5 hasznos tanács, ha segítőkutyás párossal találkozunk a sétán
2024. szeptember 02., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Mit tegyünk, és mit ne tegyünk, amikor úgy hozza az élet, hogy a sétán összetalálkozunk egy segítőkutyával és gazdijával?
Szeretnénk azt hinni, hogy mindig helyesen járunk el, de előfordulhatnak váratlan helyzetek, amikkel ritkán találkozunk, éppen ezért érdemes tudatosan készülni rájuk. Ide tartozik például az, ha útközben egy segítőkutyás párossal futunk össze.
1. Az első és legfontosabb, hogy kutyánkat tartsuk pórázon. Nem számít, mennyire jólnevelt, egy aprósággal is elvonhatja a segítőkutya figyelmét feladatától. Már önmagában az is kihívás, ha olyan ismeretlen kutya mellett vagy közelében kell elhaladniuk, aki pillanatok alatt izgatottá válik, akár vakkant is egyet-kettőt. Komoly önfegyelemre van ehhez szükség, még egy jól képzett és gyakorlott kutyától is. Könnyen meglehet a baj, ha miattunk elterelődik a figyelme; a gazdi is megsérülhet.
2. Ha póráz nélkül sétáltatjuk kutyánkat a parkban, hívjuk magunkhoz, és vegyük pórázra, amint észrevesszük a segítőkutyás párost.
3. Ha az utcán találkozunk, tartsuk magunk mellett a kutyát, ne engedjük oda a segítőkutyához. Irányítsuk figyelmét magunkra és tartsuk is ott addig dícsérettel, finom falatokkal, amíg elhaladunk a páros mellett. Még ha ők nem is vesznek észre minket, biztosak lehetünk abban, hogy hálásak lennének azért, mert mi oda tudtunk figyelni.
4. Adjunk teret a segítőkutyának és gazdijának. Azt gondolhatnánk, hogy egy méter elegendő, de ennél sokkal több térre lehet szükségük. Ne engedjük közel kedvencünket a segítőkutyához, mert megzavarhatja munkájában. Ő most dolgozik, nagyon fontos feladatot lát el azzal, hogy gazdáját segíti minden pillanatban.
5. Ha kutyusunk hajlamos ugatni vagy szeret odahúzni más kutyákhoz, legyünk különösen figyelmesek. Előzzük meg azzal, hogy már jó előre kikerüljük a segítőkutyás párost vagy olyan helyre húzódunk be, ahonnan kedvencünk nem látja a segítőkutyát. Ha nem látja a másik kutyát, kisebb eséllyel vált ki belőle kellemetlen reakciót, és ügyesebben fog ránk figyelni. Mi is megijednénk, ha a semmiből egyszer csak ránk rontana egy kutya, akár kicsi, akár nagy. Egy segítőkutya létfontosságú szerepet tölt be gazdája számára. Rengeteg dolog van a környezetünkben, ami elterelheti figyelmüket – egy izgatott, ugató kutya pedig őt is kibillentheti egyensúlyából.
+1 tipp: Szívmelengető szemtanúja lenni annak, ahogy a speciálisan képzett kutyák mindent félretéve segítik fogyatékkal élő, mozgássérült vagy mentális/érzelmi problémával küzdő gazdájukat. Sokszor úgy érezhetjük, milyen jó lenne egy kicsit lelassítani, megcsodálni őket vagy elbeszélgetni velük. Van, aki nyitott erre, van, akit inkább megzavarna a túlzott érdeklődés és figyelem. Mi is mások vagyunk, és a legjobb, amit tehetünk, ha hagyjuk, hogy a segítőkutya végezze feladatát, gazdijával együtt haladjon a maga útján.
Forrás: petsandtheirpeople.education
Indexkép forrás: lovetoknowpets.com
Cikk első megjelenése: 2023. június 22.
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Megrendítő szembesülni a tudattal, hogy kedvencünk látása romlik, ám a kutyák csodálatosan képesek alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Támogató jelenlétünk átsegíti őket a nehézségeken, kis odafigyeléssel mi is megkönnyíthetjük mindennapjaikat.
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?