointer Club által delegált magyar pointeres csapat tagjai:
- Tiszató-Menti Duka, tulajdonos és vezető: Dr. Gellén János
- Tiszató-Menti Fulmine, tulajdonos: Molnár Zsolt, Vezető: Noveczki Katalin
- Caligula Od Sveti Hubertus, tulajdonos: Molnár Zsolt, Vezető: Noveczki Katalin
- Solid Gold’s Virus, tulajdonos és vezető: Ignácz Judit
Tartalék:
- Sáregresi Pointerland Athos, tulajdonos és vezető: Pál József
Október 24-én és 26-án zajlottak a Field Trial futamok, 25-én a Szent Hubertus versenyek. Mindkét Field Trial két csoportban, csoportonként 15 pár kutya versenyzett a világ szinte minden tájáról. A magyar kutyák szépen dolgoztak, de minősítést csak ketten szereztek.
Az első napon Tiszató-Menti Duka a szerbiai terep viszonyokra jellemző ritkás kukorica sávban stabil vadmegállással jelezte a fogolycsapatot, majd vadkelésre, lövésre stabilan helyben maradt. A vadállomány megőrzése érdekében a foglyok lelövésre nem kerültek, pontozás esetén csak a futamok legvégén volt hideg vaddal apport. Ezt Duka probléma nélkül, nagyon szépen oldotta meg. Majd vártuk a vízi apport lehetőségét, ekkor derül ki ugyanis a végső eredmény, az aznapi helyezés.
Fontos mérföldkő ez a végső eredményhez, mivel, ha a kutya nem teljesíti, az eddig megszerzett minősítést vissza sorolják egy osztállyal: tehát, amennyiben eddig kitűnő minősítésű volt a kutya munkája, de vízből nem hozza ki a kacsát, végső eredménye már csak nagyon jó minősítés lehet. Duka azonban minden nehézség nélkül megoldotta ezt a feladatot is, és ”nagyon jó„ minősítéssel zárt.
Az első versenynapot, a legmagasabb CACIT minősítéssel, az osztrák Solid Gold’s Veria nevű angol szetter nyerte, vezetője: Ifj. Mayer Bertalan.
A szerbiai területre jellemzően, a gazdag fogolyállománynak köszönhetően (családonként 10-15 madár) az első napon nagyon sok eredmény született mindkét csoportban, ezért a verseny teljesen nyitott volt a második versenynap előtt. A vasárnapi Szent Hubertus nap a kutyáinknak, versenyzés szempontjából, pihenő nap volt.
Hétfőn, a második versenynapon, az időjárási körülmények hasonlónak ígérkeztek, mint szombaton, de sajnos a szél nem állt az oldalunkon: a rendelkezésre álló területen számos esetben határozott oldal-, illetve hátszéllel kellett a kutyáknak dolgozniuk. Szintén Szerbiára jellemző a tagolt, vegetációban vegyes, váltakozó terület: mély szántás, alacsony takarású szakasz, pár sor ritkás, száraz, de talpon álló kukorica, már levágott, halomba állított kukorica, gyümölcsfás terület… és jó néhány dolgozó traktor. A nehezítő körülmények hatására példátlanul kevés pont született mindkét csoportban.
Szerencsénkre egy magyar pointer, Tiszató-Menti Fulmine „nagyon jó 2” minősítést szerzett, azaz csoportjában aznap a második lett! A sikeres vízi munkák után a bírók az orosz Kamhunting Eyson nevű pointer, vezetője: Akop Manukyan munkáját látták a legjobbnak és CACIT minősítéssel díjazták.
Mivel az első napon az osztrák szetter, Solid Gold’s Veria, is CACIT minősítést kapott, így pontegyenlőség alakult ki. A világbajnok cím meghatározására e két kutyát vetették össze. A Barrage (összevetés/ szó szerint elválasztás) egy érdekes és végletekig feszült helyzet, érdekes tapasztalat, melyből végül az orosz kutyát hozták ki győztesnek a bírók.
Egyéni verseny végeredmény – angol fajták:
- Kamhunting Eyson, vezetője: Akop Manukyan (Oroszország)
- Solid Gold’s Veria, vezetője: Ifj. Mayer Bertalan (Ausztria)
- Eliot du Clos des Frigoula, vezetője: Patrick Teulieres (Franciaország)
Az egyéni versenyben Tiszató-Menti Fulmine Noveczki Katalinnal és Tiszató-Menti Duka Dr. Gellén Jánossal holtversenyben, az előkelő 9. helyen végeztek! Ez minden idők második legjobb egyéni eredménye az angol fajták versenyében.
A csapatversenyben, minimum 2, maximum 4 nevezhető kutya által szerzett pontokat összeadva alakul ki a végeredmény. Azzal, hogy a magyar csapat két kutyája is pontozott, összesítésben az előkelő 3. helyezést érték el! Ez minden idők legjobb magyar eredménye a világbajnokságok történetében, az angol fajták versenyében.
Csapatverseny végeredmény – angol fajták:
- Németország
- Csehország
- Magyarország
Ez a csapateredmény visszaigazolás arra, hogy jó úton járunk, folyamatosan fejlődik ez a vadászkutyás szakág is Magyarországon, az elmúlt évek kitartó munkájának köszönhetően. Remélem jövő évi dániai világbajnokság az ideihez hasonlóan sikeres és tapasztalatokban gazdag verseny lesz!
Köszönjük támogatóinknak: Magyar Pointer Club, MEOESZ – Kórózs András elnök, HUSSE Magyarország, hogy segítségüket nyújtották eredményes szereplésünkhöz!
Ignácz Judit, a magyar csapat vezetője, a Magyar Pointer Club tagja
Forrás: Ignácz Judit (Magyar Pointer Club)
Indexkép forrás: Marjolein Kamman-van Eijk (Hollandia)
Könnyen idomítható kutyafajták
Vannak bizonyos kutyafajták, akik könnyebben taníthatók társaiknál. Mitől függ, hogy egy kutya könnyen kezelhető vagy sem?
Segítség, túl sovány a kutyám!
Kutyádnak kilátszik a bordája, keskeny a válla, felhúzott a hasa? Nem feltétlen szimplán csak atletikus alkat, lehet, hogy kórosan sovány.
Az Év Hős Kutyája 2024
Az év hős kutyája díj egy elismerés, kitüntetés négylábú barátaink számára.
Egyszerűen átdobott nyolc vizslát a menhely kerítésén valaki – sérüléseket és sokkos állapotot okozott a kutyáknak
Nyolc rémült kutya fogadta a Halasi Állatotthon dolgozóit – a kutyákat valaki egyszerűen átdobta a kerítésen, így szabadult meg tőlük.
Bélyegekre kerültek a magyar vadászkutyák
Gyönyörű bélyegeket adott ki a Magyar Posta, melyek a magyar vadászkutyákat ábrázolják.