7 gyakori tünet, ami allergiát jelezhet a kutyáknál
2024. július 11., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Az allergia gyakori jelenség kutyáknál. Összetett dolog, változatos tünetekkel, melyek megkeseríthetik a kutya és családja életét is a mindennapokban.
Bár az ételallergia a kutyáknak csupán 1-2%-át érinti, a bőrproblémákkal küzdő kutyák esetében ez a szám már a 25%-ot is elérheti. Ha ehhez hozzávesszük azokat, akik a levegőben lévő (inhalációs) allergénektől (pl. virágpor, fű, fa, stb.) vagy a környezeti allergia (penészgomba, vegyszerek, stb.) valamely fajtájától, esetleg bolhaallergiától szenvednek, akkor még nagyobb aránnyal számolhatunk.
Honnan lehet tudni, hogy allergiás a kutya?
Sok betegség ugyanolyan tüneteket produkálhat, mint az allergia, ezért minden esetben az állatorvos feladata lesz megállapítani, hogy milyen betegségről van szó. Ha bebizonyosodik az allergia, a kiváltó okok ismeretében könnyebben kezelhetőek a tünetek is.
Allergiára hajlamosító tényezők:
- a kutya életkora az allergia megjelenésekor – a környezeti allergiák jellemzően az első három életévben alakulnak ki, míg az ételallergia inkább 5-7 éves korban,
- a kutya fajtája,
- mikor jelennek meg a tünetek – folyamatosan megvannak vagy időszakosan, akár adott évszakhoz kötődően,
- életmód, táplálás, kiegészítők.
Lássuk, milyen jelek utalhatnak arra, hogy kedvencünk allergiával küzd!
1. A kutya egyfolytában vakarózik
Az allergia egyik leggyakoribb tünete kutyáknál a viszkető bőr. Az enyhe, alig észrevehető viszketéstől kezdve egészen súlyos formát is ölthet, amikor a kutya nem tudja abbahagyni a vakarózást. Eleinte a bőr és a szőrzet normálisnak tűnik, ám idővel a kutya bőre kisebesedhet, begyulladhat, szőre megfakulhat, kihullhat.
A viszketés által leginkább érintett területek a kutya testén:
- Mellkas
- Hónalj
- Pocak
- Mancsok
- Fülek
- Szemek
- Ágyék
- A végbél tájéka
A hát alsó részének viszketése, különösen a farok tövénél, a bolhaallergia tipikus jele.
Idővel ezek a területek „hiperpigmentáltak” vagy sötét színűvé válhatnak. A bőr jellegzetes szagot áraszthat, szerkezete, kinézete is megváltozhat (érdes, morózus, korpás, stb.).
2) A kutya tappancsának olyan illata van, mint a pattogatott kukoricának, és szinte állandóan nyalogatja
Sokan úgy hiszik, ez a semmivel sem összetéveszthető szag normális a tappancsoknál. Valójában baktériumok és/vagy gombák jelenlétére utal. Ha a kutya emellett még nyalogatja, rágcsálja is a mancsát, akkor nem pusztán tisztogatás céljából teszi, hanem azért, mert nagyon viszket a bőre. Ha a mancsokat világos szőr fedi, akkor a nyalogatás miatt vöröses-barnás színt vehet fel a kutya nyála miatt.
A bőrallergiával összefüggő gyulladás idővel lebontja a bőr védőrétegét. Emiatt különféle kórokozók támadhatják meg, melyek a bőr mélyebb rétegeibe is behatolhatnak. A másodlagos fertőzések kezelése mellett az allergia okait is fel kell tárni.
3) Krónikus fülfertőzések
A visszatérő vagy folyamatosan fennálló fülproblémák hátterében is állhat allergia. Ez ugyanis károsítja az egészséges bőr védőrétegét, így az opportunista baktériumok és gombás fertőzések utat találhatnak a mélyebb rétegekbe. A viszketés fokozódik, a kutya egyre többet vakarózik, a gyulladás rosszabbodik, és így tovább...
Ha a kutya évek óta kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt allergiától szenved, a füle érdessé válhat, kellemetlen szagot áraszt, a bőr megvastagodik. Súlyos esetben a kórokozók rezisztenssé válhatnak a gyógyszerekre, a folyamatos fájdalom mellett a kutya hallását is elveszítheti. Ebben az előrehaladott állapota speciális műtétre (hallójárat-eltávolítás) lehet szükség.
Előzzük meg a bajt! Rendszeresen nézzük át kedvencünk füleit, tartsuk tisztán, és már a legenyhébb tünet esetén (viszketés, fejrázás, stb.) látogassunk el az állatorvoshoz egy alapos kivizsgálásra!
4) Visszatérő „forró pontok”
A „hot spots” vagyis forró pontok/foltok jelensége szintén gyakori tünet allergia esetén. Orvosi nevén pyotraumatikus dermatitisz, mely egy jól körülhatárolt területen jelenik meg a kutya bőrén. A szőr kihullik, a gyulladástól vörös és forró, viszket és nedvedzik. Leginkább alábbi fajtáknál fordul elő: golden retriever, labrador retriever, bernáthegyi.
A „hot spot” önmagától is kialakulhat, de bizonyos állapotok, így például allergia kísérője is lehet. Ha újra és újra megjelennek, akkor mindenképpen gondolni kell allergiára is.
5) A kutya krónikus hasmenéstől és egyéb tünetektől szenved
Azt hihetnénk, hogy a bőr az a terület, melynél a legtöbb gondot okozza az allergia, ám az emésztőrendszer legalább ennyire problémás lehet, ha nem megfelelően kezelik a betegséget.
Az emésztőrendszert érintő allergia tünetei:
- Hasmenés
- Gyakoribb bélmozgások
- Ürítési nehézség
- Hányás
- „Gurgulázó” hangok a pocakból, belekből
- Fokozatos súlycsökkenés
- Fokozott nyáladzás
- Puffadás, szellentés
- Alhasi diszkomfort
6) Vörös, gyulladt szemek
Előfordulhat, hogy a szemeket is érinti az allergia, bár ez szerencsére ritkább. Gondolni kell az allergia lehetőségére, amikor a szem bizonyos részei bepirosodnak és gyulladás lép fel, főleg, ha mindkét szem érintett. Ilyenkor allergiás kötőhártya-gyulladásról beszélhetünk.
A kutya hunyoroghat, mancsával piszkálhatja a szemeit, és megpróbálhatja enyhíteni a viszketést azzal, hogy fejével hozzádörgölőzik bútorokhoz, a fűbe vagy a gazdi lábához, kezéhez.
7) Köhögés
A száraz köhögés, ha mozgás hatására rosszabbodik, szintén tipikus jel. Az allergiás hörghurut inkább macskáknál jellemző, de olykor kutyáknál is előfordulhat.
Beszéljünk állatorvosunkkal, ha bármilyen gyanús tünetet észlelünk kutyánkon! Az általános állapotfelmérés mellett különböző teszteket írhat elő a pontos diagnózis érdekében, mivel más betegségekre is utalhatnak a tünetek.
Bővebb információ: Allergia kutyáknál - Kisokos gazdiknak
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: Freepik/@wirestock
Minden kutya csirkeallergiás. Minden kutya csirkeallergiás?
Ha kutyaeledelt keresel kedvencednek, hirdetések tömkelege ígér csirkementes tápot. Valóban ekkora a probléma a csirkével?
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?